Ako sa správne starať o škrečka?
Škrečok je malý, nenáročný a bystrý hlodavec, ktorý síce nebude počúvať na slovo, ale pri vľúdnom zaobchádzaní vás odmení svojou priateľskou a zvedavou povahou. Niet divu, že jeho kúzlu prepadli chovatelia na celom svete. Jeho nároky na starostlivosť sú takmer minimálne, napriek tomu by ste ale mali poznať jeho potreby a mali by ste vedieť, ako sa o neho správne postarať.
Čo vám treba na starostlivosť o škrečka:
- návštevu zverimexu
- klietku
- vybavenie klietky
- kŕmenie
- piliny
Akého škrečka si vybrať
Rozmyslite si, o aký druh škrečka by ste mali záujem. Vo zverimexe alebo u chovateľa si môžete vybrať napríklad medzi škrečkom zlatým, škrečkom čínskym, škrečkom džungarským a škrečkom Roborovského. Líšia sa veľkosťou, povahou a nárokmi na chov.
Škrečok zlatý, čiže sýrsky, je priateľský, dá sa ľahko skrotiť. Môžete ho zohnať v rôznych farebných variantoch. Samičky bývajú trochu agresívnejšie, ale je to milý spoločník a dá sa skrotiť zo všetkých druhov škrečkov najlepšie.
Ak ich ale chcete viac, musíte ich chovať oddelene. Škrečok džungarský je mierumilovný a hravý. U tohto druhu nie je problémom chovať ho v skupinkách.
Lepšie rovnakého pohlavia, prípadne aj z rovnakého chovu, aby ste zabránili zbytočným potýčkam a množeniu.
Škrečok Roborovského je jeden z tých plachých zástupcov, ktorí sa neochočia moc ľahko, takmer vôbec. Je plachý, nedôverčivý a snaží sa pred vami neustále niekam utekať.
Potrebné vybavenie pre škrečka
Ak teda máte vybraný druh škrečka a s ním aj ich počet, poprípade pohlavia, je dôležité zohnať potrebné vybavenie klietky a klietku samotnú.
K vybaveniu klietky nezabudnite na misku na jedlo (najlepšie keramickú – nebude ju môcť hrýzť), napájačku (ak si donesiete domov malinkého škrečka, môže sa stať, že nebude ešte vedieť piť z napájačky, preto je potrebné dať mu k dispozícii ako napájadlo, tak aj misku s vodou), ďalej kolotoč, rôzne preliezačky, hamaky na spanie, domčeky, mosty, schodíky. Tohto príslušenstva je naozaj veľa. Vďaka nim sa škrečok nenudí.
Príprava klietky pre škrečka
Pripravte klietku pre nových obyvateľov. Čo sa týka klietok pre škrečky, niekedy je potrebné dávať pozor, aby vám škrečok neutiekol, zvlášť keď je malý a pretiahne sa mrežami u klietky. Preto by ste mali škrečka strážiť a pozorovať, či sa dostane von.
Ak si nie ste istí, je dobré, pre istotu, klietku ešte navyše vypliesť tenkým drôtom a urobiť tak menšie mreže. Je to lepšie, než potom malého, plachého škrečka naháňať po celom byte. Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že je to v mnohých prípadoch aj nemožné.
Kedy škrečka kupovať
Všetko je teda už nachystané a môžete si ho doniesť domov. Ak si škrečka vyberáte, choďte pre neho radšej popoludní, pretože ráno a dopoludnie tvrdo prespí.
Dávajte pozor na jeho vzhľad – nemal by byť vychudnutý, nemal by mať žiadne odreté miesta v srsti, mal by mať čisté oči a nos, bez výtoku. Mal by byť čulý a bystrý, nie apatický.
Kúpiť škrečka by ste mali v jeho 4-7 týždňoch, to je škrečok mladý a dá sa oveľa ľahšie skrotiť. Je lepšie kupovať u chovateľa, kde je škrečok od mladosti zvyknutý na ľudskú ruku a nie je tak plachý. Tiež riziko chorôb je podstatne nižšie.
Krmivo pre škrečkov
Škrečky moc radi jedia, a sú veľmi známi svojimi „tvárami“ čiže torby, ktoré im siahajú od papuľky až po pás. Škrečok môže svoje torby roztiahnuť a napchať do nich veľa potravy „na horšie časy“. Aj vy sa s týmto u svojich škrečkov zaručene stretnete.
Môžete ich pozorovať a bude vám to pripadať veľmi smiešne. Škrečkov apetít je veľký a niekedy sú kvôli tomu hákliví na nadváhu.
Ak teda spozorujete, že váš škrečok má nejakých pár gramov navyše, môžete mu z jedla vyberať semienka slnečníc, ktoré sú kalorické.
Čo sa týka potravy škrečkov, môžete zakúpiť špeciálnu zmes pre škrečky, ktorá obsahuje pšenicu, ovos, kukuricu, slnečnicové semienka, svätojánsky chlieb, oriešky … a túto zmes dopĺňať ovocím, zeleninou, listom púpavy, psími granulami.
Ako dlho sa škrečkovia dožívajú
Škrečky sa zvyčajne dožívajú veku asi dvoch alebo troch rokov, občas aj viac. Ak sa o škrečka dobre staráte, vymieňate mu pravidelne podstielku a nenechávate ho na prievane, bude s vami spokojne žiť najmenej 2 roky a nič ho trápiť nebude.
Niekedy sa ale môže stať, že vám škrečok ochorie, trebárs nádchou, bude mať napuchnuté oči alebo nos. Ako prvý príznak, kedy spoznáte, že so škrečkom sa niečo deje je, keď stratí chuť do jedla. Škrečky majú veľmi dobrý apetít a ak vidíte, že vášmu škrečkovi nechutí, je s ním určite niečo v neporiadku.
Tipy ako sa správne starať o škrečka
Ak kupujete škrečka dieťaťu, kúpte si radšej väčšieho škrečka sýrskeho, ktorý je priateľský, hravý a zároveň aj väčší, takže sa toľko nemusíte báť, že dieťaťu vykĺzne z rúk, nie je tak vrtký.
Upozornite ale dieťa, že si s ním nemôže hrať kedykoľvek ho to napadne, je potrebné rešpektovať nočný život tohto zvieraťa a dať mu možnosť odpočinku a kvalitného spánku. Preto dajte škrečka na miesto, kde ho dieťa nebude každú chvíľu budiť.
Varovanie
Než si škrečka zaobstaráte, majte na pamäti, že je to nočný živočích. Je aktívny večer a v noci a cez deň spí. Ak sa s ním budete chcieť hrať popoludní a vytiahnete ho z domčeka, bude nevrlý, protivný a môže vás aj uhryznúť. Nie je ani dobré mu spánok narušovať a vyťahovať ho z klietky. Počkajte, až sa škrečok prebudí a potom sa s ním budete môcť hrať. Nenúťte ho ale vstávať, keď bude chcieť spať.
Nemali by ste škrečka kŕmiť ľudskou stravou, žiadnu čokoládou, sušienkami, zemiačikmi, paradajkami, cibuľou, cesnakom a samozrejme aj rastlinami, ktoré sú jedovaté.