Deti

Ako pracovať doma s predškolákom ľavákom?

cvičenie s predškolákom ľavákomAk máte doma dieťa, ktoré kope za ľavácky tím, iste dobre viete aký je to život s predškolákom ľavákom. Bežný praktický život nahráva skôr pravorukým. To môže prinášať rad ťažkostí tým, ktorí pociťujú potrebu využívať k práci a každodennej činnosti skôr ľavú ruku. Už od detstva, najmä v období predškolského veku, kedy dieťa je väčšinou už laterálne vyhranené, by mala byť ľavákom venovaná patričná pozornosť – ako držať ceruzku, sedenie pri kreslení a nácviku písania, precvičovanie techniky písania a psychologických aspektov, súvisiacich s touto ľavorukou orientáciou. Dieťa ľavák bude mať miernu nevýhodu oproti spolužiakom, nakoľko väčšia čas populácie v triede bude pravoruká. Predškolákom ľavákom robí problém sedenie v lavici, písanie a niektoré bežné činnosti, napríklad na výtvarnej výchove strihanie, a pod. Prinášame vám pár tipov ako prípravu s predškolákom ľavákom zvládnuť, na čo všetko sa zamerať a na čo ho pripraviť, aby bola nevýhoda ľaváka čo najmenšia.

Grafomotorické cvičenia pre predškolákov ľavákov

V súčasnosti byť ľavákom nie je nič mimoriadne, a už vôbec znamená nejaký spoločenský alebo praktický hendikep, ako to bývalo v dobách minulých. Často ide o dedičnosť a ak nie sme jednoznačne vyhranení, tak mnohí z nás si znaky ľaváctva celoživotne nesieme.

dieťa ľavákDôležité je aby deti nemali pocit, že sú iné než ich rovesníci iba preto, že používajú na primárne činnosti ľavú ruku.

Podporujte malých ľavákov k výtvarnému prejavu, kresleniu a veďte ich tak, ako v materských školách, k základom písania a k správnemu úchopu písacích potrieb – „štipkový“ úchop, precvičujte s nimi grafomotorické cvičenie bez ohľadu na to, či je ľavák alebo pravák.

Ľahko dostupné sú zošity alebo pracovné listy, kde si deti môžu precvičovať ťahy pre uvoľnenie ruky, obťahovanie písmena, kde predškolák kreslí, maľuje a tvorí.

Na naučenie dieťaťa správnemu úchopu písacích potrieb existuje množstvo metód, ktoré sú dostupné na internete. Ak budú určené pre pravákov neľakajte sa, jednoducho cvičenie presmerujte len na ľavú ruku, princíp ostane rovnaký.

Zábavné kreslenie s predškolákom ľavákom

strihanie pre ľavákaAby kreslenie pre zvládnutie techniky a správnych písacích návykov vaše deti viac bavilo, môžete im zakúpiť pracovný zošit alebo knižku s množstvom obrázkov, ktoré si môžu vyfarbiť, obtiahnuť alebo dokresliť, záleží to len na každom z nich.

Polovica obrázkov im tak napovie, ako druhú polovicu majú vyfarbiť a dokončiť podľa svojej fantázie.

Zábavné pre deti ľavákov je tiež obkresľovanie kartičiek – šablón rôznych tvarov, dopravných prostriedkov, zvieratiek a všetkého, čo nás obklopuje. Zároveň potom tieto šablónky môžu deti vyfarbovať.

Zvládnutie techniky strihania s predškolákom ľavákom

Strihanie papiera, zdanlivo jednoduchá činnosť, je pre malé dieťa celkom zložitá technika, než pochopí a osvojí si koordinovanosť pohybov oboch rúk a získa určitú zručnosť a silu v prstoch. Touto činnosťou si dieťa upevňuje morálne vôľové vlastnosti ako je starostlivosť, trpezlivosť a ctižiadosť.

Zvládnutie techniky strihania je náročné pre predškolákov pravákov, nieto pre ľavákov.

Ako teda najlepšie pri nácviku strihania postupovať?

Nožnicami pre ľavákov je dnes vybavená väčšina materských škôl a tak nie je žiadny problém ich mať pre dieťa aj doma.

Je dôležité, aby najskôr dieťa pochopilo podstatu strihania nožnicami. Pre tento účel si môžete zakúpiť nožnice s dvoma za sebou umiestnenými okami pre prsty, takže môžete súbežne pracovať s dieťaťom a týmto spôsobom ich viesť.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button