Domácnosť

Ako rýchlo a efektívne upratať?

upratovanieUpratovanie domácnosti patrí k najmenej obľúbeným činnostiam. Je len málo gazdiniek, ktoré táto práca baví, u chlapoch nehovoriac, tí si radšej pozvú na pomoc upratovaciu firmu, než aby sa s čistením podláh, okien a nábytku trápili sami. Upratovanie domácnosti ale nemusí byť takou nočnou morou, ak na to pôjdete rozumne. Ako rýchlo a efektívne upratať?

Postup ako rýchlo a efektívne upratať

Dôležitú úlohu pre efektivitu upratovania domácnosti hrá správne rozvrhnutie činností. Vždy je dobré začať s miestnosťami, v ktorých trávite menej času a tým pádom je tu tiež menej nečistôt.

Je to vhodné nielen z toho dôvodu, že práca tu pôjde rýchlejšie, ale aj z psychického hľadiska. Behom chvíľky totiž budete mať pocit, že už máte veľa práce za sebou, pričom vás to stálo len pár minút.

Miestnosti s mnohými detailmi si nechajte na koniec

ako uprataťMiestnosti, kde naopak upratovanie zaberie najviac času, pretože je potrebné sa tu venovať mnohým detailom, si nechajte na záver. Mám tým na mysli hlavne priestor kúpeľne, toalety alebo predsiene.

Postupujte tak, aby ste pri upratovaní zbytočne nešliapali na mokrú podlahu, ktorá by sa tak mohla razom znova zašpiniť.

Ideálne je, ak si „trasu“ upratovania naplánujete tak, aby ste ju zakončili v kúpeľni či na toalete, kde následne zanecháte čistiace prostriedky a vylejete špinavú vodu z vedra.

Upratujte zhora nadol

Pre efektívne upratovanie platí, že by ste mali v každej miestnosti najprv upratať miesta, ktoré sú vyššie položené. Postupovať teda treba zhora nadol.

Ak by ste najprv upratali podlahu a až potom čistili nábytok od prachu, ten by logicky napadal na zem a podlahu by ste mohli vysávať a umývať od začiatku.

Pri upratovaní používajte kvalitné čistiace prostriedky. Radšej do nich investujte viac peňazí. Uvidíte, že ich sila vám ušetrí prácu.

S kvalitným čistiacim prostriedkom stačí nábytok či podlahu utrieť jedným ťahom. Práca je rýchlejšia a menej namáhavejšia.

Nevynechajte žiadne zákutia a miesta pod nábytkom. Práve na tieto miesta sa často zabúda, pričom sa tu vyskytuje najväčšie množstvo prachu a nečistôt. Keď už sa pustíte do kompletného upratovania, potom poriadne.

Čo je potrebné k efektívnemu upratovaniu?

  • kvalitné čistiace prostriedky na nábytok a podlahy
  • mop
  • vlhkú handričku
  • horúcu vodu
  • vysávač
  • vrece na odpadky

Ako dlho upratovanie potrvá?

Záleží na veľkosti vašej domácnosti. Kompletné upratovanie bytu o veľkosti 2 + kk zaberie jednému človeku dve až tri hodiny.

Aké budú náklady na upratovanie domácnosti?

Vzhľadom k tomu, že bude potrebné používať čistiace prostriedky, náklady sa budú pohybovať okolo desať eur pri ich prvom nákupe. Tu si ale povedzme, že kúpené prostriedky a prípravky vám vydržia na niekoľko upratovaní.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button