Detoxikácia organizmu: ako môže naštartovať chudnutie?
Detoxikáciou sú z tela odstránené škodlivé látky, ktoré sa vám do tela dostali nesprávnym životným štýlom, ale aj vplyvom znečisteného prostredia a chémie v potravinách. Intoxikácia tela sa prejavuje únavou, zlým trávením, vyššou náchylnosťou k chorobám a poruchami spánku. Ako môže detoxikácia organizmu naštartovať chudnutie?
Možno vás prekvapí, že dobre vykonaná detoxikácia vám môže pomôcť nielen s očistením tela, ale aj v boji s nadváhou.
Ako detoxikácia organizmu ovplyvňuje chudnutie?
Do tela sa dostávajú telu škodlivé látky, ktoré sa usadzujú v pečeni, v črevách, v medzibunkových priestoroch aj v tukových bunkách. A ako to súvisí s chudnutím?
- Pečeň – ak je pečeň zaťažovaná toxínmi, môže dôjsť k spomaleniu metabolizmu a vy spaľujete menej kalórií a horšie zhadzujete kilá.
- Črevá – zanesenie čriev spôsobuje plynatosť, zápchu a znížené vstrebávanie vitamínov a minerálov. Nános v tráviacom systéme môže vážiť až 10 kg. Pomocou detoxikácie sa častí tohto nánosu môžete zbaviť a s jeho odstránením sa zníži aj vaša váha.
- Medzibunkové priestory – vplyvom nesprávneho životného štýlu sa v medzibunkových priestoroch usadzujú toxíny a soľ, čo má za následok zadržiavanie vody v tele.
- Tukové bunky – toxíny obsiahnuté v tukových bunkách znižujú ich funkčnosť, a to vedie k ťažšiemu spaľovaniu tuku.
Pomocou detoxikácie sa uvedených problémov zbavíte a chudnutie, ruka v ruke so zdravým stravovaním, bude zase o niečo ľahšie a úspešnejšie.
Kedy začať s detoxikáciou organizmu?
Začiatkom detoxikácie môže byť jarné či jesenné obdobie alebo deň, kedy ste sa rozhodli začať chudnúť. S detoxikáciou je vhodné začať vtedy, keď neprechádzate ťažkým obdobím a nemáte extrémnu psychickú záťaž.
V prípade, že trpíte závažnejšími zdravotnými problémami, poraďte sa s lekárom.
4 pravidlá pre úspešnú detoxikáciu
1. Pitný režim
Bez pravidelného pitného režimu neuvidíte vytúžené výsledky.
Voda odplavuje z tela škodlivé látky, preto by ste mali vypiť minimálne dva litre vody denne. Nielen, že podporíte detoxikáciu, ale zefektívnite aj chudnutie.
2. Zdravé stravovanie
Nakúpili ste si hromadu vitamínov a doplnkov stravy a veríte, že to stačí? Mali by ste zmeniť aj svoj jedálniček a odľahčiť ho niekoľkými porciami ovocia a zeleniny.
Niektoré potraviny majú tú vlastnosť, že na seba viažu toxíny a podporujú detoxikáciu. Obohaťte si o ne stravu.
3. Pohyb
Detoxikácia je ešte účinnejšia, keď do svojho denného režimu začleníte viac pohybu. Postačí obyčajná chôdza alebo ľahké posilňovanie.
4. Pravidelné vyprázdňovanie
Trpíte zápchou? Zaraďte do svojej stravy veľa zeleniny a celozrnných výrobkov. Pravidelné vyprázdňovanie má tie pozitíva, že nedochádza k spätnému vstrebávaniu vody s toxickými látkami do cievneho systému a pečene.
Čo zásadne nerobte pri detoxikácii organizmu?
Ak sa rozhodnete pre detoxikáciu, toto radšej neskúšajte:
- Preháňadlá k prečisteniu tela
- Aloe Vera bez certifikácie – v tomto prípade pozor, neschválené výrobky bez certifikácie môžu obsahovať veľké množstvo aloin, čo je toxická látka, ktorá spôsobuje silné podráždenie čriev a následne hnačku
- Držanie pôstu
- Domáci výplach čriev
Tieto metódy vám v konečnom dôsledku môžu skôr ublížiť. A čo viac, účinok takých pochybných metód bude sotva badateľný.
Najúčinnejšie potraviny na detoxikáciu
Detoxikačné potraviny slúžia na prečistenie tráviaceho systému. Vhodné je zaradiť do jedálnička zásadotvorné potraviny a doplniť ich o detoxikačný produkt. Vďaka tomu dôjde k prečisteniu pečene.
Pečeň má za úlohu zachytiť a vysporiadať sa s toxínmi.
A práve detoxikačnými potravinami a doplnkami pomáhate vyčistiť krv, neutralizovať toxíny a celkovo prispievate k ich lepšej funkcii. Samozrejmosťou by mala byť strava bohatá na vlákninu a potraviny, ktoré obsahujú obal zŕn.
- Zázvor – jeho jedinečný účinok spočíva v tom, že napomáha filtrovať toxíny z tela. Naviac má antioxidačné účinky.
