Deti

Ako dlho dojčiť?

ako dlho dojčiťDojčenie je v dnešnej dobe veľmi propagované a nie je sa čomu diviť. Materské mlieko je pre novorodeniatko nenahraditeľnou prirodzenou výživou. Začiatky môžu byť niekedy ťažké, ale väčšina matiek napriek tomu svoje dieťa dojčí. A ako dlho vlastne dojčiť? Stačí pár mesiacov, rok, alebo ešte dlhšie?

Materské mlieko = najlepší štart do života!

Väčšina žien je schopná dojčiť. Dojčenie je prirodzené, predpokladané a organizmus ženy sa v priebehu celého života a zvlášť počas tehotenstva, na dojčenie pripravuje.

Materské mlieko chráni obsahom obranných látok dieťa pred väčšinou infekcií, prípadne priaznivo ovplyvňuje priebeh možných chorôb , znižuje výskyt alergií a napomáha k dobrému tráveniu. Dojčené deti majú silnejšie kosti, duševné schopnosti u týchto detí sú tiež lepšie. Dojčením sa významne znižuje riziko syndrómu náhleho úmrtia dojčaťa!

A navyše, stále sa meniacim zložením sa materské mlieko prispôsobuje potrebám rastúceho dieťaťa. Viete, ako spoznáte, že je dieťa dostatočne kŕmené? A ako často je nutné dojčiť novorodenca?

Dôležitých 6 mesiacov!

Odborníci sa zhodujú na tom, že plne by žena mala svoje dieťa dojčiť do ukončeného 6. mesiaca veku. V tomto období sa začína pridávať iná strava, predovšetkým zeleninové príkrmy a polievky. Pozrite sa, kedy a ako začať s príkrmami!

umelá mliečná strava a dojčenieVäčšina žien volí pozvoľné a nenásilné odstavovanie. Niekedy môže trvať aj niekoľko týždňov, než si dieťa zvykne na novú chuť príkrmov a ďalšiu nemliečnu stravu, ktorú začne dostávať.

V dojčení s postupne prevládajúcim príkrmom možno však pokračovať, ako dlho budete chcieť!

Dojčiť rok alebo päť?

dojčenie batoľataV dnešnej dobe o dĺžke dojčenia rozhoduje naozaj len matka. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je ale materské mlieko prospešné do dvoch rokov aj dlhšie. Pediatri ale tvrdia, že výživový a imunologický význam materského mlieka zaniká niekedy po druhom roku batoľaťa.

Po fyzickej stránke ho trojročné dieťa už k ničomu nepotrebuje. Laktační poradcovia ale vyzdvihujú význam psychologický! A čo teraz?

Niektoré deti sa zo zavedením príkrmov odstavia od materského mlieka bez toho, aby o to matka usilovala. Chuť zeleniny, mäsa a ďalších potravín je natoľko vábivá, že dieťa pri dojčení neposlúcha, odvracia sa a mlieko odmieta. V tom prípade je nutné sa s tým zmieriť a postupne skúšať umelú mliečnu výživu.

Dojčené batoľa a predškolák

Čo keď vám ale dieťa vyhŕňa tričko v obchode, na návšteve a vždy, keď má chuť a pritom už čoskoro nastúpi do škôlky?

Sú dve možnosti. Pokiaľ dojčenie beriete ako problém, pokúste sa dieťa odstaviť. Už medzi 2. -3. rokom je dieťa schopné pochopiť, že mlieko došlo a jednoducho nie je. Nahraďte spoločné chvíle pri dojčení, inou príjemnou činnosťou, dieťa potom ľahšie prijme odstavenie. Prechádzka, výlet alebo maľovanie obrázkov dieťa určite zabaví a ak si s nim neviete dať aj napriek tomu rady, tak prečítajte si článok ako zabaviť deti.

Ak chcete ale ďalej pokračovať v dojčení, je to vaše rozhodnutie a okolie by ho malo rešpektovať. V dnešnej slovenskej spoločnosti sa ale na dojčenie väčších detí nenahliada práve dobre. V tomto období je preto lepšie dojčiť v intímnom prostredí domova, matka s dieťaťom sa tak nestane terčom úškľabkov, posmechu a nepochopenia.

Či už budete dojčiť mesiac, 4 roky, alebo vôbec, verte, že to nie je tak podstatné, ako to, že sa o svoje dieťa budete dobre starať, ochraňovať ho a predovšetkým, budete honadovšetko milovať!

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button