Ak ste o tom ešte nepočuli, máte na čo sa tešiť. Nie, nie je to psychopatický masový vrah s nožom, ako sa to podľa mena môže zdať, ale krv z vás možno aj tak potečie. Tabata je druh interného tréningu vyvinutého japonským vedcom rovnakého mena (Izumi Tabata). Tento naozaj intenzívny tréning dokáže zvýšiť vašu aeróbnu a predovšetkým anaeróbnu kapacitu naozaj úžasným spôsobom za 4 minúty cvičenia za deň. Znie to ako zázračná reklama? Po prvých štyroch minútach tréningu metódou Tabata si to už myslieť nebudete. Garantujem vám to.
Čo je na Tabatu potrebné:
- veľmi vysoký prah bolesti
- stopky
Pre koho je Tabata určená?
Odpoveď na dôležitú otázku pre koho je Tabata tréning určený? Vzhľadom na to, že zásadný nárast zaznamená anaeróbna kapacita (rýchle svalové vlákna) nebude to nič moc pre maratónskeho bežca (hoci ak sa predsa len zapojiť chcú, zabraňovať im nebudem), ale skôr pre športovcov, ktorí k svojmu výkonu potrebujú rýchlosť, silu a dynamiku.
Takže ak robíte nejaké bojové športy, šprint, basketbal alebo podobné, Tabata je pre vás rovnako ako pre každého, kto sa chce dostať do poriadnej kondície. Tabatu však používajú aj mnohí kulturisti.
Ako prebieha tréning metódou Tabata
Je to veľmi jednoduché. Vyberiete si niektorý zo základných viackĺbových cvikov (najlepšie drep alebo mŕtvy ťah, možné sú aj kľuky, zhyby a pod.). Ukážeme si to napríklad na drepu.
Budete potrebovať stopky. Po zahriatí budete 20 sekúnd drepovať ako o život. Žiadne lážo plážo, ale riadne rýchlo. Potom máte pauzu 10 sekúnd. Nie, asi desať sekúnd, ale presne desať sekúnd! Potom, ako ste už možno pochopili, nasleduje ďalších 20 sekúnd pekla. Desať sekúnd pauza. Peklo! A opakujte to po dobu 4 minút. Takže 8 cyklov.
Skúste si to sťažiť
Ak ste taký športovec, ktorému sa bez veľkých ťažkostí podarilo 4 minúty drepovať metódu Tabata, nenamýšľajte si príliš veľa. Nie je to tak jednoduché.
Ak máte drepovania málo, jednoducho si priberte k tomu veľkú činku. To už bude väčšia zábava. Nemusíte však používať Tabatu len na drepy. Môžete ísť rovnakým spôsobom, napríklad do mŕtvych ťahoch, kľukov alebo zhybov.
Tipy ako na metódu Tabata
Bojujte s bolesťou a trénujte intenzívne, ale nie až tak moc, aby ste si spôsobili zranenie. Tabata je intenzívny tréning, a preto postupne zvyšujte záťaž.
Varovanie
Dajte si pozor na zranenia a nadmerné tréningy! Chcete predsa bežať rýchlejšie a skákať vyššie, nie chodiť o barle. Všetko s mierou.