Ako zmaturovať zo slovenčiny?
Slovenčina je našou rodnou rečou, a preto by malo byť našou povinnosťou slovenský jazyk dobre poznať. Mnoho slovenských autorov napísalo knihy, ktoré rozhodne stoja za prečítanie, ale príliš často po týchto publikáciách bohužiaľ mladá generácia nesiahne. Berte preto maturitnú skúšku zo slovenského jazyka a literatúry aj ako možnosť, dozvedieť sa viac o histórii našej krajiny. Ako sa teda na skúšku dobre pripraviť a úspešne zo slovenčiny zmaturovať?
Ako maturita zo slovenčiny prebieha?
Pre úspešné absolvovanie celej skúšky je nutné vykonať tri čiastkové skúšky, ktorými sú didaktický test, písomná práca a ústna skúška.
V teste preukazujete dobrú znalosť slovenského jazyka, gramatiky, štylistiky a náuky o texte. Ďalej sa hodnotí aj to, aká je vaša schopnosť porozumieť a pracovať s textom.
V písomnej práci budete mať na výber z desiatich stanovených zadaní. Téma sa skladá z názvu a vymedzenia spôsobu spracovania. Študent má na rozmyslenie 25 minút a potom ďalších 90 minút na spracovanie. Aj tu využije štylistické, pravopisné a gramatické poznatky.
Napíšte sloh na jednotku!
Myslíte, že sa na slohovú, teda písomnú prácu zo slovenčiny sa nedá pripraviť? To nie je tak úplne pravda. Iste, témy zatiaľ nepoznáte, ale nič vám nebráni v tom, oživiť si jednotlivé pravidlá štylistických a slohových útvarov.
Ako vyzerá fejtón? Úvaha? Nad tým nie je čas premýšľať 5 minút pred začiatkom skúšky, tieto základy by mali byť zaužívané.
Z ponúkaných tém si vyberte vám najbližšiu a pokúste sa používať čo najširšiu slovnú zásobu.
A čo ústna časť maturity zo slovenčiny?
Zadanie má formu pracovných listov a žiak si žrebuje jedno z 30 zadaní. V ústnej časti budete pracovať s umeleckým a neumeleckým textom.
Popis umeleckého textu by vás mal doviesť až k samotnému dielu, z ktorého je citát vyňatý, aj k jeho autorovi. Skúšajúceho bude ďalej zaujímať aj literárnohistorický kontext.
U neumeleckého textu je potrebné správne rozpoznať o aký ide štýl a povedať, čím sa vyznačuje. Môže ísť napríklad o článok, úryvok z románu alebo návod. Prečítajte si aj článok aké poznáme slovné druhy.
Čerpajte zo svojich poznámok!
Na slovenskom trhu je nepreberné množstvo publikácií, ktoré sa zaoberajú prípravou na maturitu zo slovenského jazyka a literatúry. Ide nielen o najrôznejšie prehľady stredoškolskej látky, ale aj rôzne rozbory a obsahy diel a spracované maturitné témy a otázky.
Ak čerpáte z internetu, vyberajte vierohodné weby. Nezabúdajte ale hlavne na svoje poznámky z hodín, tým, že ste si ich viedli vy sami, bude sa vám z nich lepšie učiť.
Čítať sa vypláca!
Na internete sú k dispozícii aj čitateľské denníky rôznej kvality. Nie je však nad to, ak sa môžete spoľahnúť na svoj čitateľský denník a svoje rozbory diel.
V prípade, že ste knihu naozaj čítali, vás nezaskočí žiadna otázka a vašu úspešnú maturitu nič neohrozí.
A preto sa pokúste zoznam odporúčanej literatúry mať naozaj poctivo prečítaný.
Ako sa ďalej na literatúru pripraviť?
Pokúste sa naučiť základy rozdelenia slovenskej i svetovej literatúry. Vždy si k jednotlivému smeru pamätajte aspoň jedného významného autora a samozrejme jeho najznámejšie či najpodstatnejšie dielo. Obsah diela, jeho hlavná myšlienka a hlavné postavy je to, čo by ste mali poznať. Požadovať sa po vás bude aj charakteristika onej doby, pomery v spoločnosti.
Ak sa naučíte tieto základné informácie, verte, že maturitu zo slovenského jazyka a literatúry máte vo vrecku!