- Cesnak – čistí krv, pomáha produkovať žlč v pečeni a znižuje krvný tlak. Do jedla pridajte 4 až 5 strúčikov cesnaku, aby ste dosiahli detoxikačného účinku.
- Koriander – dokáže znížiť množstvo toxických kovov v tele. Pridajte ho niekoľkokrát týždenne do pokrmu.
- Zelenina – zelená listová zelenina obsahuje vitamín E, ktorý je potrebný k ochrane pečene. Cibuľa, fazuľa a ružičkový kel sú plné metionínu a cysteínu, dôležitý taktiež k ochrane pečene. Najviac detoxikačná zelenina je ružičkový kel, brokolica, karfiol, cibuľa, červená repa a zelená listová zelenina.
- Ovocie – jedzte ho len v surovom stave. Obsahuje vlákninu, dostatok vitamínu C, beta karoténu a antioxidanty, nevyhnutné pre efektívnu detoxikáciu organizmu.
- Citrón – je plný vitamínu C a na telo pôsobí alkalicky – vyrovnáva PH v tele. Po ránu vypite šálku teplej vody s citrónom, aby ste naštartovali metabolizmus a prečistili organizmus.
- Zelený čaj – dostatočný príjem tekutín vám zaistí odplavenie toxínov z tela. Popíjajte počas dňa zelený čaj, ktorý chráni pred rakovinou a ochoreniami pečene.
- Žerucha – má močopudné vlastnosti, čo prispieva k vyplaveniu toxínov z tela. Pridať ju môžete do šalátov, nátierok alebo polievok.
- Hnedá ryža – je bohatá na detoxikačné živiny, vitamín B, horčík, mangán, fosfor a selén, ktorý chráni pečeň. Obsahuje tiež vlákninu, ktorá prečisťuje hrubé črevo.
Detoxikácia organizmu – aké potraviny sú nevhodné?
Niektoré potraviny môžu organizmus zaťažovať a tým aj sťažovať telu detoxikáciu. Obmedzte najmä cukry, soľ, biele pečivo, bielu ryžu a bravčové mäso.
Ako dlho a ako často podstupovať detoxikáciu?
Odporúčaná doba sú aspoň 2 až 3 mesiace. Detoxikáciu by ste mali svojmu telu dopriať raz až dvakrát ročne.
Ak ste úplní začiatočníci, rozplánujte si prvú detoxikáciu do troch týždňov, aby si telo na nový režim zvyklo. Prvé dva dni postupne zmeňte 3 až 5 vašich návykov.
Telo zaznamená zmenu a bude lepšie pripravené na prečistenie.
Aké zložky by mali obsahovať potravinové doplnky na detoxikáciu?
- Chlorella – dokáže na seba naviazať toxíny a zrýchľuje peristaltiku čriev, čím dôjde k rýchlejšiemu vylúčeniu spracovanej potravy. Obsahuje chlorofyl, ktorý čistí sliznice a urýchľuje ich hojenie. Pôsobí prebioticky, to znamená, podporuje rast mikroflóry a vytvára vhodné podmienky pre mikrobiologickú rovnováhu. Nájdeme v nej veľké množstvo bielkovín, ktoré vyživujú črevnú sliznicu.
- Mladý jačmeň – účinnou látkou je obsiahnutý riboflavín, ktorý prispieva k normálnemu energetickému metabolizmu. Podporuje okysličenie krvi a je plný vitamínu C, B6, železa a zinku.
- Brezová šťava – obsahuje vitamíny C a B a rad minerálov. Posilňuje pečeň, prečisťuje ich a stimuluje.
- Pestrec mariánsky – má pozitívny vplyv na pečeň. Chráni ju pred nežiaducimi látkami v potrave, ako sú nasýtené tuky, dusičnany a chemické prídavné látky. Regeneruje pečeňové bunky a cievy. Pre svoje detoxikačné účinky sa odporúča pri redukcii váhy.
- Psyllium – jedná sa o vlákninu z obalov semien skorocelu indického. V črevách do seba vstrebáva toxické látky, odstraňuje usadeniny a zlepšuje priechodnosť čriev. Pomáha pri znižovaní hmotnosti a svojimi detoxikačnými vlastnosťami zlepšuje celkový zdravotný stav. Dávkovanie: ženy do 51 rokov – 25 gramov, muži do 51 rokov – 38 gramov; ženy nad 51 rokov – 21 gramov, muži nad 51 rokov – 30 gramov.
Šetrnou detoxikáciou uľavíte telu a pomôžete mu zbaviť sa toxínov, ktoré narušujú rovnováhu organizmu a jeho samočistiace procesy.
Nielen, že sa budete cítiť fyzicky lepšie, ale nastolená rovnováha v tele sa odrazí aj na vašej psychike. Nebudete toľko unavení, nebudete trpieť bolesťami hlavy a odoženiete od seba depresie.
najlepší detox ide pomocou tree3chlorelly, okrem kvalitnej chlorelly obsahuje aj kurkumín a zelený čaj a tým že zlepšuje trávenie aj podporuje chudnutie 😉