Úvod / Škola / Je management vedou alebo umením?

Je management vedou alebo umením?

je manažment umením alebo vedouO managemente ako vede krátko pojednáva jeden z našich predchádzajúcich článkov, preto túto časť už ďalej nerozvádzame dopodrobna. Otázka z názvu tohto článku však môže tiež znieť: Manažérom sa človek narodí, alebo sa to dá naučiť? Čiže v podstate je management vedou alebo umením?

Prvky umenia a vedy v managemente


Management v sebe nesporne obsahuje aj prvky umenia ( “mäkké prvky”), ktoré súvisia s vrodenými individuálnymi schopnosťami manažérov. Manažér síce využíva aj naučené a osvedčené “tvrdé prvky”, ale – ako poznamenáva jeden profesor pri uplatňovaní týchto manažérskych metód, techník a princípov “sú nemenej dôležité intuícia, kreativita, umenie predvídať a prípadne aj v pravú chvíľu riskovať.

Za umenie je považované vytváranie podnikovej vízie, nájdenie príležitosti tam, kde ostatní vidia len chaos, rozpory a konflikty – a to sú prvky umenia, bez ktorých sa úspešný vrcholový manažér obísť nemôže “.

Ďalší vedci a profesori k tomu dodávajú “V pragmaticky orientovanej literatúre sa zvyčajne zdieľa tolerantný názor, že manažérska práca je ako vedou, tak aj umením. Záleží od charakteru riešených úloh. Ten predurčuje mieru každej z týchto zložiek. Má sa za to, že napr.zložité úlohy s výrazným podielom ľudskej zložky a neurčitosti budú inklinovať k umeniu v prípade ich riešenia. ”

Je nutné mať pri managemente vrodené vlastnosti?


Odpoveď je teda jasná: pre úspešný management je potrebné mať vrodené vlastnosti, ale tiež je nutné sa učiť a cvičiť. V tom sa management nijako nelíši od iných oblastí ľudských činností (umelci všetkého druhu, vrcholoví športovci pod.).

Je management vedou alebo umením?
5 (99.2%) 25 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

Ako sa dostať na medicínu do Čiech

Ako sa dostať na medicínu do Čiech?

Nejeden z nás si iste spomenie na filmovú sériu “Básnikov”. Medicína – to je ušľachtilá …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *