Práca a vzdelanieŠkola

Maturita z cudzieho jazyka ako na ňu?

maturita z cudzieho jazykaKaždý, koho čaká maturita z cudzieho jazyka, by určite privítal príručku, ktorá by mu zaručene dopomohla k úspešnému zvládnutiu skúšky. Naopak tí, ktorí už maturitu z cudzieho jazyka absolvovali, dobre vedia, že stačí pravidelne chodiť do školy a plniť zverené úlohy. Dobrá slovná zásoba je základom každého jazyka. Ako teda zvládnuť maturitu z cudzieho jazyka?

Ako prebieha maturita z cudzieho jazyka?

Maturanti si môžu vybrať z piatich cudzích jazykov. Jedná sa o angličtinu, francúzštinu, nemčinu, španielčinu a ruštinu. Zo zvoleného jazyka sa skladá písomný test, ústna skúška a písomná práca(sloh).

Písomný test overuje schopnosť maturanta porozumieť písanému a hovorenému slovu, tiež odhalí znalosť gramatiky a slovnej zásoby.

Písomná práca vyžaduje spracovanie textov. Dovediete logicky a vyvážene usporiadať text? To všetko zistíte počas písomné práce. Kladie sa dôraz aj na pravopisné vedomosti a znalosti jazykových prostriedkov a útvarov. Prečítajte si aj článok ako sa obliecť na stužkovú.

A čo skúška ústna?

maturita z jazykaÚstna skúška má 4 časti, z ktorých niektoré majú viac oddielov. Na niektoré sa z ich podstaty dá pripraviť na hneď a u iných sa skúša vaša pripravenosť a schopnosť reagovať.

Viete teda potrebnú iba tému okruhu a konkrétne znenie sa dozviete až od skúšajúceho. Vo väčšine prípadov sú všetky témy rôzne, môže sa však stať, že sa 3 budú prekrývať.

Svojou formou sa teraz konečne radí ku skúške medzinárodného formátu.

Zdokonaľte svoje slabé miesto!

V každom predmete je potrebné zistiť, kde máte medzery a u cudzieho jazyka to platí dvojnásobne. Robí vám problémy skôr gramatika, znalosť slovnej zásoby alebo problémy s preložením textu?

Zamerajte sa na to, čo vám robí vrásky zo všetkého najviac. Je ťažké dohnať slovnú zásobu, ak sa tomu celé roky štúdia nevenujete, ale niečo sa predsa len dá doučiť. Tak sa o to určite pokúste!

Učte sa spoločne!

ako zmaturovať z cudzieho jazykaV cudzom jazyku sú niektoré veci, ktoré sa musíte skrátka naučiť. U maturitnej skúšky sa ale aj preveruje vaša schopnosť konverzácie v danom jazyku a tú je najlepšie precvičovať minimálne vo dvojici.

Čo takto vyraziť so spolužiakmi na popoludňajší drink a celý čas spolu hovoriť maturitným cudzím jazykom? Zdá sa vám to bláznivé? Prečo? Zabijete tým dve muchy jednou ranou.

Nielenže sa budete aktívne pripravovať na ústnu časť maturity, ale aspoň na chvíľu sa vyslobodíte zo štyroch stien.

Nalaďte medzinárodné stanice, kúpte si noviny!

Aj počúvanie alebo čítanie v cudzom jazyku vám môže pomôcť k úspešnému zloženiu maturitnej skúšky.

Sledovaním cudzojazyčnej televízie alebo počúvaním rádia si nielen rozšírite slovnú zásobu, ale tiež si osvojíte prízvuk a melódiu jazyka.

Noviny, časopisy a napríklad aj diela svetových autorov v origináli vám môžu vziať veľa času, ale je dobré skúsiť aj tento spôsob prípravy k maturite.

Dnes sa maturita z cudzieho jazyka nepovažuje za nič nadštandardné, znalosť cudzej reči, aj keď len základnej, je v dnešnom svete nutnosťou. Nezostaňte len u teoretických vedomostí, ale skúste cudzí jazyk naozaj používať!

Podobné články

2 Comments

 1. zaklad na maturite je komunikovat a rozumiet co sa ma pytaju
  preto si treba predtym tieto veci precvicit
  najlepsie je si to precvicit s cudzou osobou, ktora vas nepozna a teda vas bude realne hodnotit
  staci si zaobstarat nejake doucovanie resp. len konverzacie v danom jazyku
  tam kazdy uvidi co mu chyba, co mu nejde
  uplne stacia 2-3 hodiny
  po kazdej hodiny sa snazit odstranit veci a znova dalsie stretnutie ob-tyzden
  chce to cas a zacat skor

 2. Podľa mňa je super pozerať filmy alebo videá na youtube v cudzom jazyku s tematikou, ktorá človeka zaujíma a tak si zisťovať slovká a počúvať hovorenú reč a sem tam aj zopakovať podľa tituliek a zvuku čo počujem 🙂

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button