CestovanieZvieratá

Ako cestovať s mačkou?

ako cestovať s mačkouVšetci, ktorí vlastníme mačku vieme, že mačka je vyložene pohodárka a miluje svoj domov, niekedy pomaly viac ako nás. Každá mačka má rada svoje pohodlie a väčšinou nerada sa ho vzdáva, preto býva dohoda s mačkou komplikovanejšia, ak sa rozhodnete vyraziť na dovolenku a vziať ju so sebou. Nie u všetkých mačiek to ale musí byť problém. Záleží na jej konkrétnej povahe, či je zvedavá a dobrodružná, alebo naopak plachá a bojazlivá.

Čo budete potrebovať ak chcete cestovať s mačkou

Než odídete s mačkou na dovolenku, vopred zvážte, či je to bezpodmienečne nutné a či by nebolo pre mačku lepšie, zohnať jej stráženie. Mačka nie je na stráženie náročná, stačí vymeniť záchodík, nakŕmiť ju, dať jej k dispozícii vodu na pitie, občas ju pohladiť.

Mačka bude sama rada, že má byt pre seba a že bude mať kľud na leňošenie. Samozrejme, že za pár dní bude rada, že za ňou zase dôjdete a budete sa s ňou maznať.

Pokiaľ sa ale rozhodnete brať si mačku so sebou, majte na pamäti pár dôležitých zásad:

Väčšina mačiek, až na výnimky, nerada cestuje

Preto je dôležité na cestovanie mačku pomaly navykať už od mačiatka.

Ako cesta, ktorá síce nie je za dobrodružstvom, ale je dôležitá, sa dá považovať cesta k veterinárovi, cesta na výstavy. A preto je dobré mačku na cestovanie zvykať.

Ak plánujeme s mačkou dlhšiu cestu, 5 hodín pred cestou ju nekŕmime ani nedávame piť. Je lepšie, aby ste deň pred cestou mačku nekŕmili žiadnym preháňavým jedlom, ale skôr suchou stravou – granulami.

Čo si treba kúpiť ak chcete cestovať s mačkou

Mačky sú od prírody plaché a často sa zľaknú neznámeho hluku. Určite si na prevoz mačky kúpte prepravku. Najlepšie plastovú, ktorá ju bude chrániť zo všetkých strán a mačka sa tak bude cítiť bezpečnejšie. Ak si myslíte, že vám na krátky prevoz k veterinárovi bude stačiť vziať mačku do ruky, verte, že by to nebol veľmi dobrý nápad.

prepravka pre mačkyMačka sa ľahko môže zľaknúť, poškriabať vás, utiecť vám. Zvlášť, keď bude čakáreň plná neznámych psov. Nestresujte preto zbytočne vašu mačku viac než je treba a kúpte jej na prevoz prepravku.

Pokiaľ s mačkou cestujete, zamerajte sa aj na ročné obdobie. Pokiaľ bude vonku zima a máte mačku, ktorá je zvyknutá na byt, prehoďte cez prepravku deku, uterák, alebo ju dajte do cestovnej tašky. Ak je naopak horúco, urobte všetko preto, aby mačka v prepravke nezostávala na slnku.

Dlhá doba cestovania

Pokiaľ s mačkou cestujete dlhšiu dobu, je lepšie po nejakej dobe mačku z prepravky vytiahnuť a nechať ju sa pretiahnuť, ale najlepšie v zatvorenom aute.

Vždy pri nich hrozí, že sa niečoho zľaknú a utečú vám, v týchto prípadoch sa nespoliehajte na jej prítulnosť, ale na jej pudy a vždy ju majte bezpečne zavretú tak, aby vám neutiekla.

cestovanie s mačkouPrípadne v týchto situáciách môžete použiť vôdzku pre mačky. Na vôdzku je ale potrebné mačku zvykať, ak vôdzku nasadíte mačke prvýkrát až na ceste, nečudujte sa, že bude ešte vo väčšom strese.

Mačky znášajú cestovanie bez zdravotných problémov.

Ak sa vám ale bude zdať mačka nepokojná, hovorte na ňu pokojne, pohlaďte ju, aby sa upokojila, prípadne jej doprajte dostatok čerstvého vzduchu.

Prípravky proti nevoľnosti mačiek

Čo sa týka práškov proti nevoľnosti, u mačiek sa moc neodporúčajú, najmä preto, že ich dávkovanie je u nich ťažké.

Pokiaľ máte mačku na záhrade, ktorá je zvyknutá na svoj revír a na voľnosť, mohol by byť problém v tom, že ju zavediete do nového prostredia. Mačka sa vám môže zatúlať, prípadne sa jej môže niečo stať, niečo, na čo sama nebola vo svojom revíri zvyknutá. Pokiaľ ju zase necháte zatvorenú v byte, bude živoriť a bude chcieť ísť von a mať svoju voľnosť, na ktorú je zvyknutá.

Pokiaľ máte mačku v byte, nie je to zase taký problém ju vziať so sebou, keď ju necháte zatvorenú tam, kde budete ubytovaní. Nepúšťajte ju ale von, mohla by vám utiecť.

Tipy ako cestovať s mačkou

Pre mačku je vo väčšine prípadov najlepšie, ak ju necháte doma, v jej známom prostredí a poprosíte niekoho z rodiny, alebo kamarátov, aby sa o ňu každý deň postarali. Ušetríte tak svojej mačke zbytočný stres, ktorý by vďaka ceste a novému prostrediu mala.

Upozornenie

Mačka je plachá a zľakne sa kadejakých zvukov, cíti sa byť v ohrození a prvé čo urobí je to, že utečie. Strážte si preto svoju mačku vždy, keď budete na neznámom mieste.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button