Ako si vybraťŠport

3 tipy, ako správne vybrať tenisovú raketu?

ako správne vybrať tenisovú raketuK základnému vybaveniu tenistu patrí tenisová raketa, bez nej si tenis nezahráte. Každý, kto sa chce tenisu venovať aktívne, by si mal zaobstarať vlastnú raketu. Tenisová raketa má ale mnoho parametrov a tak nemusí byť jej výber zďaleka tak jednoduchý. Poďte sa pozrieť na 3 tipy, ako správne vybrať tenisovú raketu.

1. Tenisovú raketu vyberajte podľa hráčskych skúseností

Tenisovú raketu treba vyberať predovšetkým podľa skúseností, úrovne a výkonnosti hráčov. Inak bude vyberať začiatočník, ktorý je rád, že sa vôbec trafí do loptičky a inak skúsený hráč, ktorý má poriadny švih a jeho trefa je presná.

Poďte sa pozrieť na najdôležitejšie parametre uvádzané u tenisových rakiet a čo ovplyvňujú.

Hmotnosť tenisovej rakety

Celkový pocit z hry je ovplyvnený hmotnosťou rakety. Čím je raketa ľahšia, tým sa lepšie ovláda. Preto sa ľahká raketa hodí predovšetkým pre začiatočníkov.

rúčka a omotávka raketyNa rakete býva uvedená hmotnosť rámu, teda rakety bez výplne.

Veľkosť hlavy tenisovej rakety

Dôležitým parametrom je veľkosť hlavy. Čím väčšia je hlava rakety, tým silnejší bude úder.

Veľká hlava sa tak hodí pre začiatočníkov. Možno tiež povedať, že väčšiu hlavu vyberajú ženy a menšiu muži, ktorí majú väčší švih.

Väčšia hlava rakety tiež poskytuje väčšiu plochu úderu a väčšiu toleranciu úderov mimo stred rakety, nevýhodou je menšia ovládateľnosť a stabilita rakety.

Vyváženie tenisovej rakety

Tenisová raketa môže byť vyvážená do ruky, na stred alebo do hlavy. Vyváženie do hlavy zosilní úder, preto sa hodí pre začiatočníkov. Vyváženie do ruky zaistí lepšiu kontrolu nad odohraním loptičky, a preto sa hodí skôr pre skúsených hráčov.

Tuhosť rámu tenisovej rakety

tenisová raketa pre detiSilu úderu ovplyvňuje tiež tuhosť rámu. Čím je rám tuhší, tým je úder silnejší. Nevýhodou tuhého rámu je, že prenáša viac otrasov do ruky.

Na pocit pri hre má vplyv aj materiál rámu. Hliníkové rakety sú ľahké a pevné, ale netlmia vibrácie, navyše sa môžu pri nadmernom zaťažení zdeformovať a prasknúť.

Grafitové rakety tlmia vibrácie oveľa lepšie a sú odolnejšie.

2. Tenisová raketa musí dobre sedieť v ruke

Aby vám raketa dobre sedela v ruke, je potrebné vybrať správnu veľkosť (hrúbku) držadlá. Tá sa označuje ako L0 až L5. L0-L1 sú vhodné pre deti, ženy zvyčajne vyberajú L3-L4 a muži L4-L5 podľa veľkosti ruky.

Hrúbku držadla možno ovplyvniť tiež pridanou omotávkou.

3. Skúste si s ňou zahrať

Skôr ako tenisovú raketu kúpite, je vhodné si ju najprv vyskúšať. Niektoré obchody túto možnosť ponúkajú. Len tak spoznáte, či vám raketa naozaj vyhovuje a poskytuje vám, to čo očakávate.

Tak si výber dobre rozmyslite, aby váš pôžitok z hry bol čo najlepší.

A keď už sme pri výbere športového náčinia, pozrite sa tiež na články ako vybrať veľkosť bicykla alebo ako správne vybrať lyže.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button