Ako prať obliečky, aby ste sa zbavili vírusov a baktérií?
Potom čo ste prekonali chorobu a strávili niekoľko boľavých dní v perinách, je nutné všetky lôžkoviny vyprať. Nielen kvôli vášmu potu, ale aj kvôli mikroorganizmom, ktoré v lôžkovinách zostali. Poradíme vám, ako sa k obliečkam správať, aby ste sa zbavili nežiaducich nájomníkov skrývajúcich sa vo vláknach vášho lôžka.
Všeobecné rady na úvod ako prať obliečky, plachty a prikrývky
Ako prať obliečky, plachty, prikrývky a lôžkoviny vôbec, aby sme sa zbavili vírusov a baktérií? Všeobecne platia nasledujúce fakty.
Väčšinu baktérií, vírusov a mikroorganizmov zabíjajú vysoké teploty. Ideálnou zbraňou proti nim je teda tlačidlo či koliesko práčky, ktoré nastaví teplotu vody na 60 °C a vyššie. Avšak túto teplotu zvláda v podstate len čistá bavlna. O vhodných teplotách pre rôzne materiály obliečok si niečo povieme na nasledujúcich riadkoch.
Pozitívnou správou je, že niektoré vírusy (vrátane toho, ktorý nás v súčasnosti straší najviac) je možné zabiť obyčajným mydlom alebo akýmkoľvek prostriedkom s obsahom saponínu alebo iného rozpúšťadlá tukov, pretože tieto vírusy majú lipidový povrch.
Plesne a niektoré druhy baktérií zabije prídavok octu alebo kyseliny citrónovej do prania (kyselinu k prášku, ocot namiesto aviváže). Plesne totiž k životu potrebujú zásadité prostredie. Kyseliny vytvára kyslé prostredie a vyvažujú pH pracieho kúpeľa, a tak plesne a huby v kyseline umierajú.
Ak nie je možné daný kus látky vyprať na vyššiu teplotu, pridajte do práčky dezinfekciu na pranie. Dezinfekčné účinky má tiež UV žiarenie, preto môžete bielizeň vydezinfikovať jednoduchým zavesením von. Svoje urobí tiež žehlička či sušička, ale len nastavená na vysoké teploty. V každom prípade perte zvlášť bielizeň chorých a zdravých ľudí, pretože baktérie sa môžu pri obyčajnom praní rozniesť v rámci jednej várky.
Ako prať jednotlivé materiály?
O obliečky aj o plachtu sa starajte podľa toho, z akej látky sú vyrobené. Spravidla platí, že bavlnené látky vydržia vysoké teploty pri praní i žehlení, iné materiály bude potrebné prať na nižšie teploty s použitím dezinfekcie. Ktoré látky to sú?
Bavlnené látky
Medzi bavlnené látky počítame plátno, damask, flanel, krep a prírodný satén. Tieto materiály zvládajú pranie až na 90 °C, čo je teplota, ktorá je v rozpore so životom roztočov i väčšiny baktérií a vírusov.
Proces môžete posilniť starostlivým vysušením v sušičke na vyššie teploty a žehlením na tretí stupeň.
Dezinfekčný účinok má už teplota okolo 60 °C, takže to s teplotou nemusíte preháňať, aby sa látka nezrazila. Flanel a satén sa odporúčajú sušiť aj žehliť maximálne na druhý stupeň.
Syntetické materiály
Trošku náročnejšia bude situácia u umelých vlákien. Mikrovlákno znesie pranie aj na 60 °C, na druhú stranu to u neho nie je potrebné, pretože v mikroplyši sa nemnožia roztoče. V prípade výskytu baktérií (pri chorobe alebo silnejšom zašpinení či prepotení) preto radšej použite dezinfekciu na bielizeň a vešajte bielizeň von.
U mikroplyšu a žerzeja budete musieť použiť podobný postup. Mikroplyš totiž neznesie žehličku a neznesie ani pranie na vyššie teploty, než je 40 °C. Suší sa na normálny stupeň.
Žerzej je síce zmesou elastanu a bavlny, ale elastan bohužiaľ tiež nie je príliš teplomilný. Neznáša pobyt v sušičke, avšak oproti mikrovláknu a mikroplyšu je možné ho občas prežehliť aspoň na nižší stupeň, teda pri teplote 110 °C, ktorá by pre zahubenie mikroorganizmov mala postačovať.
Ľan
Pozor na ľan! Jedná sa síce tiež o prírodné vlákno, ale veľmi citlivé na teplo. Preto sa nesuší v sušičke a žehlí sa len na nízke teploty. Môžete ho však žehliť pri stredných teplotách. Ak sa nechystáte žehliť, pridajte do prania dezinfekciu na bielizeň.