Práca a vzdelanieŠkola

Ako sa pripraviť na maturitu?

maturitaŠtudentské roky sú krásne. V prvom ročníku sa človek cíti ako Alica v Krajine zázrakov. Všetko je zrazu nové. Iné prostredie, veľa nových ľudí, učitelia, režim aj systém odlišný od na základnej školy. A keď počuje slovo ,, maturita „, pripadá to každému nesmierne ďaleko. A potom ubieha rok za rokom ako nič a z vystrašených prvákov sú ešte viac vystrašení štvrtáci. Maturita je tu. Ako sa dobre pripraviť na maturitu?

Maturita – určite si pripravte plán!

Ak je vašim cieľom naozaj zmaturovať, je potrebné sa na to zamerať a urobiť si plán. A odpovedať si na niekoľko otázok: „Ako si dobre rozvrhnúť učenie? Kde sa budem učiť? Mám k dispozícii všetky materiály?“

Majte dobre vypracované poznámky!

Zatiaľ nemáte v ruke vypracované žiadne maturitné otázky? Na to, aby ste sa niečo naučili, potrebujete mať študijné materiály. Preto si určite jeden deň, kedy dáte všetky podklady k maturite dohromady.

Rozdeľte všetko prehľadne podľa predmetu, založte do dosiek a pritom si robte poznámky, čo chýba a je potrebné doplniť. Túto prípravu by ste nemali podceniť. Určite vám nepridá na pokoji, keď o počas akademického týždňa budete miesto učenia ešte len zháňať niečo, z čoho sa môžete učiť.

Kde zohnať vypracované podklady na maturitu?

Skúste otázky od vlaňajších maturantov. Ušetrí vám to dosť práce. Ale nemyslite, že tým, že zoženiete otázky, to končí. Je dobré zistiť, či sú naozaj dobre a spoľahlivo vypracované. Nie je nič horšie, než sa učiť zo zle urobených otázok.

ako sa pripraviť na maturituA potom je tu druhá možnosť a tou je vypracovať si vlastné otázky. Táto úloha je síce ťažšia a časovo náročnejšia, ale má niekoľko výhod. Pri tvorení otázok sa budete zároveň učiť a tiež si všetky informácie zoradíte podľa svojho, tak ako to správne chápete a ako sa vám to bude dobre vstrebávať!

Držte sa témy, zvýraznite k danej veci len to najdôležitejšie. Zabudnite na učenie dlhých fráz a románov, na to nie je pri maturite čas.

S učením začnite včas!

Väčšina maturantov pravdepodobne od svojich rechtorov počúva: „Keby ste sa boli učili celé štyri roky …“Áno, majú rozhodne pravdu, ale vo štvrtom ročníku tesne pred maturitou už je na vstupovanie do svedomia tak trochu neskoro.

učenie na maturituNa učenie ale neskoro nie je a tak začnite čo najskôr. Tu je dobré naozaj urobiť plán.

Uložte si na každý deň to, čo chcete stihnúť. Opakovanie je matkou múdrosti, a preto ďalší deň opakujte to, čo ste sa naučili ten predošlý. Ľahšie sa vám to vryje do pamäti.

Akademický týždeň by mal byť časom, kedy budete len opakovať, dopĺňať potrebné informácie a psychicky sa pripravovať na zloženie skúšky.

Učenie sa so spolužiakom?

Máte v triede nerozlučnú kamarátku, ktorá by sa s vami chcela učiť? Ak viete, že je svedomitá a jej prítomnosť bude prínosná pre všetkých, prečo nie?

Ale ak už teraz viete, že vás bude pri učení skôr rušiť, miesto bifľovania a opakovania literatúry si bude lakovať nechty a večer vás prehovárať na drink, odmietnite. Neskôr by ste to mohli ľutovať.

Psychická pohoda pred maturitou!

Udržte si pokoj, aj keď je to veľmi náročné. Počas prípravy na maturitu zbytočne nestresujte a nepodceňujte sa. Človek, ktorý si neustále pripomína, že je neschopný a maturitu neurobí, predstupuje pred komisiu s veľmi nízkym sebavedomím a vtedy sa ťažko obhajujú získané vedomosti.

Najlepšie je preto riadiť sa počas maturity heslom: „Nejde o život – nejde o nič.“

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button