Škola

Je management vedou alebo umením?

je manažment umením alebo vedouO managemente ako vede krátko pojednáva jeden z našich predchádzajúcich článkov, preto túto časť už ďalej nerozvádzame dopodrobna. Otázka z názvu tohto článku však môže tiež znieť: Manažérom sa človek narodí, alebo sa to dá naučiť? Čiže v podstate je management vedou alebo umením?

Prvky umenia a vedy v managemente

Management v sebe nesporne obsahuje aj prvky umenia ( „mäkké prvky“), ktoré súvisia s vrodenými individuálnymi schopnosťami manažérov. Manažér síce využíva aj naučené a osvedčené „tvrdé prvky“, ale – ako poznamenáva jeden profesor pri uplatňovaní týchto manažérskych metód, techník a princípov „sú nemenej dôležité intuícia, kreativita, umenie predvídať a prípadne aj v pravú chvíľu riskovať.

Za umenie je považované vytváranie podnikovej vízie, nájdenie príležitosti tam, kde ostatní vidia len chaos, rozpory a konflikty – a to sú prvky umenia, bez ktorých sa úspešný vrcholový manažér obísť nemôže „.

Ďalší vedci a profesori k tomu dodávajú „V pragmaticky orientovanej literatúre sa zvyčajne zdieľa tolerantný názor, že manažérska práca je ako vedou, tak aj umením.

Záleží od charakteru riešených úloh. Ten predurčuje mieru každej z týchto zložiek. Má sa za to, že napr.zložité úlohy s výrazným podielom ľudskej zložky a neurčitosti budú inklinovať k umeniu v prípade ich riešenia. “

Je nutné mať pri managemente vrodené vlastnosti?

Odpoveď je teda jasná: pre úspešný management je potrebné mať vrodené vlastnosti, ale tiež je nutné sa učiť a cvičiť. V tom sa management nijako nelíši od iných oblastí ľudských činností (umelci všetkého druhu, vrcholoví športovci pod.).

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button