Práca a vzdelanie

Ako vybrať prípravný kurz na vysokú školu?

prípravný kurz na VŠSlovenský trh je doslova presýtený ponukami na prípravné kurzy pre vysoké školy. Vybrať si ten najvýhodnejší prípravný kurz nie je preto jednoduché. Takéto kurzy môžu uchádzačom o vysokoškolské štúdium zvýšiť šance na prijatie, ale rozhodne nie sú najlacnejšie. Vyberajte podľa nasledujúceho návodu, ušetríte a nič viac vás už neprekvapí.

Zistite si aký prípravný kurz budete potrebovať

Prvým predpokladom pre dobrý prípravný kurz je preskúmanie požiadaviek na prijímacie skúšky. Navštívte webové stránky školy a zistite si maximum informácií o prijímacích skúškach.

ako vybrať prípravný kurzNiektoré vysoké školy vypisujú vlastné prijímacie testy, iné využívajú súkromné služby tretích strán. Pri prijímacích skúškach sa tak môžete často stretnúť s testom SCIO.

Škola či fakulta vám odporučí, z akých zdrojov máte čerpať a čo by ste si mali naštudovať. Dajte prednosť kurzom, ktoré sú špecializované na konkrétny test.

V prípade, že zvolíte prípravný kurz, ktorý zahŕňa viac oblastí a testov, dbajte na to, aby jeho obsah bol v súlade s tým, čo k prijímačkám naozaj potrebujete.

Je lepšia škola či agentúra?

Skôr ako navštívite špeciálnu agentúru, ktorá sa zaoberá prípravou študentov na vysokú školu, zistite si, či prípravný kurz neponúka uchádzačom o štúdium samotná škola.

Takéto kurzy organizuje napríklad Ekonomická univerzita v Bratislave, Karlova univerzita alebo Univerzita Palackého v Olomouci. Môžu to byť dlhodobé kurzy v rozsahu mesiacov ale aj krátkodobé kurzy – napríklad len na jeden či dva víkendy.

Koľko prípravný kurz na vysokú školu stojí

ako na prípravný kurzCeny škôl sú oproti agentúram prívetivejšie. Navyše výučbové hodiny prebiehajú zvyčajne na škole, kde budete skladať prijímaciu skúšku. Máte tak šancu spoznať prostredie školy ale aj samotné učiteľa, s ktorými sa budete stretávať po prijatí na štúdium.

Prípravné kurzy agentúry (medzi najrozšírenejšie patrí Tutor alebo Sokrates) sľubujú až 95% úspešnosť prijatia na štúdium na vysokú školu, za štúdium však zaplatíte podstatne viac.

Kurz od októbra do marca nasledujúceho roku vás vyjde zhruba 800 Eur, navyše máte na výber študovať v niekoľkých mestách po celej Českej republike.

Na čo sa pri výbere prípravného kurzu zamerať

Rozsah kurzu: Nespoliehajte na to, že dlhodobý kurz vám prinesie viac úžitku ako ten krátkodobý.

Návšteva dlhodobého kurzu má zmysel v prípade, ak sa pripravujete na odborové prijímacie skúšky v humanitných odboroch ako je psychológia. K príprave testov OSP radšej voľte krátkodobé kurzy s rozsahom do 30 výukových hodín. Bohato vám totiž postačia a vy ušetríte.

Učebné pomôcky, literatúra:

prípravný kurzKým jedna agentúra vám k štúdiu ponúkne zadarmo literatúru či iné učebné pomôcky, iná požaduje, aby ste si všetko dokúpili zvlášť. Kurz sa vám tak môže predražiť.

Ponuka testov:

Neváhajte sa pracovníkov agentúry opýtať, či vám počas štúdia budú ponúknuté ukážkové testy z predošlých prijímacích skúšok.

Samotné vysoké školy uchádzačom o štúdium odporúčajú, aby si testy z minulých rokov sami odskúšali. Urobíte si obrázok o tom, ako takýto test vôbec vyzerá. Prečítajte si aj článok ako sa obliecť na stužkovú.

Nudný výklad, alebo praktické cvičenia?

Kvalitu prípravných kurzov si overte u svojich starších kamarátov a známych, ktorí kurz už absolvovali. Môžete nakoniec zistiť, že v jednej agentúre sa študenti dočkajú nezáživného výkladu, v druhej naopak praktických cvičení. Rozhodujúci je aj samotný prístup lektorov.

Samozrejme, samotné prijímacie skúšky sú na každej škole iné, od hodnotenia až po obsah, ktorý sa musíte naučiť. To v praxi znamená, že aj prípravné kurzy sú všade odlišné a žiaden kurz vám nezaručí 100 percentnú úspešnosť na testoch.

Kurzy by mali byť hlavne o pevných základoch, príprave na prijímacie konania, alebo len ako doplnkové štúdium v prípade, že vám samotná škola už ponúkla podklady, ktoré sa musíte do prijímačiek naučiť. Prajeme vám veľa šťastia!

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button