Ako liečiťZdravie a krása

Ako na potravinové alergény?

Čo nejesť aby sme nedostali alergiuNeznášanlivosť na niektoré druhy potravín je nekompromisná. Alergia na lepok, alergia na mlieko a neznášanlivosť laktózy, alergia na ryby, vajcia … Aktuálne sa alergia na potraviny čoraz viac rozširuje u mnohých ľudí, ktorí pred rokmi mohli zjesť čokoľvek, a zrazu …? Potravinový alergén môže dostihnúť kohokoľvek z nás a nezáleží na veku. Náš organizmus proste určité jedlá odmieta, pretože telo ich nie je schopné dobre spracovať. Príčina sa ale často ani nepozná, alebo nedarí sa ju určiť. Ako teda na potravinové alergény?

Aké sú najčastejšie potravinové alergény?

Medzi najviac frekventované potravinové alergény patrí známy lepok, mlieko, orechy, vajcia aj sója. Môže to byť aj ovocie alebo zelenina, mäso a morské plody alebo čokoľvek iné.

potravinové alergényAlergie môžu vyvolať vo svojej podstate všetky potraviny. Rizikovosť potravín sa mení aj s vekom.

Ako uvádza Ministerstvo poľnohospodárstva u detí do troch rokov sa najčastejšie vyskytuje alergia na bielkovinu kravského mlieka, na vaječný bielok a sóju.

V školskom veku začínajú prevládať potravinové alergény ako mak, orechy, arašidy, zeler a ďalšie bežné rastlinné potraviny.

V dospievaní sa zvyšuje počet alergikov na ryby, morské produkty, koreniny, exotické ovocie a tiež aj alkoholické nápoje.

Ako predísť problémom kvôli potravinovým alergénom

Jediná a najúčinnejšia metóda, ako sa problémom vyhnúť, je striktné vynechanie konkrétnych potravín.

Po nejakej dobe ju znovu do jedálnička môžeme znovu zaradiť, aby sme zistili, ako na to náš organizmus bude reagovať. Ak sa ťažkosti opäť prejavia, je úplne zrejmé, že ide o potravinovú neznášanlivosť na tento produkt.

Alergia na mlieko

Predtým ste sa mohli kedykoľvek mlieka napiť, teraz vám je po ňom ťažko. Omáčku rajskú, sviečkovú, chrenovou alebo uhorkovú so smotanou, hydina na smotane, vaše obľúbené jedlá, ktoré by ste si dali kedykoľvek, zrazu vám nerobia dobre. Situácia sa po ich konzumácií tak vyhrotila, že okamžite vám opúcha celé telo a dokonca sa dusíte.

zdravé mliekoNezostáva nič iné, než rýchlo vyhľadať lekára, často pomôže injekcia proti alergii a aktuálne je po probléme. Vy však už viete, že mliečne a smotanové výrobky nesmiete.

Mrzí vás, že nemôžete ani jogurty, syry, nanuky a zmrzliny a všetko, kde sa mliečny produkt vyskytuje? Nič sa nedá robiť, z jedálnička tieto potraviny musíte vyškrtnúť, vaše telo ich jednoducho nedokáže spracovať.

Najfrekventovanejší pojem  – alergia na lepok

alergia na lepokBezlepková diéta je citeľným hendikepom pre všetkých, čo ju musia dodržiavať.

Ten, kto trpí neznášanlivosťou na lepok, nesmie žiadne pečivo z múky (jačmeň, ovos, raž), musí si veľa dobrého odriecť, ako sú potravinárske výrobky s obsahom múky, strúhanky, žiadne sušienky, chlieb, pečivo, ale aj pivo, bujóny, mäsové konzervy.

Pri nerešpektovaní vynechania týchto potravín môžete mať problémy črevného charakteru, bolesti hlavy, migrény, celkové oslabenie organizmus s váhovým úbytkom.

Alergia na orechy

V tomto prípade zrejme pôjde o búrske oriešky – arašidy, kešu oriešky, vlašské orechy. Zároveň sa vyhnite používaniu akéhokoľvek orechového oleja.

Neznášanlivosť na vajcia

ako uvariť vajciaNajvážnejšie problémy spôsobuje bielok. Ale vynechajte všetko, kde sa obsah vajec vyskytuje.

Zmrzliny, zákusky, dezerty, majonéza, snehové cukrovinky.

Alergia na ryby

Neznášanlivosť rýb súvisí aj s ostatnými morskými plodmi. Najmä sa vyhýbajte údeným rybám ako je makrela, treska, losos. Môžu vám vadiť aj čerstvé ryby a plody, napríklad lastúrniky, kôrovce, ale tiež treska.

Neznášanlivosť sóje

Bolesti hlavy aj tráviace ťažkosti má na svedomí alergia na sóju. Je zrejmé, že si musíte odriecť sójovú omáčku, sójové mlieko a všetko, čo obsahuje niečo sójového – múku, syr, olej a podobne.

Tipy ako na potravinové alergény

Potraviny, ktorým by sme sa mali vyvarovať pri podozrení na alergiu:

  • Ovocie: citrusové plody všetkých druhov, jablká, kivi, ananás, mango, broskyne, figy, datle, ríbezle, maliny, jahody, egreše, černice
  • Zelenina: paradajky, strukoviny: fazuľa, hrach, šošovica, ďalej kyslá kapusta, zeler, paprika, reďkovka, reďkovky, chren
  • Orechy a semená: orechy všetkých druhov, arašidy, mandle, pistácie, olejové plody, slnečnicové semienka, píniové orechy, tekvicové semienka
  • Sladidlá: cukor, hnedý cukor, sladkosti, med, javorový sirup
  • Korenie: žerucha, bazalka, exotické korenie – vanilka, škorica, karí, muškátový oriešok atď.
  • Mlieko a mliečne výrobky všetkých druhov (pozor na zloženie hotových potravín a polotovarov – môžu obsahovať vajce a mlieko)
  • Vajcia
  • Ryby, mäkkýše

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button