Návody

Ako postaviť otvorený krb v interiéri?

otvorený krb v interiériOtvorený krb je najlepšie stavať zo šamotových tehál. Síce nie sú najlacnejšie, ale zase vydržia omnoho dlhšie a lepšie tepelné šoky a zároveň sú aj vzhľadovo prijateľnejšie. Vnútorný priestor krbu sa nemusí potom ani omietať. Preklady sa robia zo železných profilov, ktoré je lepšie skôr predimenzovať, aby krb vydržal aj silný žiar aj po rokoch, keď predklady budú korodovať. Vršok krbu sa najlepšie zhotovuje z Ytongu s omietkou, lebo tu už teplota je minimálna. Ako postaviť otvorený krb v interiéri ?

Postup ako postaviť otvorený krb v interiéri

Prívod vzduchu do krbu

Ako postaviť otvorený krb v interiériPred vlastnou stavbou otvoreného krbu v interiéri je potrebné vyriešiť prístup vzduchu do miestnosti, pretože komín bude vzduch spolu s dymom odsávať.

Najlepším riešením je prívod vzduchu priechodom z chodby medzi nohy krbu za prepážkou, potom ho pretiahnuť nahor za ohniskom a bočnými prieduchmi z krbu do miestnosti.

Komín

Najdôležitejšou súčasťou krbu je komín. Preto je najprv potrebné vykonať dôkladnú kontrolu existujúceho komína, či je dostatočne priechodný a či nie je nikde prasknutý.

Žiadne hrany

Stavanie krbu začína paradoxne búraním. Najprv sa musí vysekať vstup ku komínu. Nikde nesmie byť hrana, kde by sa vzduch s dymom točil. Vstup do komína musí byť zaoblený a „lievikovitý“.

Potom sa postaví prieduch pre vzduch z chodby a ďalej vrecko, do ktorého sa potom dá základná betónová doska ohniska krbu.

Postavíme nohy krbu 

Vlastná stavba začne tým, že na pruhy izolácie proti vlhkosti sa postavia nohy z tehál, ktoré sa nakoniec môžu omietnuť. Vzhľadom k cene stačia obyčajné červené tehly.

Pokračujeme debnením

izolácia otvoreného krbuPo postavení nôh sa pripraví debnenie pre základnú betónovú dosku. Betón by sa mal pripojiť k múru, aby bol otvorený krb usadený a spevnený.

Umiestnenie ohniska

Vlastné ohnisko, ktoré sa vyskladá šamotovými plátmi, môže byť o niečo nižšie, než predné šamotové tehly.

Vrstvíme tehlu po tehle

Potom už sa stavajú šamotové tehly vrstva za vrstvou a nakoniec vršok z Ytongu, ktoré možno rezať na potrebné rozmery obyčajnou pílou.

Jednotlivé ytongové diely sa k sebe lepia murárskym lepidlom a môžu sa ešte zoskrutkovať dlhými skrutkami.

Neuponáhľajme sa s kúrením!

Prvýkrát sa smie v krbe veľmi mierne zakúriť najskôr po troch týždňoch, lebo prípadná vlhkosť betónu či malty by mohla krb roztrhnúť.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button