Cestovanie

Ako spoznať Železné hory?

železné horyŽelezné hory vlastne ani nie sú hory. Zdanie v tomto prípade klame. Skôr sa jedná o pásmo vyšších kopcov, nakoľko nepresiahnu 700 metrov nad morom. Ale pretože na severe pomerne prudko spadajú do polabskej nížiny, tak sa Železné hory zdajú sa byť vyššie než v skutočnosti sú. Železné hory je veľmi pekný kút Pardubického kraja. Pekná príroda, ľudové tradície, malebné trasy pre pešiu turistiku, kúpanie. Rôznorodosť reliéfu ocenia náročnejší cyklisti. Železné hory ponúkajú množstvo rôznorodých možností a možno stráviť príjemnú dovolenku, na ktorej vám nebude nič chýbať, a to aj v prípade nepriaznivého počasia.

Čo potrebujete, ak chcete spoznať Železné hory:

  • mapu a sprievodcu Železnými horami.

Chrudim – najväčšie mesto Železných hôr

Najväčším mestom, ktoré sa k Železným horám hlási, je Chrudim, aj napriek tomu, že je na rovine. Malebné mesto s tisícročnou tradíciou poznajú predovšetkým bábkari – od roku 1951 sa tu v prvý prázdninový víkend koná festival „Loukářská Chrudim“.

V meste je aj múzeum bábok, čo ocenia najmä deti, ďalej Regionálne múzeum, Múzeum barokových sôch (v súčasnosti nový prírastok), moderné kúpalisko a krytý bazén. Na svätého Vavrinca býva v Chrudime veľká púť, kde je veľa atrakcií pre malých aj veľkých.

Rozhľadňa architekta Rajniša

Dva kilometre od Chrudima začínajú mestskej lesy (podhorie), ktoré slúžia ako rekreačná zóna. Nachádza sa tu lanové centrum, lesné prírodné športoviská, miesto na stanovanie a unikátna rozhľadňa architekta Rajniša – dutá hráň (s minimom spojov).

Rozhľadňa je kuriózna aj tým, že štyri dni po jej sprístupnením v roku 2008 ju nadvihlo a doslova na „doštičku“ zložilo veterné tornádo (to zničilo aj veľkú časť lesov na Chrudimsku). Terajšia rozhľadňa je spevnená replika.

Mestečko Slatiňany

rozhladňa dutá hráňLesnou cestou okolo sústavy kochanovických rybníkov a cez Mačací hrádok (čo je obrovská maketa rozprávkového hradu) turisti dôjdu do Slatiňan, mesta, ktorého atribútom sú kone (Hipologické múzeum na zámku, chov kladrubákov a kone Przewalského).

Mestečko Seč

Asi 20 kilometrov od Chrudimi, skryté medzi kopcami, je mestečko Seč s údolným priehradným jazerom. V mieste sú možnosti turistického ubytovania.

Okrem kúpania ponúka Sečská priehrada prevádzkovanie vodných športov (loďky, surfy). Nad priehradou sa zachovali zvyšky hradu Oheb.

Z jeho trosiek je malebná vyhliadka na ostrovček v jazere. Oheb je významnou biologickú lokalitou.

Sečská priehrada

Sečská priehrada je najvyššie položené jazero z troch vodných diel na Chrudimci. Po prúde rieky je ešte priehrada u Křižanovice (nie je vhodná na kúpanie, ale rybárči sa tam) a ďalej nádrž v Pračově (Svídnice), ktorá kaskádu uzatvára.

Sečská aj Práčovská priehrada zásobujú vodou malé elektrárne, ktoré je niekedy možné (po dohovore s personálom) navštíviť. Do veľkej diaľky viditeľná veža práčovské priehrady slúži na vyrovnávanie pretlaku, čo je technicky veľmi zaujímavé.

Turistické trasy pre náročných aj relaxujúcich

Zdatní turisti môžu za jeden deň prejsť veľmi zaujímavú turistickú trasu pozdĺž rieky od Seča až do Chrudim. Menej zdatní turisti môžu túru začať v Nasavrkách (po ceste je keltské Opidum). Značka vás povedie pozdĺž rieky divokým údolím (prírodná rezervácia Krkanka).

Žumberk

Za návštevu stojí aj ďalšia obec skrytá medzi kopcami – tzv. městys Žumberk so zrúcaninou hradu.

Trosky hradu Žumberk (z pôvodného nemeckého názvu Sunenberg alebo Somerberg) priťahujú okrem turistov tiež trampov, ktorí na mieste s historickou atmosférou radi táboria.

Obec Ležáky

Cestou zo Žumberk turistov vyľaká prázdna obec Ležáky. Z piety k obyvateľom nacistami vypálenej obce sú na ceste dopravné značky označujúce začiatok a koniec obce.

V miestach vypálených domov sú len pietne kríže.

Luže-Košumberk

ako spoznat železné horyVeľmi známym miestom Železných hôr je tiež súmestie (souobcie?) Luže-Košumberk. V Košumberku bola okrem hradu, všadeznáma Hamzová detská liečebňa, kde sa deti zbavovali krivice a iných chorôb kostrového systému.

Liečebňa teraz slúži dospelým. Do diaľky viditeľný chrám v Luži je kauzou v Šotolově Tovaryšstvu Ježíšovu.

Proseč

Z neveľkej, ale slávnej Proseče (výroba fajok, rodisko Terézi Novákovej) možno prírodnou rezerváciou Toulovcovy maštale pohodlne dôjsť do Nových Hradov.

Zámok, ktorý odkúpil a zrenovoval súkromný majiteľ, je veľmi prívetivý k návštevníkom. Okrem iného je v jeho areáli múzeum cyklistiky.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button