Chudnutie

5 najlepších diét, ktoré naozaj fungujú

5 najlepších diét, ktoré fungujúAk ste sa aj vy niekedy pohybovali v začarovanom kruhu plnom nezmyselných diét tak iste dáte za pravdu, že najlepšou diétou je celková zmena životného štýlu, ktorá zahŕňa pestrú a vyváženú stravu doplnenú dostatkom pohybu a pozitívnym myslením. Väčšinou diét si totiž mnohokrát koledujeme nielen o následný jojo efekt, ale tiež si často poškodzujeme svoje zdravie, ktoré predsa máme každý len jedno. 5 najlepších diét, ktoré naozaj fungujú.

Najlepšie diéty na chudnutie, ktoré fungujú

Vďaka niektorým diétam, pri ktorých naše telo drasticky hladuje, sa totiž ochudobňujeme o dôležité, nutričné hodnotné látky, ktoré nášmu organizmu môžu chýbať v mnohých fyziologických procesoch, na ktorých je náš život doslova závislý.

Nesprávne zostavenou diétou si potom ubližujeme nielen fyzicky, ale aj po psychickej stránke, pretože nedostatočne pestrá strava má okrem iného vplyv aj na náš mozog a tým aj na celkovej zmýšľanie.

Celkovou zmenou životného štýlu schudne každý, to je isté. Taký životný obrat je však behom na dlhú trať, takže čo robiť, keď niekedy skrátka potrebujeme schudnúť za veľmi obmedzený čas? Na rad väčšinou prichádzajú striktné diéty, ktoré nám prinášajú viac škody než úžitku.

Akú diétu si teda vybrať, aby na nás zanechala čo najmenší následky? Kritériá ideálnej diéty sú jasné. Mala by byť predovšetkým účinná, jednoduchá, bezpečná a v neposlednom rade tiež výživná.

Zabudnite teda na jednostranné diéty typu ovocná či mliečna a radšej si vyberte takú, pri ktorej si nebudete pripadať ako na odvykacej kúre.

5 najlepších diét:

1. Poznáte Ketodietu?

výhody ketónovej dietyO tejto diéte už iste počul každý, kto sa už nejaký ten čas bije s nadbytočnými kilogramami. Ketodieta alebo ak chcete Ketónová diéta je založená na výhradnej konzumácii bielkovín a tukov, pričom sacharidy sú pri tomto stravovacom režime povolené len vo veľmi malom množstve, ideálne do 40 gramov na deň.

Podstatou tejto diéty je fakt, že pri nedostatočnom príjme sacharidov ako hlavného zdroja energie začne telo využívať energiu spaľovaním tukov, pričom sa náš organizmus dostáva do stavu ketoacidózy.

  • Voľné mastné kyseliny, ktoré v našom tele vznikajú práve štiepením tukov, sú v pečeni premieňané na ketolátky, ktoré sa stávajú podstatným zdrojom energie pre naše telo. Tento proces zvýšenia lipolýzy nastáva v tele až po nejakej dobe, keď vyčerpáme všetky zásobné sacharidy vo forme glykogénu, preto je vhodné diétu držať aspoň nejaký ten čas.

Táto diéta je vďaka zvýšenému spaľovaniu tukov naozaj účinná a výsledky uvidíte už po niekoľkých  dňoch, ale vždy by ste sa pred jej dodržiavaním mali poradiť so svojím lekárom.

Stav ketózy síce nie je nijako zásadne nebezpečný, ale ak trpíte nejakým metabolickým či iným ochorením, mohla by sa vám taká diéta do budúcna zdravotne vypomstiť. Tento druh stravovania je tiež časovo obmedzený, nikdy by sme takúto diétu nemali držať dlhodobo.

2. Moderné je byť celiatikom

Veľmi obľúbenou sa v poslednej dobe stala tiež bezlepková diéta, ktorá nemá primárne s redukčnou diétou nič spoločné. Podstatou tejto diéty je obmedzenie lepku, čo je bielkovina, ktoré sa nachádza vo väčšine obilnín ako je jačmeň, raž alebo pšenica.

najlepšia dieta bez pšeniceĽudia, ktorí sú na lepok čiže glutén alergickí, ho musia nekompromisne a doživotne vyškrtnúť zo svojho jedálnička, pretože jeho príjem im nenávratne poškodzuje čreva a spôsobuje nepríjemné tráviace ťažkosti s mnohými vedľajšími problémami.

Pre tých, ktorí lepok tolerujú, je jeho vynechávanie v jedálničku úplne zbytočné a bezúčelné.

To, že lepok nášmu telu škodí, si zdanlivo zaumienilo mnoho ľudí a preto často bezlepkovú diétu držia aj tí, ktorí intoleranciou lepku netrpia. Bezlepková diéta sa však osvedčila aj ako pomocník pri redukcii kilogramov, pričom všetci, ktorí túto diétu niekedy vyskúšali, zaručene schudli.

  • Nie je to však samotný lepok, ktorý nám pomáha pri redukcii nadváhy, ale absencia potravín, ktoré lepok obsahujú.

Produkty obsahujúce lepok sú totiž väčšinou vysoko kalorické a nutričné nie príliš významné, preto nám ich obmedzenie prinesie istý úbytok váhy.

Ľudia, ktorí vyradia lepok zo svojho jedálnička za účelom schudnúť, sa tiež väčšinou donútia stravovať celkovo zdravšie, čo má na váhový úbytok ďaleko väčší vplyv než samotná alergénova bielkovina.

Odporúčaný článok: Ako schudnúť z brucha?

3. Máte vysoký krvný tlak? Skúste DASH diétu

mäso lososDash diéta je ďalša z tých, ktorá sa pri chudnutí perfektne osvedčili.

Pôvodne bola táto diéta vyvinutá pre zníženie krvného tlaku, ktorého zvýšená hodnota dnes trápi väčšinu populácie. Táto diéta je založená na potravinách, ktoré údajne pomáhajú znižovať krvný tlak ako je hydina, celozrnné potraviny, dostatok rýb a orechy.
Losos je cenný zdroj omega-3 mastných kyselín.

Základom DASH diéty je teda strava bohatá na nenasýtené a polynenasýtené tuky, ktoré ako je známe, nám pomáhajú v prevencii pred kardiovaskulárnymi ochoreniami.

Vyhýbať by sme sa mali potravinám, ktoré nám zvyšujú cholesterol s nízkou hustotou, ten má totiž tendencie sa usadzovať v cievach a je najväčším rizikovým faktorom aterosklerózy vôbec. Pri tejto diéte je teda zákaz tučného mäsa, ale aj sladkých pokrmov a limonád.

Táto diéta je nielen účinná ale aj nutričné hodnotná, preto ju môžeme označiť za vysoko bezpečnú.

4. Späť do paleolitu

paleoPaleo diéta je známa už dlhší čas a právom je označovaná za jednu z najúčinnejších. Paleo diéta je založená na stravovaní podľa našich predkov, ktorí jedli len to, čo si ulovili alebo odtrhli.

V dávnych dobách totiž ľudia ešte nemali vyspelé poľnohospodárstvo, preto sa v ich strave nevyskytovali spracované potraviny, ktoré sú dnes v našich jedálničkoch zastúpené v hojnej miere.

Reč je predovšetkým o pečive, cestovinách a iných výrobkoch z obilnín, instantných jedlách, rafinovanom cukre, ale aj o mliečnych výrobkoch.

Ak zo svojho jedálneho plánu vynecháte tieto vyššie zmienené produkty vyspelého poľnohospodárstva a zaradíte do svojej stravy predovšetkým ovocie a zeleninu, chudé mäso, ryby a orechy, uvidíte, že schudnete aj bez toho, aby ste museli držať hladovku.

Táto diéta sa síce radí medzi vysokoproteínové diéty, ale cukry tu zakázané nie sú. Sacharidy však pri tejto diéte prijímate prevažne vo forme ovocia a zeleniny, čo je pre vás nielen zdravotným prínosom, ale tiež vám to rýchlejšie dopomôže k vysnívanej postave.

5. Stredomorská diéta – to najlepšie na koniec

To, že sa v stredomorí stravujú ľudia ďaleko zdravšie než je tomu v našich končinách, je všeobecne známe. V tomto pásme sa totiž ľudia oveľa častejšie stravujú miestnymi surovinami, ktoré prídu na tanier čerstvé a plné živín. V stredomorí je ďaleko väčšia konzumácia rýb, ktoré sú bohaté na omega-3 mastné kyseliny, dôležité nielen pre zdravé srdce a cievy.

My v našich končinách si častokrát musíme vystačiť aj s nejakými kvalitnými potravinovými doplnkami obsahujúcimi omega 3 mastné kyseliny.

Ďalej sa tu konzumuje oveľa viac čerstvého ovocia a zeleniny a menej spracovaných pokrmov. Stredomorská strava je bohatá na vlákninu, ktorá má pri chudnutí nespornú úlohu a zároveň tiež na veľa zdravých, predovšetkým rastlinných tukov, ktoré v našej krajine nekonzumujeme v správnom pomere.

Tiež by sme nemali zabudnúť na dostatok času a lásku, s ktorou južania zdravé jedlo konzumujú, čo sa tiež podpisuje na ich prevažne štíhlych figúrach.

Pri diéte na chudnutie to nepreháňajte

Či už sa rozhodnete pre akúkoľvek z týchto zaručených diét, majte vždy na pamäti, že nič sa nemá preháňať a preto sa vždy pokúste vyhnúť extrémom. Vo svojom tele by sme sa mali cítiť predovšetkým spokojní a toho nikdy nedosiahneme, pokiaľ sa budeme trápiť extrémnymi režimami.

Základom štíhlej postavy je celková zmena životného štýlu, ku ktorej si vďaka týmto šetrným diétam môžete dopomôcť. Snaha schudnúť by vždy mala vychádzať z vás samotných, robte to pre seba a nie pre ostatných. Len tak dosiahnete želané výsledky a budete so svojim telom naozaj spokojní.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button