Ako si vybraťDomácnosť

Ako vybrať byt?

ako vybrať bytMať vlastné bývanie je snom väčšiny z nás. Tento sen si môže splniť prakticky každý, kto má dostatočnú finančnú hotovosť alebo dosiahne na hypotéku. Ak patríme medzi vyvolených s hotovosťou, nie je príjemnejšia starosť, ako vyberať a zariaďovať. Ak sme finančne menej zaistení, nezostáva nám, než požiadať o hypotéku a zaviazať sa tak na mnoho rokov k pravidelným splátkam. Oboje vedie ale k rovnakému cieľu, mať svoj domov, svoje zázemie, miesto, kam sa budeme radi vracať. Ako vybrať byt?

Požiadavky na byt

Pred samotnou kúpou je potrebné sa zamyslieť, ako by mal náš nový byt vyzerať, čo od neho očakávame.

Nevyberáme len byt ako taký, vyberáme si tiež podmienky pre náš ďalší život. Strávime v ňom mnoho rokov, preto vyberajme starostlivo, nech sa nám stane tým pravým a skutočným domovom.

Aký veľký byt kúpiť

nový moderný bytNajzákladnejším kritériom je celkom iste veľkosť bytu. Rozhodujeme sa podľa toho, či v ňom plánujeme prežiť celý život, alebo budeme byt užívať len prechodnú dobu.

Ak plánujeme alebo už máme rodinu, je lepšie zamerať sa na aspoň trojizbové byty.

Až deti povyrastú, budú mať svoje zázemie v podobe detskej izby a rodičia zase svoje súkromie v spálni.

Starý alebo byt po rekonštrukcii?

bytyĎalším kritériom je celkový stav bytu aj celého bytového domu. Ak plánujeme kúpu staršieho bytu, cena bude síce úplne niekde inde, než u bytu nového, na druhú stranu ale musíme počítať s nemalými investíciami vloženými do rekonštrukcie.

Výmena okien, dverí, podláh, rekonštrukcia kúpeľne, nová kuchynská linka …, to všetko sú úpravy, ktoré nás finančne veľmi zaťažia. Ďalšou kapitolou sú spoločné priestory domu, strecha, vonkajšie dvere, kúrenie, výťah. Ich prípadné opravy sú hradené z fondu opráv, kam každý nájomník / majiteľ bytu prispieva mesačne určitou čiastkou.

Preto popremýšľajte, či nebude vhodnejšie zvoliť byt nový alebo už po rekonštrukcii.

Výber vhodnej lokality pre byt

Umiestnenie domu, v ktorom sa nami vybraný byt nachádza, je veľmi dôležité z mnohých hľadísk. Iste nás bude zaujímať dostupnosť MHD, obchodov, školy, zdravotníckeho zariadenia, rodiny s malými deťmi ocenia blízkosť detského ihriska.

Cena za byt

Cena je pri výbere nového bytu kritériom takmer najdôležitejším. Kúpa nehnuteľnosti je jedna z najdrahších investícií v našom živote, a tak by sme mali veľmi dobre zvážiť, do akej cenovej výšky sme ochotní a schopní ísť.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button