Práca a vzdelanie

Ako napísať motivačný list?

ako napísať motivačný listZaujala vás pracovná ponuka a už sa chystáte, že firme či zamestnávateľovi zašlete svoj životopis? K tomu je potrebné priložiť aj motivačný list. Váš životopis môže byť skvelý, perfektný, obsahovo vynikajúci, ale ak ho nepošlete so správne napísaným motivačným listom, je možné, že personalista si vás ani nevšimne. Ako teda správne napísať motivačný list, aby sa vaše šance niekoľkonásobne zvýšili?

Ako môže pomôcť motivačný list?

Nejde vám do hlavy, prečo po ňom personalisti toľko prahnú? Čím je tak dôležitý? Motivačný list nemá byť len výpočtom alebo popisom niečoho, ale mal by zaujať a osloviť! Vysvetliť, prečo práve vy ste ten najlepší kandidát, prečo práve pre vás je toto miesto stvorené a hlavne, čo všetko dokážete svojej firme priniesť.

Človek, ktorý vhodného kandidáta vyberá, má neľahkú úlohu. Musí vybrať z veľkého množstva uchádzačov práve toho najlepšieho. Preto musíte zaujať hneď v začiatku, aby bol váš motivačný list dočítaný až do úplného konca!

Aká je štruktúra motivačného listu?

motivačný listMotivačný list by mal byť stručný a prehľadný a nemal by byť dlhší, než jedna strana.

Najprv je nutné napísať vaše meno, adresu, telefón, e – mail. Potom názov a adresu spoločnosti, oslovenie, samotný text listu. Záverom dátum, miesto spísania, meno a podpis pisateľa.

Oslovenie nepodceňujte!

Môže sa vám to zdať zbytočné, ale ak budete list adresovať konkrétnej osobe, môžete už aj tým upútať pozornosť.

Informáciu o tom, kto bude váš list čítať, možno nájsť na stránkach spoločnosti, niekedy je aj táto poznámka pripísaná k ponuke voľného miesta. Vyberajúci ocenia, že ste si túto vec zistili a použili.

Nájdite si informácie o spoločnosti!

Ak sa usilujete o nejaké miesto, je samozrejmosťou, že viete, čím sa firma zaoberá, aká je jej stratégia, na čo sa zameriava. Len vďaka tomu môžete napísať dobrý motivačný list.

Pustite sa do písania motivačného listu

pohovor v zamestnaníPo napísaní adresy a oslovenia prichádza na rad to najdôležitejšie – konkrétny obsah listu.

Prvé tri vety rozhodnú, či personalista prečíta list celý, alebo ho odloží na kôpku nezaujímavých kandidátov.

Aby ste udržali prehľadnosť a určitú formu, môžete samotný text rozdeliť do 4 sekcií:

  • V prvej časti sa stručne a výstižne predstavte, napíšte o akú pozíciu sa uchádzate.
  • V druhej časti vysvetlite, čím vás ponuka zaujala, čo sa vám na spoločnosti páči, prečo usilujete o miesto práve u nich. Chváľte, ale príliš nepodliezajte.
  • V treťom úseku popíšte, prečo práve vy, čo firme prinesiete, čím ste výnimoční, aké sú vaše skúsenosti!
  • Nakoniec vyjadrite vaše želanie stretnúť sa na pohovore.

Na čo si dať pozor pri písaní motivačného listu?

  • Rozhodne si postrážte pravopisné chyby! Ak sa vo vašom liste objaví chyba, verte, že list do konca dočíta len málokto. Ak je pravopis a forma textu vašej slabinou, nechajte si text od niekoho skontrolovať.
  • Neprepisujte frázy a vzory! Ak chcete naozaj uspieť, snažte sa napísať motivačný list sami za seba, nekopírujte univerzálne vzory z internetu.
  • Rozosielate žiadosť o miesto do viacerých spoločností? Životopis môžete mať stále rovnaký, ale motivačný list napíšte na mieru konkrétnemu miestu!
  • V liste sa nepodceňujte a nevyťahujte na seba svoje nedostatky!

Základom úspechu, je dostať sa na pohovor. Ak k tomu dôjde, môžete si gratulovať, motivačný list svoju úlohu splnil!

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button