Cestovanie

Ako spoznať Sněžku?

snežka Vydať sa na Sněžku, najvyššiu horu Českej republiky, to často patrí medzi malé „súkromné záväzky“. Našťastie je vrchol Sněžky prístupný a schodný celoročne. To znamená, že je možné vypraviť sa tam v podstate kedykoľvek. Pre tých, ktorí Krkonoše nepoznajú a na Sněžku sa ešte len chystajú alebo pre tých, ktorí si chcú svoj niekdajší výstup zopakovať, ponúkame niekoľko možností a ciest, ako je možné na Sněžku vystúpiť.

Čo potrebujete na výstup na Sněžku:

  • pevné členkové turistické topánky,
  • vetrovka, pršiplášť, pokrývka hlavy,
  • mapa (zimná, letná) Krkonoš,
  • desiata, pitie,
  • peniaze, osobné doklady.

Sněžka – najvyšší vrch Českej republiky

Sněžka je svojou výškou 1602 (novší údaj 1603,30 m. n. m.) metrov nad morom najvyššou horou v Krkonošiach, Sudetách a Sliezsku, a vlastne v celej Českej republike. Dá sa k nej dostať turistickými trasami. Nachádza sa vo východnej časti  Krkonoš a zároveň je jej najväčšou dominantou (konkrétne Krkonoše nad Peci pod Sněžkou).

Na vrchole Sněžky, ktorý je skalnatý, sa nachádza štátna hranica s Poľskom. Sněžka má typický, z diaľky pomerne súmerný, zašpicatený tvar a nemožno si ju pomýliť zo žiadnym iným krkonošským kopcom. Za dobrého počasia je Snežka viditeľná až do Hradca Králové, aj ďalej. Karel Hynek Mácha ju vraj napríklad videl až z pražského mosta, a tak sa k nej vydal, ako je dobre známe a podľa svojho zvyku – pešo.

Doprava k Sněžke

lanovka na snežku

Možno sme vás vystrašili, ale pešo ísť ku Sněžke nemusíte. Autom sa do Pece jednoducho dostanete z východu a z juhu, najrýchlejšie cez Hradec Králové, Trutnov a Slobodu na Úpou.

V smere od Prahy je to možné buď cez Hradec, čo je najrýchlejšia cesta, alebo cez Mladú Boleslav, Jičín, Novú Paku a Hostinné.

Autobusové spojenie do Pece alebo do Hornej Malej Úpy je dobré, s prestupom v Trutnove. Je tu tiež možné dôjsť vlakom do Slobody nad Úpou a odtiaľ absolvujete posledný úsek autobusom.

Lanovka na Sněžku

Najjednoduchšie, ale samozrejme najdrahšie, je vyjsť na Sněžku lanovkou. Auto je možné nechať na parkovisku U kapličky alebo na Zelenom potoku. Cesta k dolnej stanici je veľmi dobre označená.

Lanovka premáva každý deň, ak nie je nebezpečný vietor. Má dva úseky, na Ružovej hore sa prestupuje. Lístok, na jazdu hore aj dolu, je si možné kúpiť pre oba úseky zvlášť. Cenník a aktuálne informácie sú na adrese snezkalanovka.cz.

Turistické značky na Sněžku

Prakticky v tom istom smere ako vedie lanovka je možné ísť z Pece na Sněžku pešo po zelenej značke, ktorá je smerovaná na Růžohorky.

Ak si chcete prezrieť dolnú stanicu lanovky, vyjdite po žltej značke, ktorá sa potom na zelenú značku napája. Od chaty Růžohorky pokračujete po žltej značke príjemnou širokou cestou okolo Ružovej hory na Sněžku. Trasa meria necelých šesť kilometrov.

Trasa od Hornej Malej Úpy

Ak by ste za východiskové miesto zvolili Hornú Malú Úpu (Pomezní Búdy), vydajte sa po červenej alebo po žltej značke. Obe sa stretnú pri turistickej chate Jelenka. Tu je možné občerstvenie.

Od Jelenky pokračujeme po červenej cez Svorovou horu na Sněžku. Cesta meria asi šesť a pol kilometra. Ak máte auto na Postranní, môžete naspäť zísť po žltej na rozcestie Nad růžohorským sedlom a vrátiť sa na Jelenkou po zelenej.

Česká poštovňa

vystup na snežkuNa vrchole Sněžky je drevená kaplnka svätého Vavrinca. Z diaľky neprehliadnuteľná je Poľská búda („lietajúce taniere“) – už na poľskej strane Sněžky. Po staručkej Českej búde zostala len základová doska.

Turisti sa ale väčšinou uchyľujú do Českej poštovne (dielo architektov Martina Rajniša a Patrika Hoffmana), odkiaľ chcú poslať pohľadnicu s pečiatkou najvyššieho bodu Česka.

Obria baňa

Z vyhliadkovej plošiny, ktorá je opatrená panoramatickou mapou, je úžasný rozhľad, okrem iného aj do Obrej bane. Obrou baňou vedie ďalšia možná výstupová trasa na Sněžku – z Pece po modrej značke.

Je určená zdatnejším turistom a je schodná iba v čase, keď nie je žiadny (ani zvyškový) sneh. Neznalosť alebo nerozvážnosť má na svedomí mnoho ľudských životov a ešte častejšie zásahy horskej služby.

Lúčna búda

ako spoznať sněžkuZ vrcholu Sněžky je ako na dlani vidieť aj veľmi pekná (skôr zostupová) cesta k Lúčnej búde. Cesta padá strmo (nachádzajú sa tu reťaze) do Obrieho sedla k poľskej chate (tam tiež ústi modrá značka z Obrej bane).

Ďalej pokračuje nesmierne malebným úsekom na rašelinisko pri prameňoch Úpy k Lúčnej búde (občerstvenie). Od Lúčnej sa vydáme k Pamätníku obetiam hôr, na Výrovku a cez Richtrovú búdu do Pece (zo Sněžky asi 12 kilometrov).

Zimná trasa na Sněžku

Na Sněžku sa môžete vydať aj v zime. Jednak lanovkou (tá jazdí celoročne) alebo na bežkách. Veľmi pekný je výlet, ktorý začnete vo Veľkej Úpe.

Potom sa lanovkou necháte vyviezť na Potrášove búdy, od ktorých vedie udržiavaný chodník na Růžohorky a pod Sněžku.

Vrcholovú časť musíte vyjsť bez lyží. Nadol sa môžete vydať zo sedla (v lete zelená zančka) na Jelenku a Pomeznú búdu (odtiaľ autobusom), alebo znesiete lyže po reťaziach do Obrieho sedla a vrátite sa cez Lúčne a Výrovku do Pece.

Trasa na Špindlerovku

Kto si privstal a je zdatný, môže od Lúčnej pokračovať prekrásnou cestou po Striebornom hrebeni až na Špindlerovku nad Špindlerovým Mlýnem (platí pre letné aj zimné túry).

Varovanie

Na Sněžke vždy fúka, preto je potrebné mať so sebou nepremokavé a vetruvzdorné oblečenie.

Keď je nejaká cesta označená ako „zavretá„, tak je neschodná. Nie je bezpečné to skúšať „prejsť“.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button