Domácnosť

Ako vykonať vŕtanie do skla a do kachličiek?

vŕtanie do skla a do kachličiekPri rekonštrukcii bytu alebo jeho skrášlenia sa môžete dostať do situácie, kedy budete potrebovať prevŕtať sklo či kachličky. Najmä v situácii, keď na múr chcete napevno zavesiť nejaké predmety, vŕtaniu do kachličiek sa nevyhnete. V tomto článku sa dozviete, ako na to, aby ste krehké materiály zbytočne nepoškodili. Ako vykonať vŕtanie do skla a do kachličiek?

V článku sa dozviete:

  • Postup vŕtania kachličiek
  • Postup vŕtania do skla
  • Ako dlho to potrvá
  • Aké budú náklady

Postup vŕtania do kachličiek

Keramické kachličky sú pomerne krehkým materiálom. Preto na ich prevŕtanie rozhodne nemôžete ísť zhurta hrubou silou a s nástrojmi, ktoré by síce možno dierku urobili, ale zároveň by narušili celú štruktúru materiálu.

Pre vŕtanie kachľových obkladov je najlepšou voľbou použitie diamantového vrtáka, ktorý dokáže bez problémov prevŕtať aj tvrdé materiály, bez toho aby ich hrozil prasknutím.

Dôležité je, aby ste zvolili správne otáčky vŕtačky a vrták zároveň počas práce chladili.

Najprv si fixkou vyznačte bod, v ktorom chcete urobiť otvor. Do otvoru potom urobte jemnú dierku, postačí na to nôž či nejaký iný ostrý predmet. Vrták tak nebude kĺzať po povrchu a nevytvoria sa v okolí dierky škrabance.

Vŕtačku nastavte na nízke otáčky tak, aby diamantový hrot mohol fungovať, ale zároveň sa neprehrieval. Ideálne je nastavenie na cca 600 otáčok. V žiadnom prípade nepoužívajte vŕtačku s príklepom. Až v momente, keď sa vrták dostane hlbšie do kachličky, môžete ľahko zvýšiť otáčky.

Čo je potrebné na vŕtanie do kachličiek?

  • vŕtačka
  • diamantový vrták

Postup vŕtania do skla

Znalosť spôsobu vŕtania do skla sa vám bude hodiť napríklad v okamihu, keď vám doma praskne sklenená výplň skrine a budete potrebovať ju nahradiť za novú. Pri novom skle však musíte pred montážou najprv prevŕtať diery, aby ho bolo možné uchytiť.

Aj v tomto prípade je na začiatku nutné si najprv načrtnúť miesta, kde chcete urobiť otvory. Pokiaľ ide o sklo do vitríny či skrine, je dôležité správne namerať odstupy, inak ho potom nebude možné presne usadiť.

vŕtanie do sklaPri meraní majte na pamäti, že sklo je veľmi krehké. Otvory tak nesmú byť príliš blízko okrajov, od hrany ponechajte odstup minimálne 1 – 1,5 centimetra.

Sklo opatrne položte na zem či na rovnú dosku, ideálne je k tomu využiť pracovný stôl. K podložke sklo pripevnite svorkami, aby sa počas vŕtania samovoľne nepohybovalo.

Okolie vyznačeného bodu vyplňte vrstvou sklenárskeho tmelu a dovnútra nalejte trochu obyčajného octu. Poslúži k chladeniu vrtáka a zmierni tiež odštiepavanie a vylietavanie úlomkov skla.

Vŕtajte opäť za nízkych otáčok. Po dokončení otvor vyčistíte pomocou brúsneho papiera a brúsnej pasty.

Pri vŕtaní do skla majte na pamäti, že z neho môžu odlietavať čriepky. Vždy tak používajte ochranné okuliare, aby vám sklenené črepy nevlietli do očí.

Čo je potrebné na vŕtanie do skla?

Ako dlho vŕtanie potrvá?

Vyvŕtanie jedného otvoru do skla a kachličiek je otázkou maximálne 5 minút. V tomto prípade je ale vždy lepšie sa neponáhľať.

V opačnom prípade sa ľahko môže stať, že materiál nenávratne poškodíte a bude potrebné použiť nový.

Aké budú náklady na vŕtanie do skla a do kachličiek?

Na vŕtanie potrebujete diamantový vrták. Zaobstarať sa dá už od 3 Eur, cena je odvodená okrem iného od jeho priemeru. Ak potrebujete sklenársky tmel, ktorým ohraničíme otvor pri vŕtaní do skla, vyjde vás kilogramový téglik asi na 3 Eura.

Najnákladnejšou pomôckou je samozrejme vŕtačka. Pokiaľ ju nemáte a nepotrebujete ju na nič iné než na vyvŕtanie pár otvorov, jej kúpa sa neoplatí, radšej si ju od niekoho zapožičajte. Najlacnejšie vŕtačky stoja okolo 50 Eur.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button