Cestovanie

Ako spoznať rozhľadne na Bruntálsku?

rozhľadňa pradedDnes prinášame tipy na rozhľadne na Bruntálsku. Bruntálsky okres je zaujímavou destináciou pre trávenie aktívnej rodinnej dovolenky alebo pre výlet. Región ležiaci na hranici Moravy a Sliezska je atraktívny aj pre tých, ktorí pestujú pomerne mladého koníčka – zberateľstvo rozhľadní. Na pomerne malom území sa nachádza osem verejnosti prístupných rozhľadní všetkého typu – od rakúsko-uhorských klasických kamenných stavieb, cez prosté novodobé drevené až po unikátnu priehradovú dvojrozhľadňu a najvyššie položenú rozhľadňu Českej republiky. Prijmite pozvanie na výlet na rozhľadne na Bruntálsku.

Čo budete potrebovať na výlet na rozhľadne na Bruntálsku:

  • mapy okolia rozhľadní (turistická, cyklo …)
  • vybavenie podľa spôsobu prepravy

Rozhľadňa Praděd

Praděd, sa nachádza na 50 ° 4’58.400 „N, 17 ° 13’52.300“ E. Patrí medzi rozhľadne na Bruntálsku s priečkou číslo 1. Má vyhliadkovú plošinu na budove pradědského vysielača. Patrí medzi nielen najvyššie položené rozhľadne na Bruntálsku, ale aj v celej Českej republike.

Rozhľadňa je vybudovaná vo výške 73 metrov nad vrcholom Pradědu, a teda v nadmorskej výške 1563 m n. m. Stojí za pripomenutie, že vrchol 162 metre vysokého vysielača na Praděd-ovi je najvyšším pevným bodom Českej republiky (1638 m. n. m., o 36 metrov vyššie než vrchol Sněžky).

Vysielač z roku 1983 stojí na základoch pôvodnej kamennej rozhľadne postavenej v romantizujúcom štýle začiatkom 20. storočia. Prevádzkovatelia uvádzajú, že je rozhľadňa na vysielači prístupná celoročne, ale v turisticky „mŕtvej“ sezóne a pri nepriaznivom počasí môže byť zatvorená. Otváracia doba je od 9:00 do 18:00. Na plošinu sa dá dostať len spoplatneným výťahom.

Modřínová rozhľadňa

rozhľadňa cvilínVeľký Roudný, sa nachádza na 49 ° 53’28.67 „N 17 ° 31’22.03“ E.

Najjužnejšou rozhľadňou okresu Bruntál je drevená stavba na vrchole Veľkého Roudného (autom alebo na bicykli asi 43 kilometrov na juhovýchod od Pradědu). Dvadsať metrov vysoká Modřínová rozhľadňa bola vybudovaná v roku 2007.

Z rozhľadne je malebný výhľad na priehradu Slezská Harta, Bruntál, Nízky a Hrubý Jeseník. Za dobrej viditeľnosti je pekný pohľad aj na Beskydy s Lysou horou a na Oderské vrchy.

Zaujímavosťou je, že kopec Veľký Roudný je vyhasnutá sopka.

Vstup na rozhľadňu je zadarmo, a teda takzvane na vlastné nebezpečenstvo. Pod strechou vyhliadkové plošiny visí zvonec, na ktorý si hlavne deti po výstupe rady zazvonia.

Na vrchole Veľkého Roudného je tiež zastrešené odpočinkové miesto a malá kaplnka.

Rozhľadňa Cvilín

Rozhľadňa Cvilín, sa nachádza na 50 ° 04’55.51 „N 17 ° 43’21.19“ E. Asi 40 kilometrov severovýchodne od Veľkého Roudného leží Krnov, nad ktorým sa vypína mestská dominanta – vrch Cvilín s pútnickým chrámom a s kamennou rozhľadňou z prvých rokov 20. storočia.

Rozhľadňa je denne otvorená len od júna do septembra (10:00 až 17:00), pri peknom počasí je niekedy otvorená cez víkendy aj v iné mesiace, ale na to sa nedá spoliehať. Na webových stránkach sú informácie o otvorení mimo hlavnej sezóny.

Romantická kamenná rozhľadňa v nadmorskej výške 436 m n. m., je 29 metrov vysoká a možno na ňu vystúpiť po 144 drevených schodoch. Platí sa symbolické vstupné (1-2€).

Z rozhľadne je výhľad na malebné mesto Krnov s Petrovým rybníkom, na hrebeň Hrubého Jeseníku a najvyššie vrcholy Beskýd. Rozhľadňa má turistickú známku (v sezóne k dispozícií na mieste, mimo sezóny v krnovskej IC).

Kudlichova rozhľadňa

Kudlichova rozhľadňa, sa nachádza na 50 ° 3’1.745 „N, 17 ° 43’59.857“ E. Necelých 7 kilometrov príjemnou pešou prechádzkou je možné sa dostať k možno najkrajšej rozhľadni akú rozhľadne na Bruntálsku ponúkajú – Kudlichově rozhľadni na vrchole Strážiště pri obci Úvalno.

Pozoruhodná rozhľadňa, ktorá bola zriadená ako mauzóleum regionálne významného rodáka Hansa Kudlicha, bola postavená v kubistickom slohu a slúži (s prestávkami) od roku 1913. Stavba je tak unikátna, že ju obec Úvalno prijala do obecného znaku.

K rozhľadni je možné dôjsť na bicykli aj vozidlom. Na vrchole je príjemná osobitá reštaurácia. Na rozhľadňu vo výške 395 m. n. m., možno vystúpiť po 103 schodoch. Otvorená je od marca do októbra.

Cez prázdniny je rozhľadňa otvorená denne okrem pondelka od 9:00 do 17:00, ale s hodinovou prestávkou na poludnie. V ostatné mesiace len cez víkendy a počas sviatkov.

Z rozhľadne je dobre vidieť neďaleká zrúcanina hradu Šelenburku, Cvilín a Krnov. Druhý plán tvoria Jeseníky, Poľsko, Opavsko a Beskydy.

Rozhľadňa Ježník

rozhľadňa hraničný vrchRozhľadňa Ježník, sa nachádza na 50 ° 5’49.127 „N, 17 ° 37’51.670“ E. Pätnásť kilometrov od Úvalneho alebo 7 kilometrov z centra Krnova, sa nad letoviskom Ježník nachádza 558 metrov vysoký rovnomenný vrch.

V roku 2001 na ňom bola podľa dobových fotografií vystavaná 17,5 metra vysoká replika pôvodnej drevenej rozhľadne z roku 1894.

Rozhľadňa je prístupná celoročne (na vlastné nebezpečenstvo). Je z nej výhľad na Krnovsko, Hrubý Jeseník, mesto Albrechtice, Chomýž a Poľsko. K rozhľadni je možné dostať sa len pešo alebo na bicykli.

Rozhľadňa Hraničný vrch

Rozhľadňa Hraničný vrch, sa nachádza na 50 ° 10’18.00 „N 17 ° 36’15.23“ E. Rozhľadňa na Hraničnom vrchu nad mestom Albrechtice (541 m. n. m., z Krnova na bicykli asi 18 kilometrov) je český unikát.

Vznikla prestavbou dvoch blízko seba stojacich priehradových oceľových veží, ktoré spojila lávka, po ktorej sa návštevníci medzi vežami pohybujú. Rozhľadňa je otvorená celoročne, ale v noci, v zime, za vetra, dažďa, búrky, snehu a námrazy je na ňu vstup zakázaný.

Strážnice-Liptaň

Strážnice-Liptaň, sa nachádza na 50 ° 13’55.15 „N 17 ° 35’54.54“ E. Necelých 10 kilometrov severne od Hraničného vrchu možno nad obcou Liptaň navštíviť skromnejšiu deväťmetrovú drevenú rozhľadňu.

Na kopci Strážiště bola vo výške 494 m. n. m. vystavaná v roku 2003. Vstup na ňu je možný celoročne (37 schodov), ale len za priaznivých poveternostných podmienok. Z tejto rozhľadne na Bruntálsku je pekný pohľad do Poľska a na Hrubý Jeseník.

Na Skalke

rozhľadňa na skalkeNachádza sa na 50 ° 8’39.322 „N, 17 ° 27’3.381“ E. Asi 21 kilometrov od Liptaň, alebo 12 kilometrov na bicykli z mesta Albrechtíc, sa nachádza rozhľadňa, ktorá patrí medzi najmladšie rozhľadne na Bruntálsku – Na Skalke pri obci Holčovice.

Verejnosti je prístupná od októbra 2013. Drevená rozhľadňa bola vystavaná vo výške 755 m. n. m., je 20,5 metra vysoká. Po 79 schodoch sa návštevníci dostanú na plošinu vo výške 17,5 metra.

Z rozhľadne je možné vidieť časť Poľska, Hrubý Jeseník, Beskydy, za dobrej viditeľnosti Nízke Tatry.

Na Praděd to je z rozhľadne Na Skalke asi 30 kilometrov.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button