Domácnosť

Ako nájsť systém pre udržiavanie poriadku v byte?

neporiadok v byteUpratovanie domácnosti patrí ku každodennému rituálu, ktorému sa nevyhneme, ale zhostíme sa ho každý po svojom. Niekto to zvládne relatívne rýchlo, no iní môžu upratovať niekoľko hodín a stále budú mať pocit, že nie je hotovo. Dôležité je nájsť si systém, ktorý vám bude vyhovovať, s cieľom zdolať upratovanie rýchlo a efektívne. Je zrejmé, že predstavy o poriadku a upratovaní sú subjektívne a úplne odlišné. Každý z nás má iné predstavy a nároky na upratovanie. Inšpirujte sa naším následným návodom na to ako si nájsť systém vhodný pre udržiavanie poriadku v byte.

Správny systém pre udržiavanie poriadku v byte

Väčšinou ráno odchádza celá rodina za povinnosťami. Dospelí do zamestnania a deti do školy, takže upratujeme až popoludní, keď sa vrátime domov. Niekedy je to tak trochu chaos.

Hrnčeky a riad od rzostanú neupratané na stole, v spálni je neustlané a všade pohádzané oblečenie a veci, ktoré sme nestihli upratať. Ráno proste nestíhame, všetci máme náhlenie. Po návrate domov najprv v byte vyvetráme podľa ročného obdobia a podľa aktuálneho počasia. Buď naraz vo všetkých miestnostiach alebo postupne.

Neumytý riad prekáža, preto začnime od kuchyne

Každá miestnosť vyžaduje poriadok a pravidelné upratovanie, no akosi pocitovo vždy väčšinou uprednostníme kuchyňu. Začneme s vecami, ktoré vytŕčajú ako zjavný neporiadok. Určite je to špinavý riad, ktorý hneď spacifikujeme. Najlepšie bude, keď zmizne v útrobách umývačky.

umývanie riadu a systém na udržiavanie poriadku v domácnostiAk nemáme umývačku, riad opláchneme a upraceme zo stola. Potom postačí dať ostatné neurovnané a pohodené veci na svoje miesto, utrieť prach a kuchyňa bude vyzerať uprataná.

Otázku kvalitného a dôkladnejšieho upratovania môžeme riešiť v priebehu niekoľkých dní alebo pravidelne raz za týždeň, kedy sa zameriame na detaily. Takto môžeme postupovať aj v ostatných miestnostiach.

Poriadok sa dá docieliť rýchlo, ale len povrchne. Je zrejmé, že nemôžeme každý deň celé popoludnie len upratovať a zase upratovať. Ak sa však zameriame na dôkladné upratovanie v určitom časovom harmonograme, môžeme mať dobrý pocit zadosťučinenia, a byť tak spokojní. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť umývačku riadu.

Poriadok v byte v drobnostiach

kúpelňaPoznáme to všetci. Počas roka sa veci, oblečenie alebo dekoratívne predmety nahromadia a zistíme, že neplnia žiaden účel a v podstate prekážajú.

Nezostáva teda iné, než ako ich roztriediť, prípadne uložiť na iné miesta, kde vadiť nebudú, alebo urobiť ešte radikálnejšie riešenie a veci vyhodiť. Môžeme zvážiť aj to, že ich dáme do zberných kontajnerov, kde môžu byť ešte niekomu na úžitok.

Systém na udržiavanie poriadku v kúpeľni

Kúpeľňu v upratovaní neoklameme, aj keby sme niekedy akokoľvek chceli. Každodenné umývanie kúpeľne je síce mnohokrát nezáživná záležitosť, ale pruh na vani na nás prezradí, s akou starostlivosťou sme k upratovaniu práve dnes pristupovali. Vezmeme si na pomoc mikroténovú handričku, namočenú v nejakom saponáte, po umytí spláchneme sprchou a vaňa sa bude hneď lesknúť.

Ako často umývame kachličky a vyčistíme škáry medzi nimi, je individuálnou záležitosťou. Je osvedčené si interval upratovania určiť, potom si tejto povinnosti vedome všímame. Ak umytie alebo neumytie kachličiek nie je až tak vidieť, máme tendenciu to odkladať.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button