Záhrada

Pestovanie orchideí Phalaenopsis: Ako na to?

pestovanie orchideí phalaenopsisChcete, aby miestnosti vášho domova alebo pracovne skrášľovala noblesná rastlina? Taká, ktorá bude pekná na pohľad a pritom vcelku nenáročná na pestovanie? Vhodným riešením je pestovanie orchideí Phalaenopsis…

Orchidea Phalaenopsis je pre svoj vzhľad a nenáročnosť stále viac a vica obľúbená.

Ak sa o ňu správne staráme, kvitne hojne po celý rok, ružovými, bielymi alebo aj fialovými kvetmi.

Postup pestovania orchideí Phalaenopsis

Hoci kvitne po celý rok, v zime a v lete prechádza jej kvetenstvo relatívnym útlmom. V tej dobe je schopná rásť aj v celkom málo oslnenom mieste.

Presádzanie orchideí Phalaenopsis

To vykonávame až po odkvitnutí rastliny. Najprv kvetine zastrihneme odkvitnutý stvol nad takzvaným spiacim očkom. Potom vysypeme z črepníka starý substrát, v ktorom doteraz rastlinka rástla.

Skontrolujeme korene rastliny a prípadne odstránime odumreté časti. Do priehľadného kvetináča (má rada svetlo dopadajúce na korene) nasypeme asi do polovice jeho obsahu píniovú kôru, do ktorej vložíme orchideu, zostávajúcu časť zasypeme opäť píniovou kôrou.

pestovanie phalaenopsisRastlinu dostatočne usadíme, sklepeme a potom zalejeme. To vykonávame asi 2-3 týždne. Rastlina ale nesmie stáť vo vode! Vhodné je ju preliať a nechať odkvapkať, alebo je dobré aj rosenie.

Hnojenie orchideí Phalaenopsis

1x za tri týždne je potrebné rastlinu pohnojiť, a to bežným hnojivom pre izbové kvitnúce rastliny. Postačí 5 cl hnojiva, ktoré vlejeme do misky s vodou, rozmiešame a rastlinu zalejeme. Hnojenie vykonávame po celú vegetačnú dobu kvetiny, len v zimnom období nie.

Prezimovanie orchideí

Pre prezimovanie orchidey volíme miestnosť s dostatočnou vzdušnou vlhkosťou a teplotou aspoň 22 stupňov. Rastlinu môžeme v kvetináči usadiť do väčšej misky s vodou, tá vytvorí onú vlhkosť. Orchideu každý deň rosíme, a to po celej dĺžke každého listu.

Čo potrebujeme na pestovanie orchideí Phalaenopsis?

  • orchideasadenicu rastliny (v tomto prípade orchidea)
  • priehľadný kvetináč
  • misku na vodu pod kvetináč
  • misku na rozmiešanie hnojivá
  • hnojivo pre izbové kvitnúce rastliny
  • odmerku na hnojivo
  • píniovou kôru
  • nožnice na zastrihnutie stvolu
  • vodu a rozprašovač na rosenie

Aké nákladné je pestovanie?

Cena sadenice je približne 13€. Priehľadný kvetináč kúpite za cca 1€. Záleží na priemere kvetináča. Miska na vodu pod kvetináč stojí cca 0,30€ pri priemere 22 cm.

Cena hnojiva pre bežné izbové kvitnúce rastliny sa pohybuje okolo 1,30€ za 500 ml v balení. Píniová kôra vás vyjde na cca 2,30 € za 20 l.

Celkové náklady sú približne 20 €.

Video o pestovaní orchideí phalaenopsis:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button