Záhrada

Ako pestovať vŕbu?

pestovať vŕbuAk sa chystáte na Veľkú noc pliesť veľkonočné korbáče, môžete si rovno začať pestovať vŕbu, vďaka ktorej si skvelo skrášlite vašu záhradu. Kvety vŕby navyše poskytujú prvú jarnú potravu včelám. Ak sa chcete dozvedieť postup, ako si takúto vŕbu vypestovať, prečítajte si nasledujúci článok.

Čo budete potrebovať ak chcete pestovať vŕbu:

  • vypestovať vŕbuČerstvo upletený korbáč z vŕbového prútia
  • Vodu
  • Koreňový stimulátor

Postup pestovania vŕby

Vŕba je veľmi nenáročný strom (ker), ktorý sa uspokojí aj s miestom, kde by vám inak žiadne iné rastliny ani nerástli, napr. v premočenej pôjde, preto ju môžete pokojne vysadiť aj ku záhradnému jazierku.

Vŕby sú totiž vlhkomilné a veľmi náročné na zálievku. Najlepšie sa im darí na slnečnom mieste ale znesú aj polotieň. Nemajú takmer žiadne nároky na zeminu. Vyhovuje im priepustná neutrálna hlinito-piesčitá pôda.

pestovanie vŕbyNa pletenie korbáča sa hodí prevažne prútie z bielej vŕby,  vŕby košikárskej ale aj z iných druhov vŕb okrem smútočnej vŕby, ktorá má príliš mäkké prúty.

Korbáč by mal byť naozaj čerstvo upletený, neporušený a hlavne nepolámaný. Dajte si preto na ňom záležať, inak by vám vaša budúca vŕba nemusela vyrásť vôbec.

Korbáč vložte na 12 hodín do koreňového stimulátora (postupujte podľa návodu na obale). Následne korbáč zasaďte do vopred vykopanej diery o hĺbke zhruba 15 centimetrov. Po zasadení ho dôkladne zalejte.

Ako sa starať o vŕbu

Puky na vŕbe pravidelne odštipujte. Vŕbu v prvých rokoch pravidelne zalievajte. Omladzovací rez, ktorým môžete stromček tvarovať alebo regulovať jeho veľkosť, sa uskutočňuje každoročne na jar.

Dúfame, že vám tento návod na to, ako si môžete doma začať pestovať vŕbu, pomohol a prajeme vám príjemne strávené veľkonočné sviatky.

Prečítajte si aj články ako pestovať:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button