Ako liečiť nespavosť pomocou byliniek?
Zdravotné problémy psychického aj fyzického charakteru mávajú v mnohých prípadoch príčinu v tom, že človek zle spí. Jednou z chorôb, ktorá má v dlhodobom horizonte negatívny vplyv na organizmus, je insomnia čiže nespavosť. Ako liečiť nespavosť pomocou byliniek?
Obsah článku:
- Čo je to
- Príčiny nespavosti
- Príznaky insomnie
- Ako dlho to potrvá
- Postup liečby
- Aké bylinky pomáhajú
Čo je to nespavosť?
Nespavosťou rozumejte stavy, kedy sa v noci často prebúdzate, pred spaním nemôžete zaspať, prípadne sa tiež prebúdzate skoro ráno, hoci nemusíte a nechcete.
Insomnia je závažnejším ochorením v prípade, že sa prejavuje dlhodobo. Ak problémy pretrvávajú dlhšie ako pol roka, dá sa hovoriť o takzvanej chronickej nespavosti.
Zatiaľ čo pri občasných problémoch si vystačíte s bylinkami či rôznymi ďalšími „domácimi“ metódami, v prípade chronickej insomnie je už na mieste zájsť k odbornému lekárovi, ktorý okrem iného presnejšie identifikuje príčinu vašich problémov.
Príčiny nespavosti
Insomnia môže byť vyvolaná mnohými faktormi. K najčastejším a tiež najzávažnejším patria psychické problémy a s nimi súvisiaci stres.
Okrem toho ale môže byť spôsobená aj okolitým prostredím. Napríklad vtedy, keď sa cítite nepohodlne v posteli, alebo je v spálni príliš vysoká teplota.
V neposlednom rade potom nespavosť sprevádza rôzne ochorenia a bolesti.
Príznaky insomnie
Nespavosť sa prejavuje hlavne tým, že skrátka večer nemôžete zaspať. Dajú sa však nájsť aj ďalšie prvky, podľa ktorých spoznáte, že s vaším spánkom a regeneráciou organizmu nie je všetko v poriadku.
Hlavné príznaky nespavosti:
- neschopnosť zaspať
- prerušovaný spánok
- zvýšená únava
- stres a nervozita
- bolesti hlavy
Ako dlho trvá nespavosť?
Ako som už spomenul v úvode, insomnia sa môže objaviť výnimočne, v mnohých prípadoch ide ale o dlhodobý problém, ktorý pretrváva pokojne aj niekoľko mesiacov, ak sa nelieči.
Postup liečby nespavosti
Odborne sa lieči pomocou liekov, a to najmä hypnotík. To však spravidla nastáva až v neskorej fáze. Najprv tu musí byť snaha pokúsiť sa insomnie zbaviť prirodzeným spôsobom.
Dôležité je navyknúť si na pravidelný režim, chodiť spať v rovnaký čas a tiež v rovnakom čase vstávať. Pomôcť môžu aj zdanlivé maličkosti – otvorenie okna a prísun čerstvého vzduchu, výmena posteľnej bielizne (alebo aj úprava či zmena lôžka).
Snažte sa odstrániť všetky možné príčiny, ktoré nespavosť spôsobujú. Ako pomôcť pri nespavosti?
Aké bylinky pomáhajú na nespavosť?
Nespavosť trápi ľudstvo odnepamäti. Aj v dnešnej dobe, keď máme k dispozícii modernú medicínu a lieky, tak nie je na škodu poobzerať sa po tradičných spôsoboch, akým naše babičky a prababičky tento problém so spánkom riešili.
Medovka lekárska
Osvedčenou bylinkou, ktorá pomáha, je medovka lekárska. Má upokojujúce účinky. Skvele sa tak hodí v okamihu, keď je insomnia spôsobená stresom a napätím.
Stačí si urobiť čaj z medovky.
Bylinku zalejte vriacou vodou a nechajte chvíľku odstáť, potom sceďte a po dúškoch vypite.
Valeriána lekárska
Podobne čarovnou bylinkou ako medovka je aj valeriána lekárska, ktorá do značnej miery pôsobí ako ľahké sedatívum a hypnotikum. Ide tak o prírodnú náhradu liekov v podobe hypnotík. Upokojí vašu myseľ, zníži nervozitu a stres, uvoľní svaly.
Chmeľ
Na nespavosť dobre funguje aj chmeľ, respektíve jeho výťažky. Nie náhodou je táto rastlina pridávaná do mnohých liečivých preparátov.
Ľubovník
Na nespavosť môžete použiť tiež ľubovník bodkovaný. Najjednoduchšie je zakúpiť si jeho tinktúru vo fľaštičke, k dostaniu je v každej kvalitnej lekárni. Ľubovník bodkovaný má aj veľmi pozitívne účinky, dokáže vás zbaviť stresu a úzkosti, zbaví vás depresií, kvôli ktorým nemôžete po večeroch zaspať.
Poznáte nejaké ďalšie bylinky, ktoré vám pomáhajú vyriešiť problém s nespavosťou? Podeľte sa o ne s nami v komentári pod článkom.