Domácnosť

Ako opraviť plávajúcu podlahu?

plávajúca podlahaMáte krásnu plávajúcu podlahu asi týždeň starú a čo sa nestane! Spadne vám na zem hrniec, deti si v nestráženej chvíli požičajú paličku na mäso a na podlahe pripravujú ,,rezne“. Samozrejme klopú tou stranou, ktorá narobí viac paseky. A potom pribehne váš psí miláčik a o vašu krásnu, novotou voňajúcu podlahu si začne brúsiť pazúry. Pri hoci akom poškodení sa chytáte za hlavu? Nemusíte, vašu plávajúcu podlahu ide jednoducho opraviť! Ale ako?

Pri plávajúcej podlahe myslite dopredu!

V čase, keď kupujete materiál na vašu podlahu, málokto uvažuje nad tým, že ju bude zase niekedy opravovať. Ak ale máte deti, domácich miláčikov alebo viete, že vám stále niečo padá z ruky, určite sa nad tým zamyslite! Stačí, keď vezmete o balík materiálu viac.

Ak vám bude podlahu pokladať firma, opýtajte sa, či vám môžu dať zvyšky.

Niektoré firmy to robia automaticky. A až príde čas na opravu, nemusíte nič zháňať, budete sa môcť hneď pustiť do práce!

Stupeň poškodenia plávajúcej podlahy!

oprava plavajucej podlahyO akú chybu sa jedná? Objavili ste na podlahe drobné poranenia a škrabance?

Môžete ich opraviť vytmelením a zaretušovaním. Zvyčajne je však škoda, ktorá nás vedie k oprave, oveľa, oveľa väčšia.

V tom prípade vymeňte celú lamelu. Určite to bude vyzerať lepšie.

Kde došlo k poškodeniu?

Rozhodli ste sa pre výmenu dielu? Potom si správne rozmyslite, ako budete postupovať. Je pokazená lamela uprostred miestnosti, alebo celkom blízko kraja?

V druhom prípade môžete jasať, oprava bude jednoduchšia!

Ako postupovať pri oprave?

ako opraviť plávajúcu podlahuUrčite si, ktorý okraj je najbližšie, odstráňte krajovú lištu, podlahu rozoberte až k poškodenému dielcu.

Vymeňte a podlahu opäť zostavte.

Keď to inak nejde!

Nedá sa nič robiť, ale ak je podlaha poškodená v strede miestnosti, je najlepšie dielec vyrezať a vložiť nový.

Čo k tomu budete potrebovať:

 • Ručnú kotúčovú pílu s nastaviteľnou hĺbkou rezu
 • Kladivo
 • Dorážač a dláto
 • Disperzné lepidlo
 • Dlhšiu vzperu na zaťaženie

Ako postupovať pri oprave plávajúcej podlahy?

 1. Najprv sa presvedčte, že máte naozaj vhodný náhradný diel rovnakého druhu, farby a rozmeru!
 2. Pílou rozrežte dielec na kríž alebo ako list tak, aby ste nepoškodili spodné podkladové vrstvy. Nezachádzajte pílou až do krajov, ponechajte vždy pár milimetrov, nemusíte sa potom báť, že poškodíte ďalšie diely.
 3. Dlátom a kladivom postupne vyberiete rozrezané časti.
 4. Pripravte nový dielik, mal by mať vytvorenú polodrážku, vďaka ktorej dobre do starej podlahy sadne. Dobre ho očistite, naneste lepidlo a pripravte na zasadenie.
 5. Najprv podsuňte čelnú časť a potom stranu bočnú pod horný výstupok lamely pôvodnej podlahy. Poklepte na protiľahlú stranu a dobre zatlačte zvyšné strany nového dielu a tým ho usadíte. Ak niekde vystupuje lepidlo, ihneď ho očistite!
 6. Je nutné dielik dobre zaťažiť aspoň na 12 hodín, alebo na dobu, než bude lepidlo dokonale zatvrdnuté. Použite vzperu proti stropu.
 7. A je hotovo. Vzperu zložte a môžete si opäť užívať vašu krásnu podlahu.

Aj napriek tomu, že to vyzerá ľahko, na opravu svojej podlahy si netrúfate? Nájdete určite veľa firiem, ktoré sú schopné vám s opravou pomôcť. Nebude to síce zadarmo, ale kto by nechcel mať stále podlahu ako novú?

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button