Šport

Aké športy zvýšia vašu výkonnosť?

šport a silaChcete zvýšiť svoju výkonnosť a neviete aký šport je pre to najlepší? Sú to tie športy, pri ktorých dochádza k anaeróbnej záťaži. Čo to je anaeróbna záťaž a pri ktorých športoch k nej dochádza? Na to vám odpovie tento článok.

Anaeróbna záťaž na zvýšenie výkonnosti

K anaeróbnej záťaži dochádza pri veľmi intenzívnom cvičení, kedy ste veľmi zadýchaná a srdce vám bije ako o preteky. Telu sa nedostáva dostatok kyslíka a vzniká tak kyslíkový dlh. Pri tejto činnosti sú spaľované predovšetkým cukry.

Anaeróbne cvičenie je veľmi intenzívne a oproti aerobnému cvičeniu výrazne kratšie. Je zamerané na výbušnosť a silu. Vďaka nemu zlepšujete svoj kardiovaskulárny systém, kondíciu a budujete svalovú hmotu. Aj keď sa pri tejto aktivite nespaľuje skoro žiadny tuk, tak vďaka väčšej svalovej hmote sa zlepšuje schopnosť tela spaľovať tuky mimo tréning. Prečítajte si aj článok ako sa stravovať pri cyklistike.

zvyšenie silyAby cvičenie bolo efektívne, mali by ste pri maximálnom nasadení cvičiť maximálne dve až tri minúty a potom dopriať svalom krátky odpočinok. Ak by ste zaťažili telo na dlhšiu dobu, vyčerpali by ste voľný cukor a telo by si pre energiu siahlo do svalov a mohlo by dôjsť k nechcenému úbytku svalovej hmoty.

Anaeróbna záťaž je určená skúseným osobám, ktoré už nejakú dobu cvičia. Odporúča sa takto cvičiť 2-4x týždenne. Ide už v podstate o športový tréning.

Tepová frekvencia pri anaeróbnej záťaži

Pri anaeróbnej záťaži by sa vaša tepová frekvencia mala pohybovať okolo 80-90% maximálnej tepovej frekvencie.

Maximálnu tepovú frekvenciu vypočítate tak, keď od 220 odčítate váš vek. Z tejto hodnoty môžete spočítať rozsah vašej tepovej frekvencie pre anaeróbnu činnosť.

Rozvoj kondície a výkonnosti

anaerobný športAk nie ste profesionálny športovec, pre zvýšenie výkonnosti nemusíte nutne ísť až na 90% svojho maxima, pretože už pri 70-80% vašej maximálnej tepovej frekvencie dochádza k rozvoju zdatnosti a tiež výkonnosti.

Tým si zaistíte efektívnejšiu prácu pľúc, zlepšíte činnosť srdca a postupne budete môcť pridávať na záťaži a stanete sa výkonnejšími.

Športy pri ktorých zvyšujete svoju výkonnosť

Ide o športy, pri ktorých vaše telo pracuje na 70-90% vašej tepovej frekvencie. Patrí medzi ne:

  • Spinning
  • Kick-box
  • Tae-bo
  • Zumba
  • Bojové umenia
  • Intervalový tréning
  • Posilňovanie s činkami
  • Body building

Záleží len na vás, aký šport si vyberiete.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button