Cestovanie

Ako spoznať maďarské kúpele Bük – Bükfürdő (časť 1)

Návod ako objaviť kúpele Bük - Bükfürdő

maďarské kúpele Bük – Bükfürdő

Kúpele v maďarskom Bük – Bükfürdő sú veľmi ľahko dostupné pre návštevníkov zo Slovenskej republiky. Nie je prekvapením, že tisíce spoluobčanov prichádzajú do Büku (Bükfürdő) na liečbu, rehabilitáciu, ozdravný oddych alebo jednoducho na vodnú zábavu. Kúpele v Bük – Bükfürdő sú pripravené prijať ich po celý rok a postarať sa o nich. V Büku sa budú cítiť dobre ľudia všetkých vekových kategórií a z rôznych príjmových skupín. Stačí si len vybrať podľa svojich potrieb a záujmov.

Čo je na spoznanie Bük – Bükfürdő potrebné:

V prípade, že plánujete navštíviť Bük – Bükfürdő, je dôležité mať so sebou aj mapu alebo navigáciu, ktorá vám pomôže sa orientovať v okolí a nájsť najdôležitejšie miesta a atrakcie.

Samozrejme, do kúpeľov je potrebné si vziať aj správne oblečenie. Preto si nezabudnite zobrať so sebou plavky. V neposlednom rade, nezabudnite si zobrať vhodné obutie ku bazénom.

  • mapku Bük – Bükfürdő
  • forinty
  • kúpeľné oblečenie (plavky, kúpací plášť, vhodné obutie k bazénom)

Maďarsko je bohaté na termálnu vodu

cestovného lístkaV Maďarsku sa hovorí s nadhľadom, že stačí kopnúť do zeme a vytryskne liečivý termálny prameň. Keď sa na konci 50. rokov minulého storočia „napasovalo“ na územie v okolí malej obce Bük, nebolo to z iniciatívy odborníkov na minerálne pramene, ale skôr zo strany pracovníkov v ropnom priemysle.

Namiesto nafty však vytryskol mocný, asi 60 stupňov Celzia horúci prameň. Voda bola uznaná za liečivú, z malého Büku sa za pár rokov stalo veľké kúpeľné centrum Bük – Bükfürdő.

Pretože každé kúpele musia mať nejaké „naj …“, Bükfürdő sa honosí prívlastkom „najmodernejšie v Maďarsku“. Skôr by mal prívlastok znieť „najmladšie maďarské termálne kúpele„, verejnosti slúžia od roku 1962.

Ak vás trápia tieto problémy, určite tam choďte

Neduhy, ktoré termálna voda v kúpeľoch Bük napomáha liečiť: Poruchy pohybového ústrojenstva, choroby chrbtice, poúrazové a pooperačné stavy, rôzne artrózy, rednutie kostí, dna (pakostnice), Bechterevova choroba, chronické gynekologické a urologické zápaly, reumatizmus mäkkých tkanív, tak zvané “ manažérske choroby „, choroby dýchacích ciest (inhalácia), choroby tráviaceho traktu (podporná pitná kúra).

Kúpanie v horúcej vode nie je vhodné pre ľudí s vysokým krvným tlakom a onkologickými chorobami, pretože horúca voda by mohla negatívne ovplyvniť ich zdravie.

Ak máte vysoký krvný tlak alebo onkologickú chorobu a máte záujem navštíviť Bükfürdő pre kúpele vo vode, je dôležité, aby ste sa vždy poradili so svojím ošetrujúcim lekárom predtým, ako sa tam vyberiete.

Ošetrujúci lekár bude schopný posúdiť, či je návšteva Bükfürdő bezpečná a vhodná pre vás na základe vášho konkrétneho zdravotného stavu. Je dôležité mať odbornú lekársku radu, aby ste sa uistili, že vám kúpanie v horúcej vode neublíži a nezhorší vaše zdravotné podmienky.

Geografia mesta

Mestečko (obec) Bük s kúpeľnou štvrtí Bük – Bükfürdő leží na severozápade Maďarska, v tesnej blízkosti hraníc s Rakúskom.

Preto je najjednoduchšia a najrýchlejšia cesta autom do Viedne, potom po A3 na Eisenstadt, ďalej na maďarskú Sopron (Šopron) a po ceste číslo 84 asi po 50 kilometroch odbočiť na Bük.

Pohodlné cestovanie vlakom do Maďarska

cesta vlakom do maďarských kúpeľovVlakom je najrýchlejšia a najpohodlnejšia tiež cesta cez Viedeň-Meidling. Odtiaľ jazdia prímestské vlaky do Šopronu (Sopron), kde sa prestupuje na vlak do Büku (smer Szombathely).

Pri nákupe medzinárodného cestovného lístka sa môže na Slovensku vyskytnúť problém, že dráhový systém „nedokáže“ nájsť stanicu Bük.

Riešením je, ak si kúpite lístok do Sopronu a tam si potom zakúpite lístok do Büku. Ak nestíhate kúpiť lístok v Soprone, je možné si zakúpiť dodatkový cestovný lístok vo vlaku bez príplatku. Sprievodcovia v tejto oblasti hovoria bežne po nemecky.

Keď dorazíte do cieľovej stanice…

Stanica v Büku je asi kilometer od začiatku obce, ktorá je veľmi dlhá. Od stanice premáva malý približovací autobus, ktorý prechádza dedinou, zastavuje a zachádza až do kúpeľnej štvrti Bükfürdő.

Preto je dobré mať mapku, kde je vyznačené miesto nášho ubytovania a jednoducho ju vodičovi ukázať. Zastaví potom na najbližšej zastávke. S vodičom je možné vždy sa dohovoriť nejakou zmesou nemčiny a angličtiny.

V Maďarsku sa platí forintami

V Maďarsku sa platí miestnou menou s názvom forint. Forint je oficiálnou zákonnou menou tejto krajiny od roku 1946.

Platobné karty sú tiež bežne akceptované vo veľkých mestách a turistických destináciách, ale pri návšteve menších miest a dedín môžu byť hotovostné platby preferované.

Za 3 – 4 eurá môžeme kúpiť približne tisíc forintov. Ak nemáme čas vymeniť peniaze doma, môžeme to bez problémov urobiť priamo v Büku.

Buď vymeníme v banke, alebo si forinty „vytiahneme“ z bankomatu. Ten je tiež umiestnený v budove banky (asi v strede obce). Platenie kartou je možné v kúpeľnom komplexe (vstupné do kúpeľov, bazéna a wellness služby). V penziónoch zvyčajne vyžadujú platbu v hotovosti.

Pokračovanie článku o Bük – Bükfürdő nájdete tu: Ako spoznať maďarské kúpele Bük – Bükfürdő (časť 2)

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button