Deti

Ako deťom vysvetliť Ježiška?

vysvetlenie ježiška„Rozprávky“ o Ježiškovi pozná každý z nás zo svojho detstva a prenášajú sa z generácie na generáciu. Robia Vianoce čarovnejšími, než by sa mohlo zdať. Rodiny s malými deťmi pripravujú svoje deti dlho pred Vianocami na Ježiška. Deti píšu Ježiškovi roztomilé listy a kreslia, čo by si priali pod vianočný stromček. Je to očarujúci a fascinujúci zvyk, nad ktorým sa málokto pozastaví. Odborníci na výchovu tento rituál nepovažujú za lož. Vysvetľujú to tak, že to všetko zodpovedá tomu, akým spôsobom vnímajú malé deti svet okolo seba. Ale uvažovali ste niekedy nad tým, ako deťom vysvetliť Ježiška?

Je dobré deťom vysvetliť Ježiška?

Vianočná atmosféra je krásna práve vďaka Ježiškovi. Ak viete správne využiť možnosti, ktoré vám tento tradičný sviatok dáva, budete si so svojimi deťmi skvele užívať čarovnú atmosféru vianočných sviatkov a zároveň rozvíjať aj ich fantáziu a vnímanie medziľudských vzťahov.

Okrem iného svoje deti naučíte, že ich priania nemusia byť splnené doslova, ale že budú mať radosť aj z iných darčekov.

Nepovažujte to za klamstvá voči deťom

Deti sú veľmi zvedavé a pýtajú sa na najrôznejšie veci v súvislosti s Ježiškom. Ako to všetko na svete stihne, a pod.

Rodičia si musia vymýšľať stále nové príbehy a tak si Ježiško žije v každej rodine svoj život. Rozhodne to nie sú lži, skôr sa jedná o prvé stretnutie dieťaťa s duchovnými aspekty života bez ohľadu na náboženské zvyky.

Neberte deťom ilúzie, pokiaľ nemusíte

Ježiško je symbolom Vianoc a jeho popieranie by bolo aj popieraním príbehov.

Každé dieťa má svoj vnútorný svet, v ktorom sa odohrávajú príbehy nám dospelým nepochopiteľné.

Prečo im tieto krásne ilúzie teda brať? Logiku a abstraktné myslenie si deti začínajú uvedomovať až zhruba po desiatom roku svojho veku.

Kedy je najlepšie vysvetliť Ježiška?

Niektorí rodičia sa pýtajú, kedy povedať deťom pravdu o Ježiškovi a vysvetliť Ježiška. Väčšinou na to deti prídu samé, alebo od kamarátov v škôlke, škole, a pod.

Mnohí psychológovia odporúčajú dovoliť dieťaťu veriť v tieto bytosti čo najdlhšie, pokojne aj do 10 rokov. Práve tajomno spojené s nimi patrí k najkrajším spomienkam na detstvo.

Obvykle však ratolesti začnú o nich pochybovať v období, keď začnú chodiť do základnej školy a tam so spolužiakmi túto otázku riešia.

Kým niektoré vedomosť, že sladkosti do čižiem a darčeky pod stromček dávajú rodiča, nijako nezarmúti, iba sa potvrdí to, čo už tušili, iné môžu byť reálne sklamané.

Rodičia potom prekvapene zistia, že im toto odhalenie vadí viac ako ich deťom. Vzhľadom na to, že majú pocit, že dieťa prestane prežívať Vianoce tak intenzívne ako doteraz.

Rozhodne sa nesnažte zahmlievať

Ak vám deti položia otázku, ako to s tým Ježiškom naozaj je, mali by dostať jasnú odpoveď. Najprv sa však uistite, na čo sa dieťa pýta a čo chce vlastne počuť. Skúste sa ho na jeho otázku opýtať „proti otázkou“, napríklad: A ako si myslíš, že to naozaj je?

ako vysvetliť ježiškaDeti nie sú hlúpe a je úplne normálne, keď im vŕta v hlave, odkiaľ sa nabrali a či sú naozaj reálni. Ideálne je nechať, aby sa dieťa samo rozhodlo, kedy je pre neho správny čas na odhalenie pravdy – keď príde za vami a povie, že to o Ježiškovi už vie, že nenosí darčeky a že to robíte vy.

Je to predsa len prirodzenejšie, než keď vy invazívne vstúpite a zrušíte čaro Vianoc, holou pravdou do očí.

„Klamstvo“ o Ježiškovi nepokazí výchovu ani vývoj dieťaťa

Nakoniec rovnako každý z nás v dospelosti zistí, že mu „lži“ o Ježiškovi vôbec neublížili a všetci sa na Vianoce a na Ježiška každoročne tešíme kvôli čarovnej atmosfére.

Niektorým z nás rodičia vysvetliť Ježiška nestihli do dnes, pretože sme to ako deti považovali za nepodstatné. A nakoniec, aj vy predsa radšej svojim deťom spravíte radosť tým, že zahalíte Vianoce do tajomna vo forme „záhadného Ježiška“ , čo deťom nosí cez okno či komíny darčeky.

Prečítajte si aj články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button