DetiAko liečiť

Atopický ekzém u detí

liečenie atopického ekzému u detíAtopický ekzém, chronické, silno svrbivé zápalové ochorenie kože, ktoré je dané prehnanou reakciou ľudského organizmu na určitú látku. Atopický ekzém je súčasťou tzv. Atopického syndrómu, kedy je často spojený s výskytom ďalších alergických prejavov, ako je astma, alergie na potraviny, senná nádcha, apod. Atopia je teda prejavom alergie a je daná geneticky.

Ak atopickým ekzémom trpia obaja rodičia, je až 80% pravdepodobnosť, že dieťa bude mať tie isté problémy. Ak je chorobou postihnutý iba jeden z rodičov, pravdepodobnosť sa znižuje približne na 50%.

Jedná sa o pomerne častú chorobu, ktorá postihuje približne 20% detí a 6% dospelých. Na slovensku s touto chorobou zápasí až 10% obyvateľov. Asi 60% detí trpiacich touto chorobou má prvé prejavy ekzému medzi 2. – 4. mesiacom veku. Asi u 10tich % pacientov sa choroba prejaví až v dospelosti.

Príznaky atopického ekzému

Ako už bolo povedané, ide o zápalové kožné ochorenie, ktoré sa najčastejšie prejavuje suchou pokožkou, začervenaním, zdurením alebo svrbením.

Atopický ekzém môže prejsť do formy mokvajúcich pupienkov, kde je pomerne veľké riziko zanesenia infekcie.

Ekzémové ložiská majú rôznu podobu:

  • chronické suché zosilnené plochy so zvýrazneným kožným reliéfom, ktoré majú šedo rúžovú farbu a dochádza k odlupovaniu povrchuatopický ekzém
  • silne začervenané a ľahko sa šupinatiace plochy
  • splývajúce drobné pupienky až pľuzgieriky
  • mokvajúce začervenané ložiská postihujúce kožný povrch v rôzne veľkom rozsahu

Dojčenská forma atopického ekzému

Najskôr sa postihnutie prejavuje u dojčiat v období medzi 2. – 4. mesiacom veku. Ekzém je veľmi svrbivý a pre deti naozaj nepríjemný.

Objavuje sa prevažne na tvári a zvyšku hlavičky, ďalej sa presúva na krk, väčšinu trupu a končatiny. Koža detí je začervenaná, suchá a nepríjemne svrbí.

K najväčšiemu zhoršeniu dochádza medzi 9. – 10. mesiacom veku, zrejme zvýšenou pohybovou aktivitou. Táto forma zvyčajne trvá do druhého roku života.

Detská forma atopického ekzému

atopický ekzém u detíU starších detí sa zápalové ložiská ekzému presúvajú do lakťových a podkolenných jamiek, na chrbty rúk a nôh, kolená, zápästia a krk.

Typické je striedanie období náhleho prudkého zhoršenia a obdobie pokoja.

S vekom prejavy ekzému ustupujú, zhruba u ¾ ekzematických detí sa na prvom stupni ZŠ prejavy choroby vytratia.

Ako liečiť atopický ekzém?

Liečba dieťaťa s atopickým ekzémom musí byť komplexná. Cieľom je dostať priebeh choroby pod kontrolu, pričom každé dieťa vyžaduje individuálny liečebný plán.

Liečba atopického ekzému spadá do kompetencie detského lekára, ktorý mnohokrát spolupracuje s ďalšími špecialistami – alergológmi, imunológmi, apod.

Lekár sa pokúsi vyhľadať látku, ktorá spôsobuje alergickú reakciu, čo sa podarí len veľmi výnimočne. Správnym vodítkom na liečbu sú údaje o rodine a preskúmanie dedičných dispozícií.

Najdôležitejšie zásady liečby:

  • Úprava životosprávy – úzka spolupráca rodičov s lekármi, dostatok spánku a pohybu, pranie oblečenia a lôžkovín v mydle, používanie bavlneného oblečenia, atď.
  • Úprava životného prostredia – obmedzenie prašnosti, udržiavanie dostatočnej vlhkosti, využitie ozdravovacích a kúpeľných pobytov, používanie výrobkov určených pre alergikov, apod.
  • Úprava stravovacieho režimu – preventívne opatrenia (u rodín s väčším rizikom), dlhodobé dojčenie, vynechanie rizikových potravín, apod.
  • Ošetrovanie a liečba kože – pravidelné premazávanie pokožky, pri zhoršení použitie kortikoidov, imunomodulačných liekov, atď.
  • Celková liečba – predpísanie a používanie antihistaminík, používanie antibiotík (v prípade infekcie), lieky na podporu imunity, zabránenie škrabania a narušenie pokožka, atď.

Čo pomôže na atopický ekzém?

V dnešnej dobe existuje veľa prípravkov, ktoré vám pomôžu v liečbe atopického ekzému. Základom je teda dôkladné premazávanie pokožky hypoalergennými krémami a masťami alebo špeciálnymi olejmi, ktoré pri aplikácii do vody vytvoria na hladine olejovú vrstvu, ktorá následne vytvára na pokožke ochranný film.

Na mokvajúce ekzémy môžete použiť obklady bórovou vodou alebo harmančekový odvar, všetko podľa znášanlivosti konkretného človeka.

Tiež sa odporúčajú liečebné pobyty v kúpeľoch alebo dovolenke pri mori. More atopickým pacientom veľmi pomáha, pretože morská voda zmäkčuje kožu a uľahčuje odlučovanie suchých častí a šupín.

Skvelé je aj prostredie, ktoré je presýtené pozitívne pôsobiacimi soľami, tiež ide prevažne o prostredie bez prachu a ďalších alergénov.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button