Cestovanie

Ako spoznať Osoblažsko?

Osoblažsko je špecifický kút českej vlasti, obklopený z troch svetových strán poľskou hranicou. Pre turistov je Osoblažsko veľmi zaujímavé. Samozrejme pre rodiny s deťmi to je doslova ideálne región k prežitiu aktívnej dovolenky, na ktorej nebude chýbať nič. Ponúkame tip na trojdňový výlet a na letnú rodinnú dovolenku.

Čo budete potrebovať ak chcete spoznať Osoblažsko:

  • turistickú výstroj a vybavenie
  • mapu kraja
  • osobné doklady

Kde sa nachádza Osoblažsko

Osoblažsko sa nachádza na severnej Morave v okrese Bruntál. V tejto oblasti české územie vybieha do Poľska, takže keď na Osoblažsko idete na sever, na východ alebo na juh, zakaždým prídete do Poľska.

Krajom preteká riečka Osoblaha (v roku 1997 sa pri povodniach zmenila v dravý veľtok). A veľmi kľukatou, a navyše ešte naozaj „úzkou“ chrbticou regiónu je Osoblažská úzkokoľajná dráha – preto kraj poznajú profi aj amatérski železničiari.

Trasa na Osoblažsko

Na dvoj až trojdňový výlet sa musíme najprv dopraviť do Krnova (Rýchliková trať Olomouc – Ostrava-Svinov).

Z Krnova prejdete lokálkou do mesta Albrechtice. Úhľadné a veľmi pekne opravené trojtisícové mestečko stojí za prehliadku – o to viac, že ​​sú v meste na turistov pripravení: prehľadné orientačné tabule s vyznačenými pamiatkami a v obchodoch aj v reštauráciách zadarmo k dostaniu cyklistické a turistické mapky v sympatickom formáte. Miestni ľudia sú k turistom ústretoví.

Prvý deň: po modrej značke

albrechticeZ mesta Albrechtíc vyjdete po modrej (musíme prejsť trať so závorami). Značka vedie okolo jazdeckého centra (aj pre verejnosť), stále stúpa, a je trochu nepríjemné, že vedie po ceste.

Ani nie po dvoch kilometroch je odbočka vpravo k rozhľadni na Hraničním vrchu (pri ceste je malé parkovisko prírodného vzhľadu). Rozhľadňu si návštevník nesmie nechať ujsť – je unikátna.

Dva pôvodne stožiare vysielačov, dnes už nefunkčné, sú vo výške 25 metrov spojené lávkou. Na rozhľadňu vedie 149 schodov. Výhľad do všetkých strán je úžasný, ale aj pohľad zdola na sliezske „Veľké okno“ je zážitkom.

Bludný kameň

Pokračujeme po modrej, ktorá v mieste U kapličky opúšťa ceste a stáča sa do lesa. Cesta lesom je veľmi príjemná, ale v mieste označenom ako Milovní Baňa treba zbystriť pozornosť. Bludný kameň, ku ktorému má modrá zaviesť, už v týchto miestach pôsobí.

Modrá prudko mizne vľavo od cesty lesom dole. Vyvedie na lúku. V týchto miestach sa musíte pustiť priamo po lúke dole.

Orientačné body: pred očami kostol, vpravo pálkami zarastené jazierka. Na úrovni jazierok narazíme na lúčnu cestu a tá nás zavedie na mostík cez potok. A tam je bludný kameň. Je zaujímavé, že v protismere (od balvanu) je značenie dobré a popisné, ale to turistu prichádzajúceho „zhora“ veľmi nepoteší.

Rozhľadňa Strážnice

Medzi poliami vedie pekná cestička. Prejdete cez trať – už na prvý pohľad vidíte, že sú koľaje nezvyčajne blízko seba.

Dôjdete do obce Liptaň, kde sa môžete najesť, prípadne sa aj ubytovať. Ak máme dosť síl, vybehnite ešte na rozhľadňu Strážnice. Ak budete bivakovať, choďte ďalej po modrej a vyhliadnite si príhodné miesto na prespanie.

Deň druhý: po zelenej značke

rozhľadňa strážniceDruhý deň dôjdete do obce Pitárné, kde odbočíme na zelenú. Dovedie vás do obce Dívčí Hrad, kde je zámok, ale nie je pre verejnosť prístupný. V dedine je obchod, kde je možné kúpiť si niečo na jedenie.

Zelená ďalej vedie do veľmi pekne upravenej osady Karlov a ďalej do obce Bohušov. To je obec, ktorej vedenie vsadilo na turistický ruch a stojí za to sa v nej zdržať (v skutočnosti aj pri popise).

Obec Bohušov

Práve obec Bohušov (asi len 460 obyvateľov) by mohla byť základňou pre príjemnú rodinnú dovolenku: chatová osada (klimatizované chatky), lacný, ale dobre vybavený ubytovací penzión, rybník pre kúpanie a rybolov (možnosť zakúpenia kvót), rybníček pre vodácky výcvik , viacúčelové ihrisko, plážový volejbal, futbalové ihrisko, bufet, tenisové kurty.

Ceny prijateľné až nízke, prostredie náramné. A pretože sú všetky zariadenia vo vlastníctve obce Bohušov, nie je proti ničomu zverejniť adresu ich webových stránok – bohusov.eu.

Nad rekreačným areálom v Bohušove je zrúcanina hradu Fulštejna, okolo preteká riečka Osoblaha a vedie úzkokoľajka. Po nej v letnej sezóne premáva veselý výletný vláčik – cez deň je na neho príjemné pozretie, v noci je pokoj, vlaky nejazdia.

Okolitá krajina je vhodná k cyklistike – značené chodníky, množstvo zaujímavých cieľov, mierne sa vlniaca krajina. Ľudia tu majú z turistov radosť a sú k nim vľúdni.

Mestečko Osoblahy

Po zastávke v Bohušov pokračuje peší výlet po červenej značke medzi poľami a lesíkmi do cieľa – mestečka Osoblahy. Osoblaha bola prvým za druhej svetovej vojny oslobodeným mestom v českej republike.

Zároveň ale bola v priebehu bojov z 90 percent zničená. Po odsune pôvodných obyvateľov boli zvyšky pôvodnej výstavby strhnuté spolu s troskami. Návštevník preto stojí trochu v údive na námestí, ktorého severozápadný front tvorí blok v štýle Sorel a zvyšok námestia panelová výstavba z neskoršej socialistickej éry.

V Osoblaze sa dochoval unikátny židovský cintorín. Ďalej tu je k videniu sovietska húfnica, a absolútne udivujúca stavba pripomínajúca napoly amfiteáter, napoly cyklodrom. Miestni ju prezentujú čoby odpočiváreň nórskeho typu pre cyklistov. Či to cyklisti pochopia a využívajú, je otázkou.

V Osoblaze sa môže človek dobre občerstviť a ubytovať v turistickej ubytovni alebo v penzióne. A znovu udivuje – predovšetkým turistu prichádzajúceho z „citovo rezervovaného“ regiónu – priateľská atmosféra vytváraná miestnymi ľuďmi.

Deň tretí: návrat

Tretí deň bude venovaný návratu, ale aj ten je ešte súčasťou náučno-poznávacieho programu. Z Osoblahy do Třemešné pôjdete po úzkokoľajnej trati (rozchod koľají 760 mm), čo je technická pamiatka uvedená do prevádzky v roku 1898. Trať sa doslova kľukatí krajom.

osoblahyRýchlosťou 40 kilometrov za hodinu prejde vláčik 102 oblúkov a cez osem mostov. Železničiari si túto trati veľmi vážia a hovoria o nej takmer s nehou v hlase.

Všetci veria, že Osoblažská úzkokoľajka zostane zachovaná. Vláčikom prejdete v opačnom slede obce, ktorými ste prešli pešo.

V Třemešnom prejdete na „širokorozchodné“ nástupištia, presadnete na vlak a prejdete niekoľko staníc do Krnova. Prestupom na rýchlik Olomouc – Ostrava výlet ukončíte.

Pár zaujímavosti o Osoblažsku

Osoblažsko, chránené zo všetkých strán horami, je veľmi úrodným krajom. Už pôvodní obyvatelia sa venovali pestovaniu ovocných stromov, predovšetkým jabloní. Na tradície ovocinárov nadviazali aj noví osídlenci po roku 1945.

V regióne sa dobre darilo cukrovej repe, zelenine, uhorkám. Aj keď to je – podľa rečí miestnych – s poľnohospodárskou výrobou v súčasnosti „všelijaké“, v regióne je zrejmé úsilie obcí orientovať sa na iný zdroj príjmov – turizmus.

Individuálni turisti, cykloturisti, školské výpravy a chalupári – tí všetci prichádzajú, pretože majú zaistenú potrebnú infraštruktúru. Že v obciach minú peniaze, potvrdzujú súkromní podnikatelia. Osoblažsko je rekreačný zónou pre Ostravu a Opavu.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button