Práca a vzdelanie

Kam po maturite – 5 možností, čo robiť!

čo robiť po maturitePosledný rok na strednej škole je veľmi náročný. Od študenta sa očakáva, že skvele zvládne maturitu a vydá sa na vysokú školu. Niekto také ambície naozaj má a iný chce svoju životnú cestu nasmerovať úplne niekam inam. Aké sú možnosti? Čo môžete robiť po zvládnutí maturitnej skúšky?

Štúdium na vysokej škole

Áno, väčšinou sa od stredoškolákov očakáva, že po skončení strednej školy zamieria na vysokú školu.

Ak máte svoj vysnívaný odbor, ktorý chcete študovať, určite sa pokúste na neho dostať. Podajte si viac prihlášok na rôzne vysoké školy, sledujte pritom údaje a porovnanie prihlásených a prijatých. Je dobré mať aspoň jednu prihlášku podanú tam, kde je pravdepodobnosť naozaj veľká.

Štúdium v ​​zahraničí

cestovanie po maturiteAk vás študovať baví, ale radšej než slovenským vysokým školám by ste dali prednosť štúdiu v zahraničí, určite do toho choďte. Zdokonalíte si nielen jazyk, ale spoznáte novú kultúru a prostredie.

Niektoré zahraničné školy ponúkajú ročné kurzy, ktoré môžu byť dotované z európskych fondov, a tak školné nebude tak vysoké.

Tiež rôzne agentúry sú schopné vybaviť vám študijný pobyt v zahraničí. Voľte ale radšej také inštitúcie, ktoré sú známe a osvedčené.

Nástup do zamestnania

V prípade, že si absolvent strednej školy žiadnu prihlášku na vysokú neposiela, môže v okolí budiť rozruch, aj keď zbytočne. Sú takí, ktorých ďalšie štúdium naozaj neláka, ani doma, ani v cudzine.

Cítia, že ich miesto je inde, alebo si treba ani pre štúdium toľko neveria. Ich cieľom je nájsť dobré zamestnanie a budovať kariéru.

Nájdite si prácu hneď po maturite!

Pokiaľ po tom túžite aj vy, začnite s hľadaním práce s predstihom, trebárs ešte pred maturitou. Zistite si, aké sú vaše možnosti, kde môžete uplatniť vaše získané vedomosti, čo urobiť preto, aby ste uspeli pri výberovom konaní.

Po maturite sa nahláste na úrad práce, sledujte ponúkané pozície, rozosielajte svoje životopisy, pozorujte tlačenú aj internetovú ponuku voľných miest.

Dlho nemôžete zohnať ideálnu prácu pre vás? Vezmite to, čo je, uspokojte sa s málom. Nemárnite čas sedením doma, radšej dočasne pracujte mimo obor či váš záujem. Prax sa vám bude hodiť nielen v ďalšom zamestnaní, ale aj pre život.

Rekvalifikačné kurzy

Máte strednú odbornú školu, ale už počas štúdia ste zistili, že chcete byť kaderníčkou alebo pomáhať ako pracovník v sociálnych službách? Prečo nie. Skúste rekvalifikačný kurz.

štúdium na vysokej škole po maturiteHľadajte ale taký, ktorý je akreditovaný Ministerstvom školstva, mládeže a telovýchovy.

Niektoré kurzy trvajú niekoľko týždňov, iné mesiace. Väčšina kurzov je platených.

Ste registrovaní na úrade práce? Po splnení určitých podmienok môže dôjsť k preplateniu kurzu. Určite sa ale oplatí do rekvalifikácie investovať čas aj peniaze, rozšírite svoje schopnosti a vedomosti a budete tak mať vyššiu šancu na uplatnenie na trhu práce.

Cestovanie po svete!

,, Chcem cestovať! „Vo väčšine rodičov sa po vypočutí tejto vety nedajú vyjadriť vnútorné pocity. Na jednu stranu majú o svoje, už dospelé dieťa veľký strach, na druhú stranu, ale chcú, aby dieťa poznalo to, čo oni nestihli, napríklad práve kvôli založeniu rodiny.

Skúsenosti nadobudnuté pobytom v cudzine sa vám budú hodiť. A to nehovoriac o zdokonalení jazyka nenásilnou formou bežnej komunikácie. Zahraničie skrátka láka v mnohých smeroch.

Najdôležitejšie je mať so sebou dostatok peňazí pre začiatok, a potom už je len na vás, aké máte plány. Ak máte naozaj veľký balík peňazí a nemusíte sa starať o to, že raz nebudú, môžete si naozaj len užívať skvelých zážitkov a spoznávať kultúru.

Väčšinou ale peniaze predsa len dôjdu, a tak nájdite takú prácu, ktorá vám dovolí nielen si privyrobiť, ale nechá vám aj toľko priestoru, aby ste mohli spoznávať cudziu zem.

Či už sa po maturite vydáte akoukoľvek cestou, pamätajte, že nikdy nie je neskoro na to, skúsiť sa otočiť a vydať sa inam. Práve vďaka tomu je život taký, aký si ho my sami urobíme.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button