ChudnutieŠport

Aké športy sú vhodné pre chudnutie?

športy na chudnutieChcete chudnúť a vyberáte ten najlepší šport pre vás? Vedzte, že výber toho správneho je naozaj dôležitý. Nie pri každom športe dochádza k optimálnemu spaľovaniu tukov a tak by výsledky nemuseli byť také, ako očakávate. Aké športy sú pre chudnutie a spaľovanie tukov najvhodnejšie?

Aeróbne cvičenie – pre spaľovanie tukov

Aeróbne aktivita je taká, kedy máte dostatočný prísun kyslíka a vaše telo sa stíha okysličovať. Deje sa tak pri nízkej až strednej záťaži.

Ak vydržíte pri tejto činnosti 20-30 minút, dochádza k maximálnemu spaľovaniu tukov. Pri aeróbnych športoch tak nejde o najvyššie tempo, ale o výdrž.

Pri vyššom tempe by vaše telo spaľovalo predovšetkým cukry a to nechcete.

Optimálna tepová frekvencia pre aeróbne cvičenie

Tepová frekvencia udáva aký máte tep za minútu. Pre výpočet vhodnej tepovej frekvencie pre spaľovanie tukov musíte poznať svoju maximálnu tepovú frekvenciu (MTF).

-MTF = 220 – váš vek

Od tejto hodnoty ľahko spočítate akú tepovú frekvenciu by ste mali dodržiavať počas športu, aby telo spaľovalo tuky.

Začiatočníci spaľujú tuky pri tepovej fekvenci 55-65% MTF (to zodpovedá skôr rýchlej chôdzi).

Skúsení športovci majú svoje aeróbne pásmo vyššie a to 60-80% MTF.

Ako zistiť tepovú frekvenciu?

A ako zistíte akú tepovú frekvenciu práve máte? Môžete použiť napríklad športtester. Ak ho nemáte, môžete použiť test s rozprávaním.

Ak sa pohybujete v aeróbnom pásme, môžete pri športe prehodiť ešte nejaké slovo alebo vetu.

Aké športy sú pre chudnutie najvhodnejšie?

Sú to tie športy, ktoré vykonávate v aeróbnom pásme.

Chôdza alebo nordic walking

behanie a chudnutieSvižná chôdza alebo nordic walking je vhodná predovšetkým pre začiatočníkov alebo pre ľudí s veľkou nadváhou.

Vyrazte na prechádzku v dĺžke piatich až desiatich km, udržujte ostré tempo, zapájajte do chôdze aj hornú polovicu tela a nezabúdajte zhlboka dýchať.

Beh

Beh je vhodný pre ľudí, čo majú len ľahkú nadváhu, inak trpia vaše kĺby. Zvoľte také tempo, aby ste vydržali bežať aspoň 30-45 minút. Ale nesmiete bežať zase moc pomaly, najlepšie je sledovať tepovú frekvenciu pomocou sporttestru.

Jazda na bicykli, rotopede alebo spinning

cyklistika a chudnutieAj tu je dôležité dodržiavať aeróbne pásmo. To platí hlavne u spinningu, kde vyberajte takú lekciu, ktorá je zameraná prevažne na spaľovanie tukov.

Ak sa pôjdete na bicykli len tak prejsť voľným tempom, tiež vám to k redukcii tuku moc nepomôže.

Prečítajte si aj články Ako bicyklovať do kopca a Ako ísť na bicykli dole kopcom.

Tréningový plán v posilňovni

Nechajte si zostaviť tréningový plán v posilňovni s dôrazom na spaľovanie tukov.

Ostatné športy

Beh na lyžiach, tanec, in-line korčuľovanie, plávanie, aquaaerobik.

HIIT – intervalový tréning

Musím sa tiež zmieniť o veľkom hite, ktorým je HIIT čiže intervalový tréning.

HIIT je skratkou pre high-intensity interval training. Tento druh cvičenia sa rozhodne nedrží toho, že najviac tuku spaľujeme pri aeróbnej aktivite. Ak budete cvičiť HIIT, rozhodne budete vysoko nad aeróbnym pásmom.

HIIT je kardio cvičenie, pri ktorom dochádza k maximálnej záťaži v krátkych intervaloch. Prebieha napríklad tak, že 30 sekúnd cvičíte úplne naplno a potom 1 minútu odpočívate a znova 30 sekúnd maximálnej záťaže a nasleduje odpočinok. Takto sa cvičí 5-10 bicyklov a celé cvičenie trvá 15-20 minút.

Zástancovia HIIT programu vychádzajú z toho, že vaše telo bude musieť po zvyšok dňa vydávať energiu na to, aby sa po takto náročnom cvičení zotavilo. Preto budete spaľovať ešte niekoľko hodín po ukončení cvičenia. V skutočnosti spálite viac kalórií ako pri aeróbnom cvičení a výsledky sa tak dostavia rýchlejšie.

Je potreba upozorniť na to, že HIIT nie je vhodný pre každého a je nutná už nejaká skúsenosť s cvičením.

Ako často športovať?

Rozhodne nie je nutné, aby ste kvôli chudnutiu dreli každý deň. Ba naopak je potrebné nechať telo zregenerovať a nabrať sily pre ďalšie cvičenia. Preto sa odporúča športovať 3-4x týždenne po dobu 45-60 minút.

Teraz je len na vás aký šport si vyberiete. Voľte tak, aby vás pohyb bavil a mohli ste sa mu venovať pravidelne.

Podobné články

1 komentár

  1. Beh ma nikdy nejak extra nebavil, ale je rozhodne účinný. Ja som ho nahradila kolobežkovaním na nitre z motoolobežiek a je to vlastne akési elektrokolobežkovanie…kým vládzem šlapem ja a keď už nevládzem, tak šlape motor. Denne na nej jazdím do práce nakolko nie som nervózna v kolóne pred mestom a idem pekne plynulo a nemusím hľadať parkovacie miesto len zosadnem a bežím s nou 🙂

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button