Ako sa dostať na psychológiu?
Ak uvažujete o štúdiu psychológie na vysokej škole, potom vám držím palce. Na psychológiu je obrovský nával, záujem uchádzačov o psychológiu je tak vysoký, že zhruba len okolo ôsmich percent uchádzačov skutočne uspeje u prijímacích testov. Dostať sa na psychológiu nie je hračka, preto si povieme, ako vo svojej príprave postupovať a zvýšiť si o pár bodov svoje šance na prijatie.
Kde psychológiu študovať?
V Prahe, Brne alebo v Košiciach? Stačí si vybrať, však nič nedáte za to, keď sa prihlásite na tri školy naraz.
Len navyše zaplatíte administratívny poplatok (zvyčajne okolo 20 eur jedna prihláška), a zvýšite si šance odbor skutočne študovať.
Ako sa pripraviť na štúdium psychológie?
Kto sa o psychológiu nezaujíma nad rámec stredoškolského učiva, výrazne si znižuje šance na prijatie na štúdium. Prijímacie testy totiž môžu pozostávať z biológie, základov spoločenských vied a z časti, kedy budete musieť napísať prácu na tému z oblasti psychológie.
Test študijných predpokladov je samozrejmosťou a iste vás neminie. Rozhodne si vyskúšajte testy z minulých rokov, prípavu si rozvrhnite až do samotných prijímačiek.
Na trhu je rad agentúr ponúkajúcich špecializované kurzy psychológie – napríklad Tutor alebo Sokrates. Určite investujte do literatúry s cvičnými testami, štúdium v knižnici je samozrejmosťou.
Prihláška na štúdium psychológie
Uzávierka pre zaslanie prihlášky na štúdium psychológie je stanovená na koniec februára. Ak posielate prihlášku poštou, potom rozhoduje pečiatka pošty s dátumom.
Neváhajte k prihláške (rovnako ako u iných odborov) pripojiť materiály týkajúce sa vašich úspechov – účasť a víťazstvá v rôznych súťažiach, prax v rôznych strediskách, kde pracujete s určitou sociálnou skupinou a pod.
Tieto materiály by mali reflektovať váš záujem o psychológiu a štúdium na vysokej škole. Rozhodne vám neuškodia, práve naopak, môžu vám pomôcť.
Dôkladne sa informujte o štúdiu psychológie na samotných školách. Semináre psychológie totiž môžete navštevovať aj v rámci štúdia iného odboru, o ktorý nie je tak vysoký záujem. Na psychológiu narazíte pri štúdovaní žurnalistiky na Univerzite Palackého v Olomouci aj pri štúdiu marketingu a manažmentu na jihlavskej Polytechnickej vysokej škole.
Čo ďalej?
Školy ste si už prezreli na Dňoch otvorených dverí, poslali ste prihlášky a teraz sa chystáte na maturitnú skúšku? Pripravujete sa priebežne aj na prijímacie skúšky? Ak ste si všade odpovedali áno, potom ste na dobrej ceste.
Odporúčam sa však informovať u svojich starších kolegov, ktorí psychológiu študujú, či by vám mohli pomôcť s prípravou k prijímačkám. Opýtajte sa ich, čo ich u prijímačiek prekvapilo a čo nie.
Nedostal/a som sa na psychológiu, čo teraz?
Pripravte si odvolanie kvôli neprijatiu na štúdium. Skontrolujte, či máte správne opravený test a či sa niekde neobjavili chyby, poprípade dvojzmyselné či nejasné otázky.
Odvolanie samozrejme musí byť dôvodné – nestačí napísať že sa odvolávate, pretože jednoducho psychológiu chcete študovať. Pripojte motivačný list a opäť všetky materiály, ktoré ste už raz zaslali v prihláške k štúdiu. Odvolanie posielate k rukám dekana či dekanky fakulty.
Ďalšou možnosťou je štúdium v nultom ročníku, ak túto variantu škola ponúka. Neprijatí uchádzači si prvý ročník zaplatia, ak zdarne zvládnu skúšky, potom študujú ďalej už v neplatenej forme. Ďalšou možnosťou sú súkromné školy a pomaturitné štúdium cez jednu z agentúr, ktoré takéto štúdium umožňujú.
Prečítajte si aj: