Práca a vzdelanieŠkola

Ako zvládnuť ústnu maturitu?

ústna maturitaMáj je nielen mesiacom lásky, ale je to aj čas, kedy študenti štvrtých ročníkov majú v hlave len to, aby to už konečne všetko skončilo. Reč je samozrejme o maturite. Z písomnej práce väčšina maturantov nemá taký strach, ako z časti ústnej. Máte pocit, že vás zomelie tréma? Začnú sa vám potiť ruky a nebudete schopný čokoľvek povedať? Nestresujte zbytočne, určite to nebude také zlé! Ako teda zvládnuť ústnu maturitu?

Ústna maturita – bez učenia to nejde!

Väčšinu maturantov hromady učenia vydesia, ale ak ste do školy pravidelne chodili, žiadny strach! Nemusíte predsa vedieť všetko, nie ste encyklopédie.

Dôležité je mať prehľad a poznať súvislosti, o čo kde ide. Letopočty, alebo menšie chyby vám zaiste komisia odpustí, ale nevedieť základné veci, to už je problém.

Ako sa učiť na maturitu?

Nepodceňte teda prípravu materiálov k maturite. Snažte sa aspoň čiastočne pozrieť na všetky otázky, pri učení začnite tými ľahšími. Bude sa vám lepšie učiť, ak to budú veci, ktoré poznáte, alebo si pamätáte. Tým zahrejete mozog a ľahšie sa naučíte ťažšiu látku.

Urobte si rozvrh, kedy sa ktoré predmety budete učiť a dodržujte ho. Mohlo by sa stať, že ste síce dobre pripravení k ústnej skúške zo slovenčiny, ale na cudzí jazyk ste ani nepozreli. Rozpočítajte si, ako dlho sa môžete jednej otázke venovať a riaďte sa podľa toho.

Prišla kríza?

ako zmaturovať ustnePri dlhodobom psychickom vypätí, čo príprava na maturitu rozhodne je, môže dôjsť ku kríze. Nie ste schopní sa pár dní pred maturitou sústrediť, rozptyľuje vás každé vrznutie stoličky, padáte únavou alebo by ste najradšej pretancovali noc niekde v klube?

Prepadáte záchvatom plaču, hnevu a beznádeji, že je aj tak všetko to učenie zbytočné? Dajte si pauzu a trochu zrelaxujte a naberte späť sily. Takéto stavy sú normálne.

Vydajte sa na prechádzku alebo na zraz so spolužiakmi. Zistíte, že na tom sú úplne rovnako ako vy a nezostáva, než zaťať zuby a vydržať. Za pár dní už bude po všetkom.

Vyspite sa do ružova!

Večer pred ústnou maturitou zvoľnite. Za tých pár hodín, čo zostáva, toho už veľa nedoženiete. Zatvorte učebnice, zošity aj počítač.

Dôležité je teraz, aby ste sa na ten významný deň, dobre vyspali. Spánok nielen silnie, ale ráno budete všetko vidieť viac rúžovo.

Dajte sa do gala!

ako zvládnuť ústnu maturituÚstna maturita je dôležitým medzníkom vo vašom živote, preto zvoľte vhodný odev k takejto príležitosti. Nemusíte sa obliekať ako na ples, ale rifle nechajte tento deň naozaj doma.

Môžete namietať, že ide predsa len o vaše vedomosti a nie o to, čo máte na sebe. Áno, to je síce pravda, ale verte, že niektoré udalosti vyžadujú slušné oblečenie. Vyberte také, v ktorom sa budete cítiť pohodlne, nebude vás nikde tlačiť a škrtiť. Prečítajte si aj článok ako sa obliecť na stužkovú.

Zachovajte pokoj!

Nastal deň D. Nepodliehajte stresu a depresiám a nesnažte sa ešte na poslednú chvíľu do hlavy niečo dostať.

Ráno sa v pokoji naraňajkujte, robte všetko tak, ako keby to bol deň ako každý iný. A aj napriek tomu, že je určite pre vás a vašich rodičiov maturita dôležitou skúškou, je dobré si uvedomiť, že nejde o život. Ak to nevyjde, svet sa nezrúti, budete mať šancu v ďalšom termíne.

Ako predstúpiť pred skúšajúcich?

S úsmevom a vztýčenou hlavou. Buďte sebaistí a verte si. Vyžrebovali ste si tému, o ktorej viete minimum? Potom sa aj to minimum snažte predať.

Hovorte so zaujatím, netvárte sa utrápene, jednotka to nebude, ale štvorka na maturitnom vysvedčení nikomu nevadí. Hlavne, že budete mať maturitu vo vrecku, o to ide predovšetkým.

Minuloroční úspešní maturanti môžu o maturite hovoriť ako o veľkej fraške, ale verte, že aj oni sa vlani na vašom mieste triasli strachom. Prejsť si tým musí asi každý, ale uvidíte, za rok sa tomu budete len smiať.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button