Cestovanie

Ako si užiť Veľkú Britániu – sviatky

Sviatky vo Veľkej Británii: Ako ich správne osláviť

ako si užiť Veľkú Britániu a kedy sú v UK sviatkyVeľká Británia je krajinou s bohatou históriou a kultúrou. Ako každá krajina má aj Veľká Británia svoje špeciálne sviatky, ktoré sú pre miestnych obyvateľov veľmi dôležité. Tieto sviatky sú výbornou príležitosťou pre turistov, aby sa zoznámili s miestnou kultúrou a tradíciami.

Medzi najznámejšie sviatky v Veľkej Británii patria Vianoce, Nový rok, Veľký piatok, Veľkonočný pondelok a Deň svätého Patrika. Vianoce sú v Británii veľmi dôležité a sú oslavované po celom krajine.

V tento čas sa môžete tešiť na bohaté vianočné trhy, rozsvietenie vianočných stromčekov a tradičné jedlá, ako napríklad morčacie mäso s prílohami a vianočné cukrovinky.

Veľký piatok a Veľkonočný pondelok sú sviatkami, ktoré súvisia s kresťanskou vierou. V tento čas sa konajú rôzne tradičné podujatia, kde sa turisti môžu zoznámiť s miestnymi zvykmi a tradíciami. Deň svätého Patrika je sviatok, ktorý sa oslavuje v Írsku a Severnom Írsku. Tento sviatok je spojený s tradičnými tancami, hudbou a zábavou.

Ak chcete spoznať miestne zvyky a tradície, sviatky sú ideálnou príležitosťou na to. Veľká Británia ponúka množstvo zaujímavých a tradičných sviatkov, ktoré si môžete užiť počas svojho pobytu.

Prečo Navštíviť Veľkú Britániu Počas Sviatkov

Big Ben vo Veľkej BritániíVeľká Británia je vynikajúcou destináciou pre turistov počas sviatkov. Krajina má bohatú históriu a kultúru, ktorú môžete spoznať v rôznych regiónoch.

Okrem toho, Veľká Británia má mnoho tradičných sviatočných aktivít, ktoré by ste si nemali nechať ujsť.

Jedným z najväčších sviatkov v krajine je Vianoce. Vianočná atmosféra sa šíri celou krajinou, a to nielen v hlavnom meste Londýne.

Vianočné trhy, kde môžete ochutnať tradičné jedlá a nápoje, sú populárnou atrakciou v mnohých mestách.

Okrem toho, mnoho historických miest a pamiatok sa v období Vianoc zdobia svetlami a vianočnými dekoráciami, čo vytvára veľmi kúzelnú atmosféru.

Ďalším významným sviatkom v krajine je Nový Rok. Najväčšie oslavy sú v Londýne, kde sa koná slávnostný sprievod London Parade. Okrem toho, mnoho miest v krajine má svoje vlastné tradičné oslavy, ktoré sú určite zaujímavé pre turistov.

Okrem tradičných sviatočných aktivít, Veľká Británia ponúka aj mnoho možností na zimné športy. Škótsko a Wales majú mnoho lyžiarskych stredísk, ktoré sú obľúbené nielen u miestnych obyvateľov, ale aj u turistov.

Celkovo vzaté, návšteva Veľkej Británie počas sviatkov je skvelým spôsobom, ako spoznať kultúru a tradície krajiny. Okrem toho, turisti môžu zažiť unikátne sviatočné aktivity a zážitky, ktoré by im inde nepriniesli rovnakú radosť a zážitok.

Mestá a Regióny na Navštívenie

Londýn

vylet do britanieLondýn je jedným z najpopulárnejších miest na svete. Je to veľké mesto s množstvom atrakcií a pamiatok, ktoré si môžete pozrieť.

Medzi najznámejšie patrí Buckinghamský palác, Tower Bridge, Big Ben a Londýnske oko.

Okrem toho je v Londýne množstvo múzeí, galérií, obchodov a reštaurácií, kde si môžete vychutnať tradičnú britskú kuchyňu.

Anglicko

Anglicko je plné historických miest a pamiatok. Medzi najznámejšie patria Stonehenge, ktorý je starý viac ako 5000 rokov, a katedrála v Canterbury, ktorá bola postavená v 11. storočí.

Okrem toho je v Anglicku množstvo národných parkov a krásnej prírody, ktoré si môžete pozrieť.

Škótsko

Škótsko je známe svojou krásnou prírodou a historickými miestami. Medzi najznámejšie patrí Edinburghský hrad, ktorý sa nachádza na vrchole kopca a ponúka úžasný výhľad na mesto.

Okrem toho je v Škótsku množstvo národných parkov a krásnej prírody, ktoré si môžete pozrieť.

Wales

Wales a najznámejší hradWales je krásna krajina s množstvom historických miest a pamiatok. Medzi najznámejšie patrí hrad v Caernarfon, ktorý bol postavený v 13. storočí a je zapísaný na zozname UNESCO.

Okrem toho je v Walesu množstvo národných parkov a krásnej prírody, ktoré si môžete pozrieť.

Severné Írsko

Severné Írsko je krásna krajina s množstvom historických miest a pamiatok. Medzi najznámejšie patrí Giant’s Causeway, ktorý je zápisom na zozname UNESCO a je známy svojimi nezvyčajnými kameňmi. Okrem toho je v Severnom Írsku množstvo národných parkov a krásnej prírody, ktoré si môžete pozrieť.

Doprava Po Veľkej Británii

Auto

Cestovanie autom je v Británii pomerne jednoduché a pohodlné, avšak treba si dať pozor na to, že na ostrovoch sa jazdí po ľavej strane cesty. Preto si treba zvyknúť na iný spôsob riadenia a prechádzania cez križovatky. Všetky cesty sú dobre značené a vedú k hlavným mestám a turistickým atrakciám.

V Británii je možné si požičať auto u mnohých spoločností, ktoré ponúkajú prenájom vozidiel na letiskách, v centrách miest alebo online. Je nutné mať platný vodičský preukaz a zvyčajne aj kreditnú kartu. Ceny prenájmu sa líšia podľa typu vozidla a trvania prenájmu.

Autobusy

Verejná autobusová doprava je v Británii dobre rozvinutá a spojenia sú pravidelné a pohodlné. Väčšina miest má vlastnú autobusovú stanicu, kde sa dajú zakúpiť lístky. Väčšina miest je tiež prepojená medzimestskou autobusovou dopravou, ktorá umožňuje cestovanie medzi mestami a obcami.

Cestovanie autobusom je v Británii pomerne lacné a preto sa často používa ako alternatíva k drahšej železničnej doprave. Väčšina autobusových spoločností ponúka zľavy pre študentov, dôchodcov a deti.

Pohyb

Väčšina miest v Británii má dobre rozvinutú sieť chodníkov a cyklistických ciest, čo umožňuje pohyb pešo alebo na bicykli. Väčšina miest má aj systém pôžičiek bicyklov, ktoré sú lacnejšie ako prenájom auta.

V Londýne je tiež možné využiť metropolitnú dopravu, ktorá zahŕňa metro, autobusy a vlaky. Lístky sa dajú zakúpiť online alebo na staniciach. V Londýne je tiež možné využiť tzv. Oyster Card, ktorá umožňuje cestovať v celej metropolitnej oblasti a je výhodnejšia ako nakupovanie lístkov jednotlivo.

Väčšina miest v Británii má tiež služby taxíkov, ktoré sú pomerne drahšie ako verejná doprava, ale sú vhodné pre krátke vzdialenosti alebo pre cestovanie v noci.

Historické a Kultúrne Pamiatky

Hrady

Veľká Británia má bohatú históriu a mnoho z nej sa odráža v jej hradoch. Hrady sú jedným z najdôležitejších symbolov krajiny a sú dôležitou súčasťou kultúrneho dedičstva. Niektoré z najznámejších hradov v Británii sú Edinburghský hrad, Hrad v Windsor a Hrad v Doveri.

Edinburghský hrad je jedným z najnavštevovanejších turistických atrakcií v Británii. Nachádza sa na skale nad hlavným mestom Škótska a ponúka návštevníkom neuveriteľný výhľad na mesto. Hrad v Windsor je domovom britskej kráľovskej rodiny a je jedným z najstarších a najväčších obývaných hradov na svete. Hrad v Doveri je zase známy svojou historickou hodnotou a krásnym výhľadom na Lamanšský prieliv.

Stonehenge

Stonehenge je jedným z najznámejších a najtajomnejších miest v Británii. Tento prastarý kruh kameňov je starý viac ako 5000 rokov a dodnes zostáva záhadou, ako a prečo bol postavený. Stonehenge je zároveň jedným z najnavštevovanejších miest v Británii a je to skvelé miesto na návštevu pre každého, kto má záujem o históriu a archeológiu.

Katedrály

Veľká Británia je domovom niektorých z najkrajších a najznámejších katedrál na svete. Katedrála v Canterbury je jednou z najstarších a najdôležitejších katedrál v krajine. Katedrála v Yorku je zase známa svojou gotickou architektúrou a je jednou z najväčších katedrál v Európe. Katedrála sv. Pavla v Londýne je jednou z najznámejších katedrál na svete a je známa svojou nádhernou kupolou.

Tower Bridge

Tower Bridge je jedným z najznámejších mostov v Londýne a je jedným z najikonickejších symbolov krajiny. Most bol postavený v roku 1894 a stále slúži ako dôležitá cesta pre dopravu a turizmus. Most má aj svoje vlastné múzeum, ktoré ponúka návštevníkom možnosť zistiť viac o histórii a konštrukcii mosta.

Greenwich

Greenwich je historická časť Londýna a je známa svojou nádhernou architektúrou a krásnym výhľadom na Temžu. V Greenwiche sa nachádza aj Royal Observatory, ktorý je známy svojou históriou a významom pre astronómiu. Okrem toho je tu aj nádherný park, ktorý ponúka návštevníkom možnosť relaxovať a užiť si krásne prostredie.

Veľká Británia má bohatú históriu a mnoho z nej sa odráža v jej kultúrnych pamiatkach. Hrady, Stonehenge, katedrály, Tower Bridge a Greenwich sú len niektoré z najznámejších a najkrajších miest, ktoré krajina ponúka. Návšteva týchto mi

Veľké Británske Sviatky

Veľká Británia má množstvo sviatkov, ktoré sú pre turistov zaujímavé. V tomto článku sa budeme venovať najdôležitejším sviatkom, ktoré sa slávia v krajine.

Nový Rok

Nový Rok sa slávi v Británii 1. januára. Najväčšie oslavy sa konajú v Londýne, kde sa koná slávnostný sprievod London Parade. Oslavy sú tiež na Trafalgarskom námestí a u Temže. Okrem toho sa v Británii tradične slávi aj Silvester, teda 31. decembra.

Veľkonočné Sviatky

Veľkonočné Sviatky sú v Británii dôležitým náboženským sviatkom. Slávia sa v nedeľu po prvom jarnom úplni. V tento deň sa konajú tradičné procesie a slávnosti. Okrem toho sa v Británii tradične konajú aj Veľkonočné vajíčkové hody.

Veľký Piatok

Veľký Piatok je v Británii dôležitým náboženským sviatkom. Tento deň sa slávi v piatok pred Veľkou nocou. V tento deň sa konajú tradičné procesie a slávnosti.

Advent

Advent je v Británii obdobie štyroch týždňov pred Vianocami. V tento čas sa konajú tradičné trhy a predstavenia. Najznámejšie sú Vianočné trhy v Londýne a v Birminghame.

V Británii sa slávia aj ďalšie sviatky, ako napríklad Hallowe’en, Guy Fawkes Day alebo Boxing Day. Turisti by si mali však uvedomiť, že v niektorých oblastiach krajiny sa môžu sláviť aj miestne sviatky, ktoré sa líšia od tých v iných častiach krajiny.

Ubytovanie a Stravovanie

Hotely

Veľká Británia ponúka širokú škálu hotelových možností pre turistov a návštevníkov. Od luxusných 5-hviezdičkových hotelov v centre Londýna až po menšie a útulné hotely v menej známych oblastiach, návštevníci majú na výber z mnohých možností. Niektoré z najpopulárnejších hotelov v krajine sú napríklad:

 • The Ritz London
 • The Savoy
 • The Dorchester
 • The Langham
 • The Connaught

Tieto hotely sú známe svojou luxusnou atmosférou, prvotriednym servisom a bohatými zariadeniami. Ceny za ubytovanie v týchto hoteloch sa však môžu pohybovať vysoko.

Pre tých, ktorí hľadajú niečo cenovo dostupnejšie, sú k dispozícii aj menšie hotely a penzióny. Tieto hotely ponúkajú základné zariadenia a služby za prijateľné ceny. Niektoré z týchto možností sú:

 • Premier Inn
 • Travelodge
 • Ibis
 • Holiday Inn Express
 • Best Western

Vidiek

Ak preferujete ubytovanie na vidieku, Veľká Británia ponúka mnoho možností, ktoré vám umožnia zažiť kúsok prírody a kultúry krajiny. Niektoré z najpopulárnejších možností sú:

 • B&B (Bed and Breakfast) – ubytovanie v súkromí, ktoré zahŕňa raňajky
 • Farmstay – ubytovanie na farme, ktoré umožňuje návštevníkom zažiť vidiecky život
 • Glamping – luxusné kempovanie s pohodlnými zariadeniami a službami

Tieto možnosti sú obľúbené pre svoju jedinečnú atmosféru a možnosť zažiť niečo iné ako v bežných hoteloch.

Stravovanie

Veľká Británia je známa svojou rôznorodosťou v oblasti stravovania. Krajina ponúka mnoho možností pre návštevníkov, ktorí chcú ochutnať miestne špeciality a kuchyne z celého sveta. Niektoré z najpopulárnejších možností sú:

 • Tradičné britské jedlá, ako sú ryby a hranolky, pečené mäso, plnené koláče a krémy
 • Indická kuchyňa, ktorá je veľmi populárna v krajine
 • Talianska kuchyňa, ktorá je obľúbená pre svoje čerstvé ingrediencie a jednoduché recepty
 • Čínska kuchyňa, ktorá je tiež veľmi populárna v krajine

Okrem reštaurácií a kaviarní sú k dispozícii aj rôzne potraviny a nápoje v obchodoch a trhoch. Návštevníci si môžu zakúpiť miestne produkty a ingrediencie a pripraviť si vlastné jedlá v ubytovaní.

Tipy pre Turistov

Oblečenie

Pri návšteve Veľkej Británie v období sviatkov je potrebné zohľadniť, že počasie môže byť veľmi rozmanité a zmenlivé. Preto je dôležité mať oblečenie, ktoré zvládne rôzne teploty a podmienky. Odporúča sa zobrať so sebou vrstvené oblečenie, ktoré je možné prispôsobiť aktuálnemu počasiu. Nezabudnite ani na nepremokavú bundu a obuv, ktorá je vhodná na prechádzky v daždi.

Zdravie

Pri cestovaní do zahraničia je dôležité zabezpečiť si aj zdravotné poistenie, ktoré pokryje prípadné zdravotné problémy. V prípade liekov je potrebné si zistiť, či sú povolené na dovoz do Veľkej Británie. Okrem toho je potrebné dbať na základné hygienické návyky, ako je umývanie rúk a pitie čistej vody.

Návštevy

Veľká Británia ponúka množstvo zaujímavých miest, ktoré sa oplatí navštíviť. Medzi najpopulárnejšie patrí Londýn s jeho historickými pamiatkami, múzeami a obchodnými centrami. Ďalšie zaujímavé miesta zahŕňajú napríklad Edinburg, Oxford alebo Stonehenge. Pri plánovaní návštevy je dôležité zohľadniť otváracie hodiny a vstupné poplatky, ktoré sa môžu líšiť v závislosti od miesta a času návštevy.

V prípade záujmu o prehliadky a vstupenky na rôzne atrakcie je možné si ich zakúpiť vopred na internete, čím sa vyhnete frontám a zbytočnému čakaniu. Okrem toho je vhodné zistiť si aj dopravné spojenia a cestovanie po meste, aby ste sa mohli pohodlne a efektívne presúvať z miesta na miesto.

Záver

Sviatky sú dôležitou súčasťou kultúry a tradícií Veľkej Británie. Pre návštevníkov krajiny sú to skvelé príležitosti na spoznanie miestnych zvykov a zážitkov. V Londýne sa konajú niektoré z najväčších osláv na svete, vrátane osláv nového roku a Vianoc. Okrem toho sú tu aj mnohé ďalšie sviatky, ktoré si návštevníci môžu užiť.

Najväčšou oslavou v Londýne je slávnostný sprievod London Parade, ktorý sa koná počas osláv nového roku. Toto podujatie priláka tisíce ľudí z celého sveta a ponúka skvelú atmosféru a zábavu. Okrem toho sa počas osláv nového roku konajú aj ohňostroje a koncerty.

Vianočné oslavy sú tiež veľkým zážitkom. V Londýne sa koná tradičný Vianočný trh na Trafalgarskom námestí, kde sa návštevníci môžu ponáhľať s nákupom darčekov a ochutnávať miestne dobroty. Okrem toho sa v mnohých miestach konajú Vianočné koncerty a predstavenia.

Okrem osláv nového roku a Vianoc sú tu aj mnohé ďalšie sviatky, ktoré si návštevníci môžu užiť. Patria sem napríklad Deň nezávislosti, Deň práce, Halloween, ale aj miestne sviatky a festivaly. Väčšina z týchto osláv ponúka skvelú atmosféru, zábavu a možnosť spoznať miestne zvyky a tradície.

Celkovo vzaté, Veľká Británia ponúka množstvo príležitostí na užitie si sviatkov a spoznanie miestnych zvykov a tradícií. Návštevníci krajiny by si nemali nechať ujsť oslavy nového roku a Vianoc v Londýne, ale mali by sa tiež pozrieť na ďalšie sviatky a festivaly, ktoré sa konajú po celom ostrove.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button