Zdravie a krásaAko liečiť

Ako správne používať ústnu vodu?

ako používať ústnu voduPoužívať ústnu vodu je dôležité ako prevencia pred zubnými kazmi, usadzovaniu povlaku, udržuje zdravé ďasná a osviežuje dych. Medzi spotrebiteľmi sú však pri používaní ústnej vody hojne rozšírené rôzne mýty, napríklad že ústna voda dokáže zubnú hygienu nahradiť alebo že zubní lekári pacientom skôr odporúčajú ústnu vodu pravidelne používať pred čistením zubov než po ňom. Aj návod na použitie ústnej vody od výrobcu nalepený na obale prípravku nie je jednoznačný. Používať ústnu vodu lepšie a účinnejšie sa naučíte podľa nasledujúcich riadkov.

Ako správne vybrať a používať ústnu vodu

Najprv si povieme niečo k výberu vhodnej ústnej vody a pár slov k čomu slúži. Ústna voda nenahrádza čistenie zubov, dopĺňa ho. Má predovšetkým pomáhať chrániť zuby pred kazom, zápalom ďasien a vznikom paradentózy. Pri správnom používaní obmedzuje zubný povlak a osviežuje dych.

ako na používanie ústnej vodyV obchode siahneme po takej ústnej vode, ktorá nielenže bola klinicky testovaná, ale pozitívny účinok ústnej vody na zdravie ústnej dutiny sa počas testov taktiež preukázal. Na likvidáciu baktérií si vyberieme ústnu vodu s antiseptickým účinkom.

Medzi lekármi panuje nejednoznačnosť, kedy je ten správny moment ústnu vodu aplikovať. Či je lepšie používať ústnu vodu pred alebo až po čistení zubov.

Zástancovia používania ústnej vody pred čistením zubov sa odvolávajú na to, že ústna voda svojím zložením pomáha zmäkčiť a uvoľniť usadený zubný povlak a baktérie v ústnej dutine.

Podľa vyjadrenia Štátneho zdravotného ústavu má aj použitie antibakteriálnej vody po čistení zmysel, hlavne v prípadoch, kedy pacient trpí zápalmi, paradentózou či iným bakteriálnym znečistením úst.

To potvrdzuje aj Americká dentálna asociácia, podľa ktorej nezáleží na tom, či používate ústnu vodu pred alebo po čistení – oba spôsoby sú rovnako účinné. Dôležité je používať kvalitnú ústnu vodu.

Čo treba vedieť, ak chcete používať ústnu vodu

Pre zmäkčenie a uvoľnenie zubného povlaku použite malé množstvo ústnej vody pred čistením zubov. Po dokončení použite ústnu vodu s cieľom odstrániť zápach z úst. Je dôležité, aby ste ústnu vodu použili dvakrát denne – pri čistení zubov ráno a pred spaním.

použiť ústnu voduFľaša ústne vody je zvyčajne opatrená uzáverom, ktorý slúži na odmeranie a dávkovanie ústnej vody. Do uzávera alebo malého hrnčeka si nalejte 20 ml ústnej vody, čo zodpovedá 4 čajových lyžičkám.

Odmeranú ústnu vodu nalejte do úst a ústa zatvorte, aby tesnili a ústna voda nevystriekla von. Napríklad návod na použitie ústnej vody Listerine odporúča po dobu 30 sekúnd preplachovať priestor okolo zubov a ďasien, ale neuvádza presnejšie pokyny.

Podstatné je, aby ste ústami prevalili ústnu vodu medzi zubami tak, aby sa dostala pred zuby aj za zubami, pred predné zuby aj za stoličky. Dbajte na to, aby ústna voda prepláchla priestor pod jazykom i horným poschodím. Nebojte sa v závere ústnu vodu kloktať.

Kedy používať ústnu vodu

Po 30 sekundách až jednej minúte ústnu vodu vypľujte do umývadla. Ústnu vodu nikdy neprehĺtajte, obsahuje alkohol a silné chemikálie, ktoré nie sú určené na konzumáciu. Večer ústnu vodu použite ako posledný prípravok pre ústnu hygienu – tzn. že ak používate medzi-zubné kefky alebo zubné nite, ústna voda proces čistenia chrupu uzatvára.

používať ústnu voduPri rannom čistení zubov v závislosti od typu ústnej vody, ktorú ste použili, možno budete musieť počkať pol hodiny alebo hodinu, než budete môcť piť pitnú vodu alebo jesť, a to preto, aby sa zvýšila účinnosť ústnej vody.

Aby ste zistili, ako dlho s pitím alebo jedlom počkať, pozrite si obal na fľaši alebo sa poraďte s lekárom. Prečítajte si aj ako si správne čistiť zuby.

Pár tipov kedy by ste mali používať ústnu vodu

  • Ak máte v ústach zápal, poraďte sa s lekárnikom, ktorá ústna voda je vhodná. Zvyčajne sa používajú bylinné ústne vody, ktoré upokoja boľavé miesto a zároveň tlmia zápal. Pokiaľ máte väčšie problémy so zubným povlakom či paradentózou, vyberte špeciálne ústne vody.
  • používanie ústnej vodyBylinné ústne vody sa používajú pre lokálne zápaly, po naliatí tekutiny do úst treba nechať ústnu vodu pôsobiť v mieste bolesti. Ak sa jedná o zápal celej ústnej dutiny, vodu rozvaľkajte po celej ústnej dutine.
  • V prípade zápalu krčných mandlí sa používajú ústne vody, ktoré pôsobia protizápalovo a sú s upokojujúcim účinkom. V takom prípade rozdeľte odporúčané množstvo tekutiny do niekoľkých dúškov, ktoré vždy kloktajte tak, aby sa tekutina dostala čo najhlbšie k mandliam. Kloktanie je potrebné opakovať, kým zápal pokračuje.

Varovanie na záver

Efekt každej ústnej vody pôsobí rozdielnu dobu. Vždy po použití takejto vody je nutné minimálne 15 minút nejesť ani nepiť. Ústna voda vám aj po vypľutí vytvorí v ústach drobnú vrstvu ochranného filtra, ktorý pôsobí nejakú dobu aj po vypláchnutí.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button