Chudnutie

10 zaručených tipov na chudnutie

10 tipov na chudnutieNedarí sa Vám schudnúť? Chcete zhodiť čo najefektívnejšie nejaké tie kilá a v lete zažiariť svojou vylepšenou postavou v plavkách pri mori? Tak na nič nečakajte a čítajte! A ak nemáte dostatočnú motiváciu a bojíte sa, že to nezvládnete, nájdite si niekoho, kto Vás vo všetkom podporí a v najlepšom prípade bude dodržiavať tieto tipy s Vami! 10 zaručených tipov na chudnutie.

1. Menšie porcie viackrát denne

Základom k chudnutie je zdravé stravovanie. Kľúčom k úspechu nie je jesť hory zeleniny, ale naopak zmenšovanie porcií jedla a ich konzumácia v intervale cca čo 2 hodiny.

Strava by mala byť vyvážená, plná bielkovín a minerálov a všetkých látok potrebných pre správnu funkciu organizmu a naštartovanie zdravého metabolizmu.

menšie-porcie-viac-krat-denneNie je pravidlom, že musíte vynechať napríklad všetky prílohy alebo pečivo.

Prílohy zmenšite a upravujte zdravším spôsobom (napríklad varené zemiaky namiesto opečených alebo vyprážaných), pečivo vyberajte prevažne celozrnné so zrniečkami a snažte sa vynechávať pečivo biele, ktoré je plné sacharidov.

Rozvrhnite si tiež Vaše jedlo tak, aby posledné z jedál bolo zhruba 2 hodiny pred spánkom, aby ho telo zvládlo lepšie vstrebať a v noci mohlo nielen tráviť, ale aj odpočívať a predovšetkým spaľovať.

2. Čo s ovocím?

Ovocie je v každom prípade zdravé, len je potrebné ho konzumovať v rozumnom množstve a menej v popoludňajších a pokiaľ možno vôbec vo večerných hodinách. Samozrejme je lepšie akékoľvek sladké ovocie ako zemiačiky.

Ovocie je plné cukrov, ale zdravých cukrov, a ak ho zapojíte do jedálnička v dopoludňajších alebo skorších popoludňajších hodinách, tak je to viac ako dobre.

Rôzne druhy obsahujú rôzne obsahy cukrov. Výborným príkladom menej kalorického ovocia sú jahody alebo citrusy.

Ďalej väčšinou všeobecne platí, že čím zrelšie a šťavnatejšie je ovocie, tým je kalorickejšie. Ovocie je predovšetkým výborným zdrojom vitamínov, takže na neho v žiadnom prípade nezabúdajte!

3. Výdatný štart do dňa

Naštartovanie Vášho jedálnička by mali byť zdravé, ale pomerne výdatné raňajky, z ktorých si vezmete dôležité látky pre funkciu tela.

Je pravda, že ak si dáte na raňajky napríklad aj niečo menej zdravého, tak toto jedlo určite strávite lepšie, než keď si ho dáte večer pred spaním, keď už sa dostávate do pokojovej fázy odpočinku.

Dôležité je tiež raňajkovať aspoň do hodiny od prebudenia, pretože ak tak neurobíte, telo bude fungovať na zásoby, čo tiež nie je to správne.

4. Nebudem jesť = schudnem!

Áno, toto platí, ale nie je to vôbec zdravé a ani dlhodobé. Iste Vám niečo hovorí takzvaný JOJO efekt, ktorý sa často prejaví v oveľa horšom svetle, než ako ste vyzerali pred radikálnou zmenou Vášho jedálnička.

JOJO efektu sa budete oveľa horšie zbavovať, pretože Vaše telo si takéto experimenty pamätá a bude sa báť prichádzať o svoju energiu.

Jednoducho si bude tvoriť zásoby na ďalšie z Vašich experimentov a Vaše chudnutie pôjde pomalšie.

5. Dodržiavanie pitného režimu

Naše telo vyžaduje pravidelný prísun tekutín. Množstvo odporúčaných vypitých tekutín sa odvíja od pohlavia človeka a od stavby jeho tela a tiež podľa jeho fyzických výkonov. Minimálne by však mal každý vypiť aspoň 2 litre tekutín denne, v lete oveľa viac.

voda a organizmusJe však dôležité dávať pozor na to, o aké tekutiny sa jedná. Veľmi dobrá je nesladená voda napríklad aj z kohútika alebo nesladené bylinkové čaje.

Najhoršie sú sladené sýtené nápoje a potom káva, ktorá naopak odvodňuje. Pokiaľ však čas od času zhrešíte, tak sa nič nedeje

Je určite veľmi dobré obyčajnú nesladenú vodu prestriedavať s minerálnymi vodami, ktoré dodajú rôzne potrebné minerály pre správnu funkciu tela, predovšetkým horčík. A ten zaručený tip, aby ste s vodou schudli? Napite sa pred jedlom, a potom toho toľko nezjete.

6. Pravidelný pohyb

Pravidelný pohyb je k chudnutiu určite dôležitý, avšak neznamená to drieť každý deň, pretože výsledky sa síce dostavia, ale nie možno také, aké si predstavujete.

Základom k chudnutiu je zmena stravy a pohyb je veľmi dobrým doplnkom. Pohyb je dôležitý aj pre tých, ktorí sú so svojou postavou spokojní, bez toho, aby nejako výrazne cvičili.

Pravidelný pohyb udržuje telo vitálne a plné síl. Nie je dobré sa raz týždenne „zničiť“ v posilňovni a po zvyšok týždňa nič, pretože už nemáte sily.

Najúčinnejšie je cvičiť vždy každý druhý deň, kedy sa deň po telesnom výkone zvládne telo správne zregenerovať a je pripravené na ďalšie telesnú záťaž.

7. Aeróbny pohyb

Na chudnutie je najlepší aeróbny pohyb, keďže posilňovanie je prevažne na spevňovanie postavy. Často dopomôže povolenému brušku i len posilňovanie, ale v kombinácii s aeróbnym pohybom docielite požadovaných výsledkov účinnejšie, zdravšie a rýchlejšie.

Je dobré si ísť napríklad dvakrát do týždňa zabehať a k tomu prestriedavať beh s posilňovaním. Čoskoro uvidíte výsledky!

8. Dostatočný spánok

Nie je žiadnou novinkou, že k najväčšiemu spaľovanie dochádza práve v spánku. Preto je veľmi žiaduce dostatočne spať, a to aspoň 7-8 hodín denne.

Na menšie množstvo spánku si telo síce zvykne, ale naberie tým obrovský deficit, ktorý už len tak nedoženiete. A preto, ak vstávate skoro, choďte spať skôr, nech si doprajete svoju nočnú chudnúcu procedúru.

9. Menej je niekedy viac

Keď už sa rozhodnete chudnúť, nebude pre Vás jednoduché niektoré potraviny okamžite vyradiť z Vášho jedálnička. Preto, ak máte neskutočnú chuť na niektorú z Vašich nerestí, tak si jej dajte len kúsoček a postupne napríklad aj nebudete chcieť.

Avšak nikto Vám nezakazuje občas zhrešiť. a keď je to v rozumnej miere, tak sa nič veľkého nestane.

10. Pri chudnutí dôležité je cítiť sa dobre

Tento bod hovorí za všetko. Aj pozitívna a veselá nálada dokáže ubrať nejaké tie kilá. Keď sa cítite dobre, tak to na Vás každý spozná a nejakého toho kila si len tak nevšimne, pretože upútate svojou vyžarujúcou energiou. Verte si a všetko pôjde oveľa lepšie.

Tak na čo čakáte? Poďte do toho s nami!

Podobné články

1 komentár

  1. Poradite mi, prosim, mam 165 cm a 55 kg…No musim v co najkratsom case schudnut 3 kg…Rychla chodza/prechadzky denne cca 35 minut pomoze alebo sa mi len zmeni tuk na sval, a tym padom mi vaha ukaze viac??..
    Dakujem…

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button