Ako spoznať nedostatok železa v tele?
Železo je prvok, ktorého prítomnosť je v ľudskom organizme veľmi dôležitá. V malom množstve ho obsahujú praktický všetky orgány. Najviac ho pritom má hemoglobín, ktorý je súčasťou červených krviniek. Tie sú dôležité k prenosu kyslíka z pľúc do ďalších tkanív. Ako spoznať nedostatok železa v tele? 8 hlavných príznakov nedostatku železa v tele.
Obsah článku:
- Aké potraviny obsahujú železo
- Koľko železa je potrebné dodávať telu
- Prejavy nedostatku železa
Aké potraviny obsahujú železo?
Železo je obsiahnuté v mnohých potravinách. Najvýznamnejším zdrojom sú zvieracie vnútornosti a najmä pečeň.
Železo je prítomné v hojnom množstve tiež v strukovinách, stopové množstvo sa taktiež objavuje v rôznych druhoch ovocia, najmä v slivkách či hrozne.
Okrem toho ho môžeme do tela dostať aj z celozrnného pečiva, kvasníc či listovej zeleniny.
Koľko železa je potrebné telu dodávať?
Železo by nemalo byť telu dodávané v nadmernom množstve. Potom môže dôjsť napríklad k zvýšeniu riziká srdcových ochorení, prípadne aj vzniku rakoviny hrubého čreva.
Odporúčané množstvo príjmu železa za deň:
- Deti 8 mg
- Muži 10mg
- Ženy 15mg
- Ženy v období tehotenstva 25 mg
- Staršie ženy, ktoré už nemenštruujú 8 mg
Prejavy nedostatku železa:
V prípade, že sa telu dlhodobo nedostáva železo, môže viesť k viac či menej vážnym ochoreniam.
1. Vyčerpanosť
Nedostatok železa a s tým spojená únava vyčerpanosť sa prejavujú hlavne u žien, a to najčastejšie bezprostredne po pôrode. Ako už z vyššie uvedeného vyplýva, ženy potrebujú vyšší prísun železa ako muži.
Spolu s vyčerpaním sa môžu dostaviť aj ďalšie príznaky, ako napríklad zvýšená podráždenosť.
2. Blednutie pokožky
Tento prejav súvisí s tým, že železo je súčasťou hemoglobínu. Práve ten ovplyvňuje zafarbenie krvi.
Tým, že je v tele nedostatok železa, dochádza k vyblednutiu pokožky, ale taktiež k blednutiu pier, ďasien či spodných viečok.
3. Bolesť pri menštruácii
Ženy môžu nedostatok železa spoznať aj podľa toho, že majú silnú menštruáciu, ktorá je až bolestivá.
Zvyšuje sa totiž krvácanie, krv potom telu chýba a je aj vyšší nedostatok železa. Pri silnejších príznakoch je vhodné navštíviť gynekológa.
4. Zhoršené dýchanie
Vzhľadom k tomu, že železo ovplyvňuje červené krvinky, ktoré majú vplyv na prísun kyslíka do tkanín, môže sa jeho nedostatočné množstvo prejaviť aj dýchacími problémami.
Spoznáte to aj tak, že pri úplne bežných úkonoch, ktoré normálne bez problémov vykonávate, budete neprimerane zadýchaný/á.
5. Zvýšený tlkot srdca
Súvisí to s bodom, ktorý je uvedený už vyššie. Tým, že má organizmus málo kyslíka, srdce je viac zaťažované a dochádza k zrýchleniu srdcového tepu.
6. Klepot nôh
Ďalším príznakom malého množstvo železa v organizme môže byť typické poklepávanie nohami.
7. Intenzívne vypadávanie vlasov
Vlasové korienky nie sú v dôsledku malého množstva železa dostatočne doplňované kyslíkom, čo sa prejaví zvýšením vypadávaním vlasov u žien.
8. Bolesť hlavy
Aj mozog potrebuje kyslík. V prípade, že ma telo nedostatok železa, nedostáva mozog toľko kyslíka, čo sa prejaví bolesťami hlavy.
Ako vidno, železo je pre ľudský organizmus skutočne dôležitým prvkom. Určite si tak zaistite jeho dostatočný prísun. Je vhodné všetko konzultovať s lekármi, prípadne aj s výživovými špecialistami, ktorí vám pomôžu zostaviť vyvážený jedálniček. Ten bude obsahovať aj ďalšie množstvo prvkov a látok, ktoré sú pre váš organizmus nevyhnutné.