AkoaPreco.com > Auto-moto > Ako pripraviť auto na zimu?

Ako pripraviť auto na zimu?

ako pripraviť auto na zimuZima je ročné obdobie, ktoré predstavuje nielen sneh, Vianoce, príchod nového roka, ale tiež veľa povinností. Jednou z nich je príprava osobného automobilu na toto ročné obdobie. Ako pripraviť auto na zimu? Začneme výmenou pneumatík.

Kedy pripraviť auto na zimu?


Výmena pneumatík

Povinnosť používania zimných pneumatík na určitých diaľničných úsekoch ukladá zákon. Pamätajte, že vhodná vzorka pneumatík vám ušetrí veľa starostí a možných komplikácií na ceste.

prezúvanie na zimné gumyZimné pneumatiky sú konštruované tak, aby vzorka priľnula k vozovke v situáciách, ktoré sú pre toto ročné obdobie typické. Poľadovice alebo zasneženú vozovku zdoláte oveľa lepšie, keď budete mať automobil prezutý na zimných pneumatikách.

Len pocit, že máte automobil prezutý na zimných pneumatikách, však nestačí. Pozorne skontrolujte, či máte na zimných pneumatikách dostačujúcu vzorku. Minimálna povolená výška vzorky je 4 mm. Ak je vzorka na vašich pneumatikách menšia, investujte do nákupu nových. Ide o investíciu, ktorá sa vám počas jazdy v zimnom období mnohonásobne vráti.

Výmena vody v ostrekovačoch

príprava auta na zimuKeď pripravujete auto na zimu tak vymeňte aj vodu v ostrekovačoch. Letnú zmes do ostrekovačov vymeňte za zimnú nemrznúcu zmes. V našich zemepisných šírkach je dostačujúca nemrznúca zimná zmes do – 20 ° C, pokiaľ zakúpite nemrznúcu zmes určenú pre väčšie mrazy, nevadí.

Aspoň vás na horách nezaskočia zamrznuté a nefunkčné ostrekovače. Aj v našich podmienkach môžete občas naraziť na teplotné výkyvy presahujúce – 20 °C.


Výmena chladiacej zmesi

V prípade, že ste menili chladiacu kvapalnú zmes alebo ju dolievali destilovanou vodou, zaistite doplnenie kvapalnej zmesi do auta aj v zime. Doplňte ju vo forme nemrznúcej chladiacej zmesi, pri ktorej budete mať istotu, že vydrží zimné teplotné výkyvy v mínusových hodnotách.

Reflexná vesta

zasnežené nepojazdné auto v zimeUistite sa, že máte vo výbave auta okrem povinnej autolekárničky tiež reflexnú vestu. V zimnom období býva veľmi často tma a riziko dopravných nehôd vzrastá. Majte teda vestu vždy pri ruke.

Odporúčame umiestniť vestu do príručnej priehradky alebo do vrecka v zadnej časti sedadla, nie do kufra vozidla. V prípade potreby, nebudete musieť opustiť auto bez reflexnej vesty, predídete tak možnému bezpečnostnému riziku.

Snehové reťaze

ako nasadiť snehové reťazeSnehové reťaze sú veľkou pomocou v horských podmienkach. Snehové reťaze slúžia k zlepšeniu jazdných vlastností automobilu v extrémnych podmienkach ako je husto zasnežená vozovka alebo poľadovica.

V žiadnom prípade nepoužívajte snehové reťaze na nezasneženej vozovke, alebo vozovke, kde je rozjazdený a roztopený sneh. Týmto spôsobom môžete poškodiť pneumatiky.

Štartovacie káble


Pri starších dieselových automobiloch odporúčame, aby ste si cez zimu do kufra schovali štartovacie káble. Staršie dieselové motory zle reagujú na nízke mínusové teploty a môže dôjsť k situácii, kedy nenaštartujete. Štartovacie káble vám môžu pri oživení “zamrznutého” auta v zime výrazne pomôcť.

Ak riadne pripravíte svoj auto na zimu, je tu oveľa vyššia šanca, že zakaždým dôjdete v poriadku do cieľa.

Mohlo by vás zaujímať

Návod a postup kde predať veterána

Ako a kde predať veterána?

Hľadáte staré auto alebo veterána? Máte nevyužité staré vozidlo, ktoré vám len zavadzia a inému …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.