Návody

Ako dodržať novoročné predsavzatie?

ako dodržať novoročné predsavzatieNovoročné predsavzatie si ešte stále dáva väčšina ľudí. S jeho dodržiavaním je to už ale horšie. A niet sa čo čudovať, keď je často zle postavené už samo novoročné predsavzatie.

Čo potrebujete na dodržanie novoročného predsavzatia

  • silná vôľa

Konkretizovanie novoročného predsavzatia je základ

Pri voľbe novoročného predsavzatia si vždy dajte nejaký určitý cieľ.

Napríklad, ak ste si povedali obligátne „prestanem fajčiť“, zmeňte to na „uberiem každý týždeň jednu cigaretu denne“ prípadne „do marca budem fajčiť len šesť cigariet denne, do júna už len tri a v septembri s tým prestanem úplne.“ Variantov je veľa , načrtnite si tú, ktorú naozaj zvládnete dodržať.

Zapisujte si úspechy

Každý deň, v ktorom sa vám podarí novoročné predsavzatia dodržať si zapíšte do denníka. Prípadne si urobte veľkú tabuľku a dávajte do nej hviezdičky.

Zo svojich úspechov na začiatku roka môžete čerpať optimizmus a chuť k ďalšiemu dodržiavaniu predsavzatia po celý zvyšok roka.

Vo dvojici ide všetko lepšie

prestať fajčiťNájdite si kamaráta, ktorý má rovnaké novoročné predsavzatie ako vy.

Ak nikoho v okolí nemáte, poobzerajte sa po internete. Nie je hanba podať si inzerát v štýle: „Hľadám kamaráta, ktorý chce tento rok schudnúť, pre vymieňanie rád a dosiahnutých úspechov!“

Motiváciu budete čerpať z prirodzenej ľudskej súťaživosti a tiež z podpory toho druhého.

Primerane novoročné predsavzatia

Nedávajte si novoročných predsavzatí príliš. Vôľa k dodržiavaniu novoročného predsavzatia totiž nie je nekonečná a obnovuje sa veľmi pomaly.

Lepšie je dodržať jedno novoročné predsavzatie a poriadne, ako tri polovičato. Takže ak sa úspešne povzbudzujete k pravidelnému cvičeniu a obmedzujete sladkosti, nechcite po sebe ešte pravidelné večerné otužovanie studenou vodou a dvakrát týždenne kurz španielčiny.

To si nechajte zasa na budúci rok.

Neprepadajte novoročnej depresii

Predstavte si, že ste si sľúbili, že celý rok obmedzíte sladkosti a budete jesť zdravo. Prepadá vás depresia, keď si predstavíte 365 dní bez vášho obľúbeného tiramisu a vaječného koňaku pred spaním?

Tak na to rýchlo zabudnite! Sústreďte sa na jednoduchú pomôcku: pozerajte sa len jeden deň dopredu. Povedzte si, že zajtra to určite zvládnete. Čo bude potom, nechajte na neskôr.

Odmeňujte sa

cvičenieOdmenami motivujeme už malé deti, tak prečo by to nefungovalo u dospelých? Samozrejme, ak ste si dali ako novoročné predsavzatie schudnúť na váhe, asi si nepôjdete na oslavu prvého zhodeného kilogramu sadnúť do cukrárne. Namiesto toho radšej zájdite do svojho obľúbeného obchodu s oblečením a kúpte si nové tričko. A ďalšie si sľúbte po ďalšom zhodenom kilečku.

Zdá sa vám to veľa? Možno. Ale keď si sľúbite, že si kúpite niečo na seba pri každých 5 zhodených kilogramoch, môžete na svoju odmenu čakať trebárs aj tri mesiace. A to už je oveľa menšia motivácia ako v predchádzajúcom prípade.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button