Nezaradené

Ako zvládnuť náročnú turistiku?

ako zvládnuť náročnú turistikuKaždý, kto miluje hory, dobre vie, že ak si neudrží kondíciu, ťažko zvládne náročné niekoľkohodinové turistiky s veľkým prevýšením. Preto ak chcete ísť trebárs na tatranský Kriváň, ktorý má nadmorskú výšku vyše 2400 metrov, musíte zvládnuť množstvo malých turistík, aby si vaše telo zvyklo na vyššiu záťaž. Čo ešte všetko musíte urobiť, aby ste zvládli ťažkú turistiku?

Musíte si so sebou vziať dostatok jedla a vody

Povinnosťou každého turistu bude brať si so sebou veľké množstvo tekutín a jedla. Pri výbere potravín a vody si dávajte pozor. Nie všetky potraviny a tekutiny sa hodia na vysokohorskú turistiku. Alkohol si so sebou určite nenosievajte. Aj keď mnohí tvrdia že zahreje, čo sa vám cez zimu určite zíde, nebrávajte si ho so sebou. Môžete si spôsobiť komplikácie – budete dezorientovaní, príde na vás slabosť a môžete sa stratiť. Na pitie si určite brávajte minimálne dva litre čaju.

Čaj je univerzálny – môžete si ho so sebou vziať do termosky, aby vám vydržal neustále teplý. Cez leto ale skôr oceníme chladnejší nápoj. Odporúčame vám čaj si variť večer pred odchodom, aby vám do rána stihol vychladnúť a aby ste si ho mohli načapovať do fľašky. Keď nemáte chuť na čaj, spravte si iontový nápoj.

A jedlo? Brávajte si so sebou len to najnevyhnutnejšie a najmä to, čo sa vám nepokazí/ neroztopí/ nerozpučí. Odporúčame vám k obloženým žemliam, ktoré sú najideálnejšie, pribaliť aj nejaké ovocie, ktoré sa vám počas turistiky nerozpučí a nezašpiní vám vnútro batoha. Odporúčame vám vziať si so sebou aj nejakú sladkosť. Najideálnejší bude hroznový cukor akejkoľvek príchuti.

Nesmiete zabudnúť na mapu a svetlo

Aby ste zvládli náročnú turistiku, bude potrebné, aby ste si pribalili do batožiny okrem jedla a vody aj mapu a svetlo. Mapa je dôležitá najmä z toho dôvodu, ak by vám niečo nesedelo, aby ste si mohli skontrolovať. Vždy, keď vyrazíte na vysokohorskú náročnú turistiku, musíte mať už vopred napísané časy, podľa ktorých sa budete riadiť.

ďalekohľad na turistikuKaždý zodpovedný turista si so sebou vezme okrem mapu aj papier, kde bude mať pospisované medzibody turistickej trasy spolu s časmi.

Okrem mapy si nezabudnite aj svetlo, ktoré vám v prípade skorého západu slnka umožní vrátiť sa bezpečne domov.

Ak chcete pozorovať nočnú oblohu, musíte byť skúsenejší, ak chcete ísť do vysokých nadmorských výšok. A aby ste zvládli pozorovať takúto oblohu, budete potrebovať astronomický ďalekohľad.

Majte v rezerve náhradné oblečenie

Náročná turistika si vyžaduje, aby ste boli 100% pripravení. Nikdy neviete, kedy vás môže prekvapiť počasie. Počas niekoľkohodinovej turistiky sa vie počasie zmeniť hneď niekoľkokrát, preto buďte dobre pripravení aj na takéto nepríjemnosti. Vezmite si do batoha náhradné tričko a ponožky. Práve tieto časti oblečenia, v prípade, že budú mokré, ohrozujú vaše zdravie. Aj na ďalekohľad si dávajte pozor. Majte ho vždy v dobre uzatvárateľnom puzdre. K náhradnému oblečeniu si pribaľte aj pršiplášť – ochráni vás pred nárazovým vetrom a silným dažďom.

Keby svoje vybavenie len trošičku podceníte, ani tá najhrubšia deka by vám nepomohla vás zohriať. Vždy, keď budete vyrážať na náročnú turistiku do hôr, dôkladne zvážte, čo si se sebou vezmete, a čo nie.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button