AkoaPreco.com / Domácnosť / Ako na domáci odpad?

Ako na domáci odpad?

ako na domáci odpadDomáci odpad je nejobjemnejší zo všetkých odpadov. Aj napriek narastajúcemu ekologickému povedomiu a prísnejším zákonom, množstvo odpadkov stále pribúda. Hlavnou príčinou je vysoký podiel neskladných balení, ktoré sú vyrábané z ľahkých materiálov. Značnú časť odpadkov z domácností tvoria zvyšky obalov vrátane papiera a kartónov.


Neskladujte domáci odpad

Niektoré odpadové látky, ako papier, kartóny, sklo, textílie, kuchynský a záhradný odpad väčšinou skončí netriedený v kontajneri. Je to škoda, pretože môžu byť znovu zhodnotené.

Ak máte na dosah špeciálne kontajnery, ktoré väčšinou na sídliskách pri panelových domov bývajú, v záujme ekológie a recyklácie, trieďte odpad. Zbierajte papier, sklo, plechovky, alobal, umelohmotné jogurtové tégliky alebo aj textil. Predmety z týchto látok by mali byť určite recyklované.

Kompostovanie bioodpadu

kompostKuchynský bioodpad, ak máte k tomu podmienky, kompostujte. Ak ste vyhadzovali škrupiny od vajíčok, a tých je v kuchyni stále dosť, tak to už nerobte. Dávajte ich do papierového vrecka (tam sa netvoria baktérie ako v igelitovom vrecku) a za niekoľko dní ich vysypte na kompost. Škrupinky obsahujú vápnik.

Vrecko, tak ako ho držíte v ruke, trochu postláčajte, aby sa škrupiny rozdrvili. Za tri až päť mesiacov získate z kuchynského bioodpadu cenný humus. Odporúčame: kuchynské odpadky rozdrobiť alebo rozdrviť a zmiešať, potom dať do kompostu. Zvyšky jedál totiž lákajú potkany.


Jedy v odpadkoch

V odpadkoch, ktoré vyprodukujeme sa nachádzajú nielen cenné suroviny, ale aj rôzne jedy. Do kontajnerov sa odhadzujú lieky, ktoré už nepotrebujeme. Škodlivé a vysoko koncentrované zlúčeniny sa môžu dostať do spodných vôd a vlastne aj do pitnej vody.

triedime odpadTo platí aj v prípade olejových farieb a riedidiel, jedov na ochranu rastlín a opotrebovaných batérií. Všetky tieto chemikálie nemajú v kontajneroch čo hľadať, ale majú byť odovzdané v osobitných zberniach. Informácie o tom podá každá obec a mestský úrad.

Zbavte sa nepotrebných odevov

Podporíte charitatívne organizácie, keď im venujete odevy, ktoré už nepotrebujete alebo nepoužívate. Zbavíte sa ich ekologickým spôsobom a zároveň urobíte dobrý skutok pre bezdomovcov alebo starých ľudí.

Domáci odpad zamoruje a znečisťuje životné prostredie


Čo môžete sami preventívne urobiť? Staré časopisy, magazíny, kartóny patria do zberní papiera, rovnako tak obaly zo skla patria do príslušných zberní. Nakupujte výrobky pokiaľ možno také, ktorých obaly nie sú z umelých hmôt. Totiž recyklácia plastických hmôt je doposiaľ veľmi obtiažna.

Nápoje kupujte, ak je to možné, v sklenených fľašiach a potom ich vráťte do kontajnerov určených na sklo.

Pri nákupoch nepoužívajte plastikové vrecká, ale vráťte sa zase k sieťovkám, taškám a košíkom.


Mohlo by vás zaujímať

ako urobiť mydlové muffiny

Ako na mydlové muffiny?

Prinášame vám návod ako si pripraviť mydlové muffiny. Mydlové muffiny síce nie sú k jedlu, …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.