Cestovanie

Ako nezablúdiť v Českom raji?

krásy českého rajaUvažujete o dovolenke v Českom raji? Český raj leží na rozhraní okresov Mladá Boleslav, Liberec, Jablonec n. N., Semily a Jičín. Teda aj na rozhraní troch krajov. Je to oblasť Jičínské pahorkatiny s najvyšším vrcholom Sokol (562 m). Patrí sem ale aj Kozákov, ktorý je súčasťou Ještědsky – kozákovského hrebeňa. Chránená krajinná oblasť Český raj je najstaršia CHKO v ČR, pretože bola vyhlásená už v roku 1955. Jej výmera činí 181,5 km štvorcových. Oblasť Českého raja je ale väčšia, než je len chránené územie. A keďže je raj skutočne veľký prinášame vám pár tipov ako v Českom raji nezablúdiť a užiť si výlet čo najlepšie.

Dovolenka v Českom raji

Český raj ponúka veľa možností pre turistiku a iné športové vyžitie. Záleží len na tom, aké sem máte spojenie a či si potrebujete zabezpečiť ubytovanie.

To zoženiete ľahko, pretože sú tu veľké mestá ako Turnov, Semily a Jičín, ale aj rad väčších obcí a mestečiek (Malá Skála, Železný Brod, Železnice, Sobotka, Rovensko, iné). Nachádza sa tu aj niekoľko rekreačných stredísk (Jinolice, Ostružno, Kúpele Sedmihorky, a iné).

Čo sa oplatí vidieť v Českom raji

túra v českom rajiDominantou Českého raja je silueta gotického hradu Trosky s dvoma vežami Pannou a Babou.

K ďalším významným hradom a zámkom patrí Kost, Frýdštejn, Valdštejn, Humprecht, Hrubá skala, Hrubý Rohozec, a ďalšie. Najväčším lákadlom ale sú skalné mestá – Hruboskalské a Prachovské skaly.

Hrady v Českom raji

Na západnej strane oblasti dominuje oblasti skalné návršie Mužského (463 m.n.m.), kde nad skalnými zrázmi vedie cesta cez zvyšok hradu Klamorna, rozsiahle hradisko hradov a romantické Drábské svetničky, ktoré boli stredovekým hradom.

Studeným priechodom sa dostanete na Krásnu vyhliadku a skalami klesnete do rekreačnej osady Příhrazy.

Strediskom Malá Skála

Na severe Českého raja je najvýznamnejším strediskom Malá Skála, od ktorej beží skalný chrbát s hradmi Vranov a Frýdštejn, Pantheon a končí rozhľadňou Kopanina. Neďaleko je skalná oblasť Drábovna a ďalej zámok Hrubý Rohozec.

Krásu okolia uzatvárajú Suché skaly, oblasť Sokola s Besedickými Skalami a zrúcanina hradu Zbirohy.

Východná strana Českého raja

Na východnej strane Českého raja dominuje mohutný Kozákov (744 m.n.m.) s rozhľadňou, ale vo vnútri hory sa skrývajú poklady v podobe polodrahokamov a ďalších vzácnych hornín.

Cez Mesačnú rokline sa dostaneme do Klokočských skál so zrúcaninou hradu Rotštejn.

Srdce Českého raja

Český rajSrdcom Českého raja sú Prachovské skaly a Hruboskalské skalné mesto, ktoré v každom ročnom období ponúkajú úžasné scenérie s výhľadmi do roklín, na skalné veže, ale aj do kraja.

Hruboskalsko je najlepšie prístupné z Kúpeľov Sedmihorek cez Adamovo lože alebo z Turnova cez rozhľadňu Hlavatice. V centre si môžeme prezrieť skalný hrad Valdštejn, po ktorom má meno jeden z českých najväčších vojvodcov Albrecht z Valdštejna.

Koniec výpravy v Českom raji

Cestu Českým rajom môžeme ukončiť v Prachovských skalách. Kedysi tu ľudia hľadali ochranu pred cudzími vojskami, dnes oddych a krásu prírody.

Pelech, tunajší duch, na všetko dohliadne, na turistov aj horolezcov, ktorí sem v hojnom počte mieria.

Tip

V prípade, že cestujete s deťmi, skúste si naštudovať čo-to z histórie hradov, ktoré chcete navštíviť. K väčšine z nich sa viažu historky a legendy. Potom môžete z vášho výletu spraviť dobrodružnú výpravu a deťom porozprávať príbehy, ktoré ste si pred tým naštudovali.

Prečítajte si aj články ako spoznať:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button