Práca a vzdelanie

Ako sa dostať na žurnalistiku?

ako sa dostať na žurnalistikuChceli by ste sa dostať na žurnalistiku a venovať sa investigatívnej novinárčine? Odhaľovať nové skutočnosti, otvárať nové kauzy a čitateľov pravidelne informovať o dianí v spoločnosti? Potom študujte žurnalistiku. Všetko ale má niekoľko háčikov. O odbor je veľký záujem, a tak vaše šance na prijatie sú nízke, navyše uplatnenie si po absolvovaní štúdia nájdu len tí, ktorí naozaj vynikajú a ktorým nebude vadiť „byť stále v strehu“.

Čo je potrebné ak sa chcete dostať na žurnalistiku:

  • všeobecný prehľad
  • záujem o médiá

Kedy začať ak sa chcete dostať na žurnalistiku?

dostanie sa na žurnalistikuUž včera bolo neskoro. Žurnalistika je jeden z mála odborov, kde je dobré mať prax v médiách už pred samotným štúdiom na vysokej škole. Nestačí mať len záujem.

Skúste si napísať niekoľko článkov a neklesajte na mysli, keď texty nebudú vyzerať hneď profesionálne.

Ako sa hovorí, učený z neba nespadol. Čím viac sa budete zaujímať o dianie vo svete a čím viac budete písať články, tým väčšiu istotu potom u prijímacích testov získate.

Kde študovať ak sa chcete dostať na žurnalistiku?

Štúdium novinárčiny či masových médií poskytuje Filozofická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave alebo Katedra žurnalistiky FF UKF v Nitre.

V Čechách to je Univerzita Karlova v Prahe, Masarykova univerzita v Brne a olomoucká Univerzita Palackého. Ak inklinujete aj k ekonomike, potom pre vás bude tou správnou voľbou Vysoká škola Banícka, ktorá najnovšie ponúka štúdium ekonomickej žurnalistiky.

dostať na žurnalistikuV Zlíne na Baťovej univerzite si prídu na svoje tí, ktorí majú záujem o public relations a ktorí novinárom by chceli pripravovať podklady.

Čo ďalej? Literatúra a príprava! Ak ste si už vybrali jednu alebo viac vysokých škôl, navštívte ich webové stránky, kde nájdete viac informácií o prijímacom procese.

Zamerajte sa na odporúčanú literatúru k štúdiu. V knižnici si rozhodne vyhľadajte slovník žurnalistiky. Ten vám pomôže objasniť niektoré termíny či profesionalizmus, ktorými žurnalistika hojne oplýva. Sledujte dianie vo svete médií.

Venujte sa otázke budúcnosti médií – kam sa uberajú a prečo, takisto budete potrebovať zabrúsiť do histórie. Veľmi často v prijímacích testoch narazíte na otázku typu: kedy prebehlo prvé pravidelné vysielanie Slovenskej televízie alebo kto bol priekopníkom v slovenskej žurnalistike.

Testy, testy a zase testy

Školy zverejňujú testy z prijímačiek z minulých rokov. Využite toho a testy si stiahnite a odskúšajte svoje znalosti. Uvidíte sami, ako na tom ste. V kníhkupectve nájdete dostatok rôznych testov orientujúcich sa práve na žurnalistiku.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button