Raw food alebo keď poviete sporáku zbohom
Pýtate sa, čo znamená raw food? Raw food čiže surová strava je strava, ktorá neprešla tepelnou úpravou. Vyznávači tejto diéty a snáď aj životného štýlu – vitariáni – veria, že akákoľvek tepelná úprava potravín ničí ich výživovú hodnotu. Upravené potraviny sú podľa tohto prístupu menej hodnotné a pre naše zdravie až škodlivé. Naopak potraviny bez tepelnej úpravy sa tešia dostatku aktívnych enzýmov, minerálov, vitamínov a kvalitných živín. Raw food alebo keď poviete sporáku zbohom.
V praxi to znamená, že v kuchyni vitariánov by ste len ťažko hľadali sporák a procesy ako varenie, smaženie či pečenie, za to by tu stál mixér, sušičky a odšťavovač. Jedálniček RAW food diéty totiž tvoria predovšetkým ovocie, zelenina, divoké byliny, semienka či orechy.
Raw food – magická hranica 45 ° C
Priaznivci raw food diéty vychádzajú z vedeckých poznatkov, ktoré poukazujú na to, že tepelná úprava a nešetrné priemyselné spracovanie ničí v potravinách výživné hodnoty a mení ich molekulárnu štruktúru.
Zo surových zásadotvorných potravín sa po zahriatí stanú bez výnimky potraviny kyselinotvorné. Teplota 45 ° C je práve tá hranica, kedy v potravinách dochádza k zničeniu všetkých enzýmov, ale aj niektorých vitamínov a minerálov.
Upravené potraviny tiež strácajú baktérie a ďalšie mikroorganizmy, ktoré majú vplyv na imunitný systém a trávenie a vytvára prospešnú črevnú mikroflóru. Existuje mnoho dôvodov, prečo dať prednosť čerstvým potravinám pred tými varenými.
Dôvody, prečo dať prednosť čerstvým Raw potravinám:
1. Prirodzená štruktúra potravy
Jedným z dôvodov je zachovanie pôvodnej štruktúry a zloženia, ktoré zabezpečuje rovnováhu medzi tisíckami výživných látok.
Tepelná úprava túto rovnováhu narušuje a spôsobuje nadmerné zaťaženie orgánov v ľudskom tele. Zahriatie spôsobuje aj zrážanie bielkovín, narušenie štruktúry molekulárnych väzieb a stratu schopnosti plniť svoju funkciu.
Denaturované bielkoviny sú pre telo ťažko využiteľné a prekysľujú organizmus. Tuky s tepelnou úpravou menia svoju štruktúru a stávajú sa až karcinogénnymi.
Cukry karamelizujú a sú pre telo taktiež ťažko stráviteľné. Z väzieb sa uvoľňujú voľné radikály. Nestrávená alebo nestráviteľná potrava potom zanáša črevný trakt, podlieha kvaseniu a hnilobnému rozkladu a je potravou pre plesne a tie pre mikroorganizmy, ktoré sú v týchto miestach nežiadúce.
2. Enzýmy
Nesporným argumentom pre surovú rastlinnú stravu je jej enzymatická aktivita.
Enzýmy predstavujú život, určujú povahu i rýchlosť chemických reakcií a riadia väčšinu biochemických procesov v ľudskom tele. Zaisťujú vstrebávanie a využitie vitamínov, minerálov a trávenie ostatných živín.
Rastliny v sebe obsahujú presne také zloženie a množstvo enzýmov, ktoré je potrebné k ich rozloženiu. Teplota nad 45 ° C ich však úplne zničí.
Schopnosť človeka vytvárať vlastné enzýmy je pomerne obmedzená. Ak človek konzumuje stravu chudobnú na tieto látky, môže dôjsť k zhoršovaniu metabolizmu bielkovín, škrobov a tukov a až k vyčerpaniu organizmu.
3. Modifikované živiny a leukocytóza
Ako už bolo povedané, tepelným spracovaním sa ničia niektoré vitamíny a minerály obsiahnuté v potrave. Iné zostanú, avšak v modifikovanej podobe. Minerály tak napríklad menia svoju podobu z organicky viazaných na anorganické.
V takom prípade nielen že ich ľudský organizmus nevyužije, dokonca mu môžu škodiť. Napríklad železo je ako organicky viazaný prvok pre telo nevyhnutnou základnou živinou, vo svojej anorganickej podobe je však pre ľudský organizmus úplne nepoužiteľný prvok. Anorganické minerály sa spolu s vareným pokrmom dostávajú do krvného obehu, kde sa usadzujú v tepnách a kĺboch, ktoré tým strácajú svoju pružnosť a pohyblivosť.
Spracované potraviny navyše obsahujú dochucovadlá a polotovary, ktoré môžu spôsobiť excitotoxicitu organizmu, čo znamená, že nervové bunky sú poškodené a zničené nadmerným vybudením neurotransmiterov, ako je napríklad glutamát. Preto milovníci surovej stravy odsudzujú tiež potraviny s pridanými chemikáliami, konzervačnými látkami alebo farbivami.
Vitariáni navyše tvrdia, že po zjedení vareného jedla v dôsledku trávenia v tele dochádza k procesu leukocytózy – teda zvýšenie počtu bielych krviniek v krvi, ktoré majú obrannú funkciu. Po požití varenej stravy sa biele krvinky – v domnienke, že idu chrániť náš organizmus – premiestňujú z celého tela do čriev, kde sa sústreďujú na črevnej stene a snažia sa ochrániť telo pred vstrebávaním denaturovaných bielkovín a aminokyselín.
Ostatné orgány sú v dôsledku tohto javu bez ochrany a nemôžu sa brániť mikróbom a čistiť črevá. Z tohto možno podľa prívržencov raw food usudzovať, že varená strava je imunitným systémom vnímaná ako cudzia a nebezpečná látka.
4. Zaručené účinky – mladosť a prevencia rakoviny
Podľa presvedčenia vitariánov termicky upravená potrava nedodáva telu dostatok esenciálnych živín, väčšinou len prázdne kalórie a znehodnotené zložky, ktoré zaťažujú tráviacie a vylučovacie orgány.
Dôsledkom môže byť nadmerný toxický stav buniek, znížená vitalita, oslabená imunita, prekyslenie organizmu. Všetky tieto javy majú za následok rad chorôb, vrátane civilizačných chorôb.
Surová strava, vďaka svojmu zloženiu kladne pôsobí na naše telo v mnohých ohľadoch. Jej priaznivci hovoria o znížení telesnej váhy, zjemnení a vyčistení pleti, zmizne pálenie záhy, nával množstva energie a menší sa potreba spánku, pretože telo už nemusí vydávať toľko energie na trávenie varenej stravy.
Organizmus vraj prejde celkovým omladením. Surové rastlinné potraviny sú takmer výhradne zásadotvorné, preto nedochádza k prekysleniu organizmu a jeho následkom ako je napríklad rakovina.
Stravovanie podľa princípov raw potom u väčšiny vitariánov a vitariánok podporuje návrat tela do jeho prirodzenej rovnováhy.
Kde sa Raw stravovanie vzalo?
Možno to niekoho prekvapí, ale korene raw food stravovania by sme našli vo Švajčiarsku. Tu ho prvýkrát praktizoval v deväťdesiatych rokoch 19. storočia Maxmilián Bircher-Benner (okrem iného tiež vynálezca cereálnych raňajok müsli) vo Raw sandwichovom sanatóriu v Zürichu.
O necelých sto rokov neskôr vydala Leslie Kenton knihu „Eat your way to radiant health„, v ktorej propaguje raw food ako spôsob stravy, zaisťujúci prevenciu proti degeneratívnym ochoreniam.
Životný štýl spojený s jedením surovej stravy je v súčasnej dobe veľmi populárny najmä v Austrálii a na západe Ameriky. Svojich priaznivcov si ale rýchlo získava tiež na starom kontinente a Slovenská republika nie je výnimkou.
Otvárajú sa tu reštaurácie, organizujú besedy, alebo napríklad raw food festivaly, kde možno kúpiť veľa druhov potravín s nálepkou „raw“. Toto stravovanie je propagované tiež mnohými celebritami, ktoré si „surovými diétami“ udržujú štíhlu postavu a možno aj mladosť.
Tri typy raw food vyznávačov
Hoci je problematika surového stravovanie pomerne komplexná záležitosť, zjednodušene môžeme rozlíšiť medzi tromi skupinami raw vyznávačov.
Asi za najvyhradenejších možno považovať raw vegánov, ktorí skonzumujú potraviny – samozrejme nevarené – iba rastlinného pôvodu. Medzi ne napríklad patria milovníci ovocia – ideálne toho spadnutého – fruitariáni.
Raw vegetariáni síce zo svojho jedálnička vylúčili mäso, avšak môžu si dopriať aspoň niektoré chemicky neupravované mliečne výrobky. Najpestrejší gastronomický život potom majú ľudia, ktorí jedia aj surové mäso, napríklad v podobe sushi.
Na návšteve u vitariánov
Vitariáni by Vám síce vyprážaný rezeň neponúkli, majú za to ale veľa iných chutných pokrmov.
Z technologických úprav jedla sa používa naklíčkovanie semienok, obilnín a strukovín, odšťavovanie ovocia a zeleniny, namáčanie orechov a semienok, mixovanie či vysúšanie za pomoci tzv. Dehydrátora, ktorý šetrne odstraňuje vodu z potravín.
O tom, že sa surová strava stáva novým trendom a že je stále viac populárna, svedčí otváranie prvých slovenských čisto raw food reštaurácií, navštíviť môžete dokonca aj raw food cukráreň.
Čo vám teda vyznávači surovej stravy pri návšteve naservírujú?
- Začnime polievkou, existuje mnoho variantov, ochutnať môžete od mrkvovej-kari polievky, cez hráškovou až po avokádový-kokosovú polievku.
- Ako hlavný chod vám na stole môžu pristáť Cuketové špagety s paradajkovou a bazalkovou pastou alebo šalát s orechovým tacos či dokonca raw pizza z cesta z ľanových semienok a mandlí.
- Z korenín sa potom asi najviac používa cesnak a v zime chilli.
- Tiež dezert bude chutný, napríklad mangová torta so zeleným jačmeňom alebo ovocná zmrzlina.
- Existujú tiež krekry a sušienky, takže s maškrtením sa rozlúčiť nemusíte.
- Navyše k všetkým pochúťkam môžete popíjať nejakú z nespočetných ovocných limonád alebo kokteilov, ktoré sa objavujú na jedálničku raw food priaznivcov.
Najmä cez internet sa dajú kúpiť rôzne zdravé raw food potraviny a aj za dobré ceny.
Riziká surovej stravy – nutričný deficit a otrava
Raw food diéta má ale aj svojich odporcov. Tí upozorňujú na nutričný deficit, ktorý môže pri dlhodobom požívaní surovej stravy vzniknúť.
So zvýšenou konzumáciou potraviny rastlinného pôvodu sa totiž zvyšuje aj príjem antinutričných faktorov, ktoré sú príčinou nižšej biologickej využiteľnosti živín.
Tieto faktory môžu mať aj negatívny vplyv na ľudské telo. K ich zničeniu dochádza práve tepelnou úpravou. Z rovnakého dôvodu nie je tento typ stravovania vhodný pre deti vo vývine, a to aj kvôli nedostatočnému príjmu vitamínu B, D a kalórií.
Ďalej hrozí otrava zo surového mäsa, rýb a morských plodov. Na všetkých týchto produktoch sa vyskytujú mikroorganizmy, ktoré sú za normálnych okolností ničené tepelnou úpravou. Zelenina a ovocie ale nie sú výnimkou, najčastejšie býva kontaminovaný hlávkový šalát, melón či bobule.
Posledným argumentom je sám ľudský vývoj. Podľa odborníkov na výživu, ale aj antropológov je pre dnešného človeka oveľa prirodzenejšie konzumovať tepelne upravenú stravu a návrat k pravekým spôsobom stravovania je tak pre ľudský organizmus skôr neprirodzeným krokom späť. Niektoré výskumy dokonca naznačujú, že práve oheň a varená strava, mali za následok nárastu veľkosti ľudského mozgu, zmenšenie zažívacieho traktu a zmenšenie zubov a čeľustí.
Raw stravovanie je návrat k prírode
Pre niekoho je vitariánstvo synonymom zdravia, iný ho považuje za výstrelok modernej doby. Isté ale je, že tento životný štýl reaguje, rovnako ako podobné diéty, na súčasný konzumný spôsob života. Sympatické na ňom môžeme skonštatovať napríklad príklon k prírode a rastlinnej strave, na ktorú niekedy vo víre fast foodov a nepreberného množstva reštaurácií zabúdame.
Samotní priaznivci tohto životného štýlu ale upozorňujú, že ak sa niekto rozhodne pre surovú stravu, musí tento prechod urobiť pozvoľným tempom, aby zabránil nežiaducim dopadom na svoj organizmus.