Návody

Praktické rady ako na Vianočné upratovanie

ako na vianočne upratovaniePravdou je, že nie sme už tak ortodoxný ako predošlé generácie a k predvianočnému upratovaniu pristupujeme ležérnejšie, veď upratujeme v byte celý rok. Ale čas na dôkladnejšie upratovanie pred Vianocami si s rešpektom nájdeme. Ľuďom, ktorý nestíhajú s upratovaním a chcú mať byt alebo celú domácnosť dokonalé čistú môže pomôcť upratovacia firma. Takéto upratovacie firmy majú s upratovaním bohaté skúsenosti a v priebehu pár hodín dokážu skrášliť a vyčistiť celú domácnosť. Výhodou je aj to že nie sú až tak drahé a za pár desiatok eur upracú kompletne všetko a vy nemusíte tráviť dlhé hodiny pri upratovaní a míňať množstvo peňazí na čistiace prostriedky.

Príprava na Vianoce sa nezaobíde bez vianočného upratovania, ktorému väčšinou venujeme väčšiu starostlivosť. Všetci to poznáme, že počas roka na niektoré práce jednoducho nezostáva čas a stále ich odkladáme, pri vianočnom upratovaní ich však považujeme za takmer nevyhnutné.

Snažíme sa, aby Vianoce boli prevoňané nielen ihličím, ale aj čistotou, aby ich lesk a žiara neboli len dielom dekorácie. Ako teda na vianočné upratovanie, aby sme ho zvládli čo najefektívnejšie?

Každú miestnosť na Vianoce vyčistite extra poriadne

Dôkladnejšie upratovanie celého bytu naraz nestihnete. Naplánujte si deň, kedy upracete jednu miestnosť po druhej vrátane kúpeľne, chodieb a príslušných priestorov, ktoré v byte alebo domčeku máte.

ako umyvať oknáV jednom dni, ak však ešte idete do práce, zvládnete maximálne upratovanie jednej miestnosti za niekoľko hodín v závislosti na vašej fyzickej kondícii a náročnosti priestoru, ktorý upratujete.

Je určite zbytočné skladať skriňu s jarným a letným oblečením a dumať nad tým, čo ešte využijete a čo vyradíte.

Nechajte túto činnosť na aktuálne obdobie.

Zamerajte sa na úhľadné urovnanie vecí, umytie ohmataného nábytku, zotretie prachu na každej dekoratívnej veci, a to v každom kútiku či na všetkých poličkách.

Okná umyte buď na jeden „záťah“ všetky naraz, ak bývate v byte a nemáte ich toľko, alebo v každej miestnosti zvlášť. Vyperte (vytrepte) závesy a záclony, vyplákajte ich v aviváži, aby voňali. Pri oknách umyjeme najskôr rámy, potom umývame a leštíme skla.

Upratovanie spálne

Prezlečte obliečky bežným spôsobom, ale tentoraz povysávajte matrace z postelí zo všetkých strán a nechajte ich rozhodené, aby k nim mal prístup vzduch, najlepšie pri otvorenom okne. Vetrajte aspoň jednu hodinu.

Po prezlečení a urovnaní postele, odpracte všetky nepotrebné vecí.

Prach utrite najskôr vo vyvýšených miestach (na skrini, na stolových lampičkách a podobne), potom umyte dvere a všetok nábytok, ktorý je potreba oživiť. Naposledy povysávajte a vyčistite koberec či podlahu.

Na rade je obývačka

upratovanie obývačkyVyraďte vystavené veci, ktoré vám už nevyhovujú, pokračujte v upratovaní technikou od zhora nadol. Stiahnite všetky textílie, vyperte alebo vytrepte (podľa materiálu), zotrite prach zo všetkého nábytku.

Porcelán vystavený na nábytku opatrne umyte alebo utrite a zbavte prachu, sklo môžete dať do umývačky len v prípade, že nie je dekorované zlatom alebo inak zdobené.

Umývajte okná, dvere, luxujte koberce alebo ošetrite podlahu, očistite sedaciu súpravu. Všetko bude dýchať čistotou a sviežosťou.

Kúpeľňa je tvrdým orieškom

upratovanie kúpeľneUmyte obklady, ktoré vám dajú zrejme dosť práce, siahajú až k stropu a steny sú tiež viacpočetné.

Umývanie zašlých pazúrov vyžaduje tiež dosť trpezlivosti a námahy. Lesk kachličkám dodá ocot, ktorý pridáme do vody na umývanie.

Preberte police a skrinky, vyhoďte prázdne šampóny a krémy. Sklá a zrkadlá vyleštite.

Vyperte textilné predložky, prípadne opláchnite plastové rohože, rovnakú starostlivosť venujte kachličkám na zemi. WC umyte rovnakým spôsobom, tak ako ho udržujete v čistote pravidelne.

Kuchyňa ako posledná

pomaha cela rodinaKeď dopečiete, umyte a vyčistite dôkladne rúru, sporák, stoly, stoličky, zložte všetky textilné dekorácie, vyperte ich alebo vymeňte za iné.

Zredukujte vystavané dekorácie, urobte malú zmenu, ostatné očistite od prachu, vytrite poličky a skrinky, všetko, kde sa zachytáva prach umyte.

A na záver niekoľko praktických rád ako na vianočné upratovanie:

Ako vyčistiť zrkadlo?

Namočte handru do silného čierneho čaju (nesladeného), vyžmýkajte a zrkadlo preleštite. Nielenže zmiznú všetky nečistoty, ale zrkadlo sa bude blýskať ako krištáľ.

Chróm vyčistí alobal!

Chrómové časti nábytku, kúpeľňové stojany, nohy stoličiek, stolov môžete vyčistiť alobalom. Z rolky si vždy utrhnite kúsok a utierajte chróm tou matnejšia stranou alobalu. Chróm sa bude opäť krásne blýskať.

Noviny do drezu?

Zašlé nerezové drezy spoľahlivo vyčistíte aj bez chemických prípravkov. Keď je drez ešte vlhký vydrhnete ho pokrčeným novinovým papierom. Nezostane na ňom ani škvrnka.

Vŕzgajú vám pánty na dverách?

Je to tak, že čas od času sa musia pánty dverí alebo skríň premazávať. Došlo vám mazivo, nemáte ho práve po ruke? Poslúži vám obyčajný lak na vlasy. Pánty ľahko nastriekajte, a je po probléme!

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button