Cestovanie

Ako spoznať maďarské kúpele Bük – Bükfürdő (časť 1)

maďarské kúpele Bük – BükfürdőMaďarské kúpele Bük – Bükfürdő sú pre návštevníkov zo Slovenskej republiky dopravne veľmi dobre dostupné. A tak nie je divu, že do Büku (Bükfürdő) dochádzajú na liečenie, rehabilitáciu, ozdravovací odpočinok alebo len za „vodnou zábavou“ tisíce spoluobčanov. Kúpele Bük – Bükfürdő sú po celý rok pripravené ich prijať a dobre sa o nich postarať. V Büku sa budú dobre cítiť ľudia každého veku a všetkých príjmových skupín. Len je treba voliť podľa svojich potrieb a záujmov.

Čo je na spoznanie Bük – Bükfürdő potrebné:

  • mapku Bük – Bükfürdő
  • forinty
  • kúpeľné oblečenie (plavky, kúpací plášť, vhodné obutie k bazénom)

Maďarsko je bohaté na termálnu vodu

cestovného lístkaS nadhľadom sa hovorí, že na území Maďarska stačí kopnúť do zeme a vytryskne liečivý termálny prameň. Keď sa koncom 50. rokov minulého storočia „koplo“ do krajiny v okolí malej obce Bük, nebolo to z iniciatívy balneológov, ale naftárov.

Namiesto nafty však vytryskol mocný, asi 60 stupňov Celzia horúci prameň. Voda bola uznaná za liečivú, z malého Büku sa za pár rokov stalo veľké kúpeľné centrum Bük – Bükfürdő.

Pretože každé kúpele musia mať nejaké „naj …“, Bükfürdő sa honosí prívlastkom „najmodernejšie v Maďarsku“. Skôr by mal prívlastok znieť „najmladšie maďarské termálne kúpele„, verejnosti slúžia od roku 1962.

Ak vás trápia tieto problémy, určite tam choďte

Neduhy, ktoré termálna voda v kúpeľoch Bük napomáha liečiť: Poruchy pohybového ústrojenstva, choroby chrbtice, poúrazové a pooperačné stavy, rôzne artrózy, rednutie kostí, dna (pakostnice), Bechterevova choroba, chronické gynekologické a urologické zápaly, reumatizmus mäkkých tkanív, tak zvané “ manažérske choroby „, choroby dýchacích ciest (inhalácia), choroby tráviaceho traktu (podporná pitná kúra).

Kúpanie v horúcej vode nie je vhodné pre ľudí s vysokým krvným tlakom a onkologickými chorobami. Skutočne chorí ľudia by mali svoj zámer odísť do Bükfürdő vždy konzultovať s ošetrujúcim lekárom.

Geografia mesta

Mestečko (obec) Bük s kúpeľnou štvrtí Bük – Bükfürdő leží na severozápade Maďarska, v tesnej blízkosti hraníc s Rakúskom.

Preto je najjednoduchšia a najrýchlejšia cesta autom do Viedne, potom po A3 na Eisenstadt, ďalej na maďarskú Sopron (Šopron) a po ceste číslo 84 asi po 50 kilometroch odbočiť na Bük.

Pohodlné cestovanie vlakom do Maďarska

cesta vlakom do maďarských kúpeľovVlakom je najrýchlejšia a najpohodlnejšia tiež cesta cez Viedeň-Meidling. Odtiaľ jazdia prímestské vlaky do Šopronu (Sopron), kde sa prestupuje na vlak do Büku (smer Szombathely).

Pri nákupe medzinárodného cestovného lístka sa môže na Slovensku vyskytnúť problém, že dráhový systém „nedokáže“ nájsť stanicu Bük.

Riešením je kúpiť si lístok do Sopron a tam si dokúpiť lístok do Büku. Keď to v Soproni nestihneme kúpiť lístok, je možné kúpiť si dodatkový cestovný lístok vo vlaku (bez príplatku). Sprievodcovia v tejto prihraničnej oblasti hovorí bežne nemecky.

Keď dorazíte do cieľovej stanice…

Stanica v Büku je asi kilometer od začiatku obce, ktorá je veľmi dlhá. Od stanice premáva malý približovací autobus, ktorý prechádza dedinou, zastavuje a zachádza až do kúpeľnej štvrti Bükfürdő.

Preto je dobré mať mapku, kde je vyznačené miesto nášho ubytovania a jednoducho ju vodičovi ukázať. Zastaví potom na najbližšej zastávke. S vodičom je možné vždy sa dohovoriť nejakou zmesou nemčiny a angličtiny.

V Maďarsku sa platí forintami

Tisíc forintov kúpime (plus mínus) asi za 3 – 4 eurá. Keď si nestihneme peniaze vymeniť doma, môžeme to urobiť bez problémov priamo v Büku.

Buď vymeníme v banke, alebo si forinty „vytiahneme“ z bankomatu. Ten je tiež umiestnený v budove banky (asi v strede obce). Platenie kartou je možné v kúpeľnom komplexe (vstupné do kúpeľov, bazéna a wellness služby). V penziónoch zvyčajne chcú platbu v hotovosti.

Pokračovanie článku o Bük – Bükfürdő nájdete tu: Ako spoznať maďarské kúpele Bük – Bükfürdő (časť 2)

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button