Ako nakúpiť základné suroviny na výrobu sushi?
Domáca príprava sushi sa začína stávať v slovenských domácnostiach hitom. Veľakrát však prvé pokusy skončia v odpadkovom koši, pretože ryža nelepí, riasa sa drobí alebo sójová omáčka chutí hrozne. Chyba je pritom často už v našom nákupnom košíku … Prečítajte si nasledujúci návod ako nakúpiť základné suroviny na výrobu sushi.
Čo budete potrebovať na nákup surovín na výrobu sushi:
- špecializovaný obchod
Riasa nori
Nori je jediná riasa vhodná na prípravu sushi, pretože nie je riasa ako riasa. S tou, ktorá je primárne určená pre zavarenie do polievky, proste úhľadné rolky neurobíte. Ale pretože sa v supermarketoch pod pojmom nori často predáva všeličo, určite neuškodí trocha popisu.
Riasa nori je špeciálne upravená morská riasa Porphyra. Nori by mala byť čiernej farby. Avšak keď ju podržíte proti svetlu, musí sa sfarbiť dozelena. Priemerná cena sa pohybuje okolo 2-3 eura za 10 plátkov. Skladujeme ju rovnako ako napr. cestoviny.
Sushi ryža
Ak to myslíte s týmto jedlom naozaj vážne, určite zabudnite na obyčajnú varnú ryžu. Pozerajte sa len po tej s nápisom sushi (cca 2-3 eura/500 g).
Ako veľmi dobrá náhrada môže poslúžiť aj talianska guľatozrnná ryža arborio, popr. dlhozrnná kalifornská ryža.
Akákoľvek iná ryža sa proste nezlepí tak, ako by mala a nepomôže jej ani intenzívnejšie naleptávanie octom.
Sushi ryža sa skladuje rovnako ako iné druhy ryže.
Ryžový ocot
Ryžový ocot má jemnú chuť a špecifické vlastnosti, kvôli ktorým nemôže byť zamenený za žiadny iný druh. Sushi je veľmi vyvážená kombinácia jemných chutí, a akýkoľvek ostrejší tón inej chuti alebo arómy pokazí celý výsledok.
Ryžový ocot zoženiete okrem špecializovaných malých obchodíkov s ázijskými výrobkami už aj v osobitných oddeleniach supermarketov. Bežná cena sa pohybuje okolo 3-5 eur za 300 ml. Po otvorení skladujte ryžový ocot v tme a chlade.
Sójová omáčka
Sójová omáčka je dôležitá predovšetkým pri servírovaní sushi. Ale nejde o ten tmavo čierny blaf, ktorý kupujete v obchodoch.
V zásade môžete kúpiť dva druhy sójovej omáčky: tmavú koi-kuči shoyu a svetlú Gucio sóju. Svetlú môžete použiť pri samotnej príprave, tmavá sa hodí hlavne na servírovanie.
Klasická sójová omáčka má celkom inú chuť i konzistenciu a aj laik by poznal, že je v tomto prípade niečo zle.
Sushi sójové omáčky zoženiete v cenovej relácii medzi 2-4 eurami na 100 ml. Skladujte ich bežným spôsobom.
Rybie mäso
Rybie mäso je najlepšie kúpiť čerstvé, iba schladené. Doba od zabitia rýb po príchod domov by nemala prekročiť niekoľko hodín.
Pretože sa ale v našich podmienkach k takému mäsu ťažko dostanete, je lepšie kúpiť ryby rýchlozmrazené, ktoré doma šetrne rozmrazíte a ihneď použite.
Textúra aj chuť tým síce trochu utrpí, ale je to lepšie, ako niekoľko dní staré, chladené ryby